Kdy přestat platit výživné
Obecně se výživné platí až do dokončení studií, tedy do doby, kdy je dítě schopno samo se živit. I zde se ale najdou výjimky – například pokud potomek studuje ještě ve 30 letech, můžeme polemizovat o tom, zda už není schopen uživit se sám, a v takovém případě je možné obrátit se na soud se žádostí o zrušení výživného.
Archiv
Kdy zaniká nárok na výživné
Jak už bylo uvedeno, věk dítěte zde roli nehraje. Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá až do doby, dokud děti nejsou schopny se samostatně živit. Nejčastěji tedy po dobu studia na střední či vysoké škole.
Kdy končí alimenty na dítě
Rodiče jsou povinni živit své děti do doby, než jsou samy schopné obstarat si obživu. Připravuje-li se dítě na budoucí povolání (studuje v prezenčním programu), pak vyživovací povinnost zásadně trvá, dokud dítě nenabude 26 let.
Archiv
Jak se zbavit vyživovací povinnost
V zásadě platí, že vyživovací povinnost zaniká tehdy, kdy dítě nabude schopnost samostatně se živit. Proto nelze spoléhat na hranici 18 let, když nezletilé dítě před dovršením 18 let může vstoupit do svazku manželského, či např. nastoupit do zaměstnání, čímž získá svůj vlastní příjem.
Jak zažádat o zrušení alimentů
Rodič podá návrh na zrušení výživného k soudu
Například potvrzení o studiu, poslední rozsudek, kterým soud výživné stanovil, případně posouzení zdravotního stavu dítěte, je-li indisponováno a neschopno se živit. Ostatní podstatné okolnosti pak zjišťuje soud v řízení o zrušení výživného.
Jak určit výši výživného
Výživné se obvykle platí v pravidelných měsíčních splátkách. Na výši výživného se rodiče mohou dohodnout. Jestliže se nedohodnou, anebo pokud jejich dohoda je zjevně proti zájmu dítěte, pak o výši výživného rozhoduje soud.
Na co je určeno výživné
Mezi tyto potřeby patří náklady na výživu jako takovou (tedy stravování), ale i náklady na ošaceni, školní pomůcky, léky, zájmovou činnost apod. To vše soud při svém rozhodování zohledňuje. Ve výživném ze strany soudu by mělo být počítáno i s předpokládatelnými většími jednorázovými výdaji (např.
Jak napsat žádost o snížení výživného
Sepište, o co žádáte, z jakého důvodu, přiložte potvrzení z úřadu práce, o tom, že jste nezaměstnaný a evidovaný na ÚP. Datum, podpis. Tento papír osobně doručte na podatelnu soudu a nebo pokud žádost budete posílat poštou, tak před své jméno uveďte přesnou a správnou adresu soudu.
Jak se zbavit alimentů
Jediným způsobem, jak se zbavit vyživovací povinnosti vůči dítěti, je zažádat o popření otcovství nebo dát souhlas s osvojením dítěte – k osvojení může dojít například v situaci, kdy se (zpravidla) matka dítěte znovu provdá, její nový partner má zájem dítě osvojit (adoptovat) a biologický otec udělí k osvojení souhlas.
Jaké věci soud zohledňuje při určování výživného na dítě
Zákonná kritéria pro určování výše výživného
Těmi jsou na jedné straně okolnosti na straně povinného (tj. rodiče dítěte), zejména pak jeho majetkové poměry, a na straně druhé okolnosti na straně oprávněného (tj. dítěte), zejména pak jeho odůvodněné potřeby a majetkové poměry.
Co má pokrýt výživné
Zákon o rodině tedy chápe výživné v širším smyslu a rozumí jím nejen vlastní výživu, nýbrž i uspokojování všech nezbytných potřeb kulturního člověka, tj. nejen potřeby stravování, ošacení a bydlení, ale i potřeby kulturní, sportovní, rekreační, léčebné apod. V tomto pojetí je užíváno i pojmu vyživovací povinnost.
Co potrebuji k žádosti o náhradní výživné
Co k žádosti potřebuji Průkaz totožnosti pro všechny uvedené osoby (vyjma povinné osoby) nebo rodný list u dětí do 15 let. Exekuční titul, jehož obsahem je úprava vyživovací povinnosti k oprávněné osobě (rozsudek soudu nebo soudem schválená dohoda o výživném).
Kde podat navrh na výživné
Návrh na určení, zvýšení nebo snížení výživného se obecně podává k okresnímu soudu, v jehož obvodu má ten, proti němuž návrh směřuje, bydliště.
Co spadá do výživného
Zákon o rodině tedy chápe výživné v širším smyslu a rozumí jím nejen vlastní výživu, nýbrž i uspokojování všech nezbytných potřeb kulturního člověka, tj. nejen potřeby stravování, ošacení a bydlení, ale i potřeby kulturní, sportovní, rekreační, léčebné apod. V tomto pojetí je užíváno i pojmu vyživovací povinnost.
Jak vymáhat výživné
Je-li výživné stanoveno soudním rozhodnutím, ale není dobrovolně placeno, je na místě přistoupit k jeho vymáhání. Výživné lze vymáhat dvěma způsoby: buď se obrátit na soud, aby provedl výkon rozhodnutí, nebo se obrátit na soudního exekutora, aby provedl exekuci.
Kdy můžu žádat o náhradní výživné
Pokud nemá dítě procesní způsobilost (nedosáhlo věku 18 let), je náhradní výživné vypláceno jeho zákonnému zástupci. Po dovršení 18 let věku může zletilé nezaopat- řené dítě požádat o změnu způsobu výplaty dávky. Důležité: Náhradní výživné nepodléhá výkonu rozhodnutí nebo exekuci.
Co se stane kdyz nebudu platit alimenty
Pokud druhý rodič neplatí na své dítě výživné, musíte podat návrh na exekuci nebo návrh na soudní výkon rozhodnutí. V této věcí se můžete obrátit na kteréhokoliv soudního exekutora nebo na soud, který rozhodl o výživném. Jakmile je návrh podán, máte nárok na náhradní výživné.
Co kdyz nebudu platit alimenty
Pokud rodič dál neplatí výživné, máte nárok na náhradní výživné 24 měsíců. Do těch se počítá skutečná doba neplacení. Když například 4 měsíce náhradní výživné pobíráte, pak druhý rodič začne na 6 měsíců výživné platit a potom opět přestane, můžete výživné pobírat dalších až 20 měsíců.
Jak neplatit výživné
Stačí podat trestní oznámení pro neplacení výživného, a to na služebně Policie ČR nacházející se v místě vašeho trvalého bydliště. Až se sem vypravíte, nezapomeňte si vzít občanský průkaz, rodný list dítěte, rozsudek stanovující výživné a také rozsudek o rozvodu manželství (pokud jej máte k dispozici).
Kdy vymahat alimenty
Zákon stanovuje, že výživné lze vymáhat již od vzniku dluhu, tedy okamžikem, kdy výživné není uhrazeno. Žádná minimální částka není určena. Na základě dosavadních zkušeností však doporučujeme vymáhat dlužné výživné nejméně za dva měsíce.