Jakou barvou sviti sanitka?

Kdo je oprávněn používat modrý maják

Modré majáky mohou ze zákona kromě policistů, záchranky a hasičů užívat také celníci, Vězeňská služba, armáda, plynaři, energetici, kynologická služba, Hradní stráž, Dopravní podnik a sanitky převážející pacienty a zdravotníky. Dohromady jde o stovky vozů.

Co hrozí za modrý maják

,,Za samotné neoprávněné užití modrého majáku lze v blokovém řízení uložit pokutu až 2000 korun. Ve správním řízení to potom může být 2 500 korun," uvedl mluvčí, který upozorňuje, že úřady samozřejmě mohou řidičům maják odebrat.

Kdo může mít oranžový maják

Udělat to může prakticky kdokoliv, žádné speciální povolení není nutné. Stačí jen schválený typ majáku. Motoristé se mnohdy domnívají, že s blikajícím oranžovým světlem mohou vjet nebo zastavit prakticky kdekoliv.

Kdy muze policie pouzit maják

361/2000 Sb. přesně vymezuje, kdo je může používat a kdo už ne, a to hned v celé řadě paragrafů. Takže – namátkou – od roku 2018 může zapínat červenomodré majáky, mimo jiné s právem přednosti v jízdě, státní i městská policie, hasiči, vozidla záchranky a integrovaného záchranného systému vůbec.

Na co je Zelený maják

V USA pak zelený maják označuje velitelské stanoviště, případně je používám SBSkami (většinou v kombinaci s oranžovou), v Kanadě jej používají dobrovolní hasiči na soukromích vozech při cestě do hasičárny… U nás ho používal Meditrans na letišti.

Co znamená oranžový maják

Se zapnutým oranžovým světlem zaparkuje u vchodu a vůz nechá v zákazu zastavení. „Tady je to jasné porušení předpisů,“ řekl policista. Do problémů se mohou dostat i zásobovací firmy spoléhající na oranžový maják. Platí to zejména o vjezdu do pěších zón, kde je zapotřebí speciální povolení vydávané správcem komunikace.

Kdy mohu pouzit Oranzovy maják

Práva oranžového majáku se tak přiblížila modrému, jaký používají třeba policisté. Přesto je tu jeden zásadní rozdíl. "Jakmile ostatní řidiči uvidí vozidlo označené oranžovým majákem, tak zákon říká, že mu musí umožnit jízdu nebo pracovní činnost a podle situace v provozu snížit rychlost, popřípadě dokonce zastavit.