Jak zjistit správný tlak v pneumatikách
Pokud chcete zjistit, jaký je optimální (a nejbezpečnější) tlak pneumatik pro vaše auto, najděte výrobní štítek vašeho vozidla, na kterém je tabulka s hodnotami tlaku. Podle modelu vozidla by mohl být na sloupku auta, zevnitř na dveřích u řidiče, na uzávěru palivové nádrže nebo v zavazadlovém prostoru auta.
Jak doplnit tlak v pneumatikách
Odšroubujte čepičku, která chrání ventil. K ventilku připevněte koncovku hadice od kompresoru, dokud neuslyšíte zasyčení vzduchu vycházejícího z pneumatiky. Poté kompresor na čerpací stanici začne dofoukávat vzduch. Jakmile tlak v pneumatikách dosáhne správné hodnoty, kompresor se vypne.
Jak dofukovat pneumatiky
Pokud chcete správně nahustit pneumatiku, ideální je udělat to zastudena. To znamená, že vozidlo alespoň 3 hodiny předtím nepoužíváte, nebo ujedete vzdálenost kratší než 1,6 km. Pokud jsou vaše pneumatiky zahřáté provozem, při huštění připočtěte k doporučenému tlaku 0,3 baru.
Na co si dát pozor při koupi pneumatik
Vyhýbejte se nákupu samotných pneumatik, když nemáte možnost zkontrolovat stav gumy nasazené na disk. Pneumatika může na pohled vypadat dobře, ale při nafouknutí se může objevit třeba jen malá bulka, která může být časem nebezpečná. Nekupujte neznámé značky, nemusí být u nás schválené. Mohou být dovezené odkudkoliv.
Jak hustit pneumatiky v zimě
Při huštění zimních pneumatik je třeba dávat pozor na teplotu. Pokud pneumatiky hustíte v garáži, kde jsou teploty nad nulou (např. 18 °C), zatímco venkovní teplota je pod nulou (např.: -2 °C, tedy rozdíl 20 °C mezi vnitřní a venkovní teplotou), doporučujeme k hodnotě tlaku huštění doporučené výrobcem přidat 0,2 baru.
Kdy se kontroluje tlak v pneumatikách
Tlak v pneumatikách je nejvhodnější kontrolovat, když jsou pneumatiky studené – hned ráno nebo když vozidlo aspoň dvě hodiny stálo. Pokud se vám však rozsvítila kontrolka udávající nízký tlak nebo pneumatika vypadá, že není úplně nafouknutá, je třeba to prověřit hned.
Jak často kontrolovat tlak v pneumatikách
Tlak by se měl kontrolovat ideálně při každé příležitosti, ale postačí kontrola jednou za 14 dní, ať můžete vysledovat, jestli některá z pneumatik nezačíná ztrácet tlak. Kontrola alespoň jednou za měsíc by měla být nepsaným pravidlem.
Čím se plní pneumatiky
Pneumatiky automobilů jsou tradičně plněny stlačeným vzduchem. Vzduch tvoří 78 procent dusíku a necelých 21 procent kyslíku a zbytek je vodní pára, CO2 a malé koncentrace vzácných plynů, jako je neon a argon.
Jak velká kola na zimu
Dle testování Jonathana Brensona z Tyre Reviews vychází najevo, že pro běžné řidiče jsou pro jízdu na sněhu nejvíce vhodná kola 17 palcová. Použití šestnáctek sice znamená nejvyšší rychlost, testovací automobil byl však výrazným způsobem více přetáčivý, což každému řidiči nemusí vyhovovat.
Jak je to s ET u kol
Hodnota ET je důležitá zejména při výměně kol na vozidle, protože určuje, jak hluboko bude kolo umístěno v podběhu. Čím větší hodnota ET v milimetrech, tím více bude kolo schované pod blatníkem. Například kolo s hodnotou ET 35 bude umístěno hlouběji než kolo s hodnotou ET 20.
Kdy hustit pneumatiky
Tlak v pneumatikách by se měl kontrolovat každých 14 dní. Odborníci však doporučují kontrolu při každém tankování a před každou cestou. Některé čerpací stanice mají k dispozici kompresory, které slouží ke kontrole tlaku a i k dohuštění. Doporučené hodnoty najdete vždy v manuálu výrobce vozidla.
V čem se měří tlak v pneumatikách
Správnou hodnotu tlaku (měřenou v PSI nebo barech) pro své pneumatiky najdete v manuálu od výrobce vozidla. Nálepka s těmito údaji by měla být umístěna také na vnitřní straně dveří u řidiče.
Jaký tlak v pneumatikách na kole
„Tím základním je to, na jakém kole jezdíme. Obecně platí, že nejvíce se foukají silniční kola – kolem 8 barů a výjimečně až 10 barů. Naopak horská kola se hustí pouze na 1,4 až 2,5 baru. Mezi tím se pohybují krosová a trekingová kola, která se foukají zhruba na 4 bary,“ vysvětlil cyklistický expert Pavel Čábelický.
Jak se pumpuje kolo
„Tím základním je to, na jakém kole jezdíme. Obecně platí, že nejvíce se foukají silniční kola – kolem 8 barů a výjimečně až 10 barů. Naopak horská kola se hustí pouze na 1,4 až 2,5 baru. Mezi tím se pohybují krosová a trekingová kola, která se foukají zhruba na 4 bary,“ vysvětlil cyklistický expert Pavel Čábelický.
Jak vyplnit pneumatiky
Přiloženou hadičku našroubujte na ventilek a nádobu držte po celou dobu dnem vzhůru. Stlačením se začne uvolňovat latexová pěna, která vyplní pneumatiku. Po rozjetí udržujte prvních pět až deset kilometrů rychlost maximálně 50 – 60 km/h. Přípravek se musí rozprostřít a vyplnit celý defekt.
Jaký je rozdíl mezi 16 a 17 koly
Kompletní kola s větším průměrem ráfku mají větší hmotu soustředěnou dále od středu rotace a důsledkem je jejich větší moment setrvačnosti. Vezmete-li R15 jako základ, potom 16“ kolo bude mít moment setrvačnosti asi o 19 % vyšší, u 17“ disku asi o 36 % a u 18“ zhruba o 50 % vyšší.
Co znamená 6j u kol
Číslice 6 je šířka ráfku v palcích, písmeno J udává typ patice a až na naprosté exotické výjimky jsou dnes všechny ráfky typu J. Číslice 14 je pak průměr ráfku v palcích. Další nesmírně důležité číslo je ET, které značí zális. Lidově řečeno, jestli bude kolo v blatníku utopené, nebo bude koukat ven.
Co znamená J na kolech
Šířka ráfku je 7 palců. J značí typ patice (u alu kol je prakticky vždy označení J, výjimečně N). Průměr kola je 16 palců. Zális je 45 mm.
Co znamená ET 45
Tímto údajem se označuje tzv. zális neboli (ET), což udává, jak je alu kolo zapuštěné dovnitř vozidla či vysunuté ven z automobilu. Čím je ET větší, tím je kolo více schováno v podběhu (zapuštěné dovnitř). Čím je ET menší, tím kolo více vystupuje ven z podběhu (vystupuje z blatníků).
Jak resetovat kontrolu tlaku v pneumatikách
Jak resetovat varovnou kontrolku tlaku v pneumatikách Verso aZapni zapalování do první pozice.V závislosti na modelu najdi tlačítko v oblasti palubní desky pod volantem.Stlač a drž dokud nezhasne kontrolka na palubovce.Vypni zapalování / Hotovo 🙂
Jak poznám že mám TPMS
Auto s TPMS poznáte tak, že v palubním počítači ukazuje přesné hodnoty tlaku. Starosti přijdou při koupi a přezouvání kol. Čidla je třeba pomocí diagnostického počítače spárovat s řídicí jednotkou ve vozidle. Ta by jinak nevěděla, ve kterém "rohu" je který snímač.
Jak vybrat pumpu na kolo
Pumpa na kolo musí být vždy kompatibilní s hlavou ventilku. Nejčastěji se setkáte s hlavou typu AV a SV. Mnoho dostupných hustilek je kompatibilní s oběma typy ventilku. Kvalitní pumpa by měla mít hliníkové nebo duralové tělo, spíše vyhnout byste se měli pumpám plastovým.
Jak nafouknout kolo bez pumpy
Buď má univerzální hlavici pro auto a galuskový ventil, případně má dvě samostatné díry nebo má oboustrannou vložku, kterou lze otáčet. Pokud ale takovou pumpu nemáte, existuje elegantní řešení, jak z galuskového ventilku udělat klasický auto ventilek. Slouží k tomu drobná redukce, která stojí běžně cca 20 Kč.
Jak propíchnout pneumatiku
Pneumatiky se snaží udržet co nejdéle nafouklé, tedy aby se jich nedotkla jehla. Pokud ale dojde k dotyku mezi jehlou a pneumatikou, kolo se vyfoukne a daný hráč si musí dřepnout. Jehla vyhrává, pokud v časovém limitu stihne všechny pneumatiky propíchnout. Ty se ale mohou vzájemně zachraňovat.
Jak velký defekt lze opravit
Váš pneuservis může:
Většinu defektů, otvorů po hřebících nebo proříznutí do velikosti 0,64 cm lze opravit, pokud se nachází pouze v běhounu.