Co dělá Moderátor v reaktoru
Moderátor neutronů je látka sloužící k intenzivnímu zpomalování rychlých neutronů za účelem udržení štěpné jaderné reakce. Moderátor je jednou ze základních částí tepelného typu jaderného reaktoru.
Jaký je rozdíl ve funkci moderátoru regulačních tyčí a havarijních tyčí
Jednotlivé typy se většinou liší jen množstvím, popřípadě rozložením absorbátoru. Mohou obsahovat i jiný druh absorbujícího materiálu. Tyče pak mají rozdílnou váhu reaktivity. Pro případ okamžitého zastavení výkonu reaktoru bývá v havarijních tyčích mnohem vyšší koncentrace absorbátoru než v tyčích regulačních.
Co je to moderátor v jaderné elektrárně
Moderátorem je obvykle těžká voda nebo voda s přídavkem kyseliny borité. Moderátor je látka, která zpomaluje rychle letící neutrony uvolněné při jaderné reakci, zároveň slouží jako chladivo a ohřívá vodu v sekundárním okruhu elektrárny. Teplota chladiva dosahuje přibližně 300 °C při tlaku 16MPa.
Archiv
Jaká reakce probíhá v jaderném reaktoru
V jaderném reaktoru dochází k řízené štěpné reakci v palivu – jádra izotopu 92U235 zasažená pomalými neutrony se rozpadají na jádra lehčích prvků (odštěpky, fragmenty) a současně se při každém štěpení uvolní 2 – 3 rychlé neutrony. Fragmenty se vzájemně odpuzují a velkou rychlostí se od sebe rozlétají.
Jak dlouho vydrží jaderné palivo
Mimo jiné je zde uvedeno, že oproti uhelné elektrárně o výkonu 1000 MWe, která spotřebuje za rok 3 miliony tun černého uhlí, jaderná elektrárna o stejném výkonu spotřebuje pouze 20 tun jaderného paliva. To má za následek, že palivo v jaderné elektrárně se vyměňuje jednou za 1,5 roku až jednou za 2 roky.
Proč se neutrony v jaderném reaktoru zpomalují a čím
Neutron, který vzniká jaderným štěpením, má průměrnou energii přibližně 2 MeV. Aby ovšem mohl štěpit neklid , musí mít tento neutron energii řádově menší než jednotky elektronvoltů. Proto je nutné tyto rychlé neutrony zpomalit. Zpomalit pohyb částice znamená odebrat jí část její energie.
Jakou funkci plní havarijní tyče v reaktoru
Havarijní tyče jsou vysunuty nahoru nad aktivní zónu, kde drží pomocí elektromagnetů. V případě potřeby havarijní signál vypne elektromagnety a tyče spadnou volným pádem do aktivní zóny, čímž štěpnou reakci zastaví. U některých reaktorů se dokonce tyče do aktivní zóny vstřelují, takže jejich zásah je ještě rychlejší.
Jaké palivo se používá v jaderných elektrárnách
Jaderná energie. Zjednodušeně můžeme říci, že jaderná elektrárna je tepelná elektrárna a od klasické tepelné elektrárny se liší v podstatě jen zdrojem tepla potřebného ke vzniku páry. Teplo nevzniká spalováním fosilního paliva, ale štěpením uranu U235 v jaderném reaktoru.
Jak dlouho trvá odstavení jaderného reaktoru
Bezpečné odstavení jaderné elektrárny nezávisí pouze na provozu počítačových sítí. Projektová doba odstavení reaktoru je 3 sekundy.
Jak dlouho vydrží uran
Podle aktuálních odhadů vystačí globální zásoby ropy a zemního plynu zhruba 50 let, uranu 100 let a uhlí 150 let.
Kdo dodává palivo pro jaderné elektrárny
Již vloni v květnu ČEZ vybral nové dodavatele jaderných palivových souborů i pro jadernou elektrárnu Temelín. Dodávky od americké společnosti Westinghouse a francouzské společnosti Framatome budou realizovány taktéž od roku 2024.
Co je to tzv parogenerátor a jak funguje
Parogenerátor převádí teplo, generované v jaderném reaktoru, do napájecí vody a páry sekundárního okruhu. Teplotní a tlakové poměry jsou v parním generátoru nastaveny tak, že na povrchu trubek dochází k intenzivnímu vývinu páry, dále potřebné k pohonu turbogenerátorů.
Jak dlouho vydrží palivo v jaderné elektrárně
Mimo jiné je zde uvedeno, že oproti uhelné elektrárně o výkonu 1000 MWe, která spotřebuje za rok 3 miliony tun černého uhlí, jaderná elektrárna o stejném výkonu spotřebuje pouze 20 tun jaderného paliva. To má za následek, že palivo v jaderné elektrárně se vyměňuje jednou za 1,5 roku až jednou za 2 roky.
Kdo vymyslel jadernou energii
Zasloužil se o to tým italského vědce Enrica Fermiho, který tak rozběhl historicky první řízenou štěpnou (řetězovou) jadernou reakci. 20. prosince 1951 byla na 1. experimentálním reaktoru EBR-1 ve státě Idaho v USA poprvé vyrobena elektřina z jaderné energie – byly rozsvíceny 4 žárovky.
Kde se v České republice těží uran
Po roce 2000 až do roku 2017 probíhala v Česku hlubinná těžba pouze v Dolní Rožínce (okres Žďár nad Sázavou), a to na dole Rožná. Důl byl otevřen v roce 1957, postupně byl prohlubován až na úroveň −1200 metrů a v posledních letech těžil z hloubky 1000–1100 metrů jako jediný uranový důl v Evropě.
Kdo vymyslel jadernou elektrárnu
Historie. První jaderný reaktor Chicago Pile-1 byl spuštěn 2. prosince 1942 na univerzitě v Chicagu. Zasloužil se o to tým italského vědce Enrica Fermiho, který tak rozběhl historicky první řízenou štěpnou (řetězovou) jadernou reakci.
Odkud se dováží uran
Kazachstán (45 % podíl světové těžby), Namibie (12 %) a. Kanada (10 %).
Jak fungují Dukovany
V dukovanské elektrárně pracují tlakovodní reaktory (PWR) projektového označení VVER 440/213. Elektrárna je uspořádaná do dvou hlavních výrobních bloků, z nichž v každém jsou instalovány dva reaktory. Celkový instalovaný elektrický výkon elektrárny je dnes po úpravách a modernizacích 2 000 MW.
Kdo vlastní Temelín
Jaderná elektrárna Temelín | |
---|---|
Plánovaná životnost | 60-80 let |
Náklady na výstavbu | 98 mld. Kč |
Vlastník | ČEZ |
Jaderná elektrárna |
Co způsobilo výbuch Černobylu
Příčin havárie bylo více: typ použitého reaktoru RBMK, nevhodně provedený pokus a nedostatečná kompetence personálu. K rozsahu následků přispěly nepřipravenost a nevhodné kroky v krizovém postupu řešení následků havárie.
Odkud je jaderne palivo
Nejvýznamnější těžiteli uranu jsou Kanada, Spojené státy americké, Německo, Rusko, Austrálie, Jižní Afrika, Nigerie, Kazachstán či Namibie. Hlavním zdrojem uranu jsou sedimentární ložiska, například v křídových sedimentech severních Čech, v rozsáhlých ložiscích na území USA nebo v uranonosných slepencích v JAR.
Jak vypadá uran
Uran je v čistém stavu stříbrobílý lesklý kov, který na vzduchu pozvolna nabíhá – pokrývá se vrstvou oxidů. Rozmělněný na prášek je samozápalný. Není příliš tvrdý a lze jej za obyčejné teploty kovat nebo válcovat.
Jak odstavit jadernou elektrárnu
Tři scénáře odstavení
Takzvaný DECON znamená "okamžité" rozebrání. Krátce po vypnutí se radioaktivní materiál rozebere a bezpečně uloží, popřípadě dekontaminuje. Druhou strategií je SAFSTOR. Ten představuje jakýsi opožděný DECON s tím, že se elektrárna po dobu 40 až 60 let uzavře do ochranného obalu a dál sleduje.
Kde se těží uran v Česku
Po roce 2000 až do roku 2017 probíhala v Česku hlubinná těžba pouze v Dolní Rožínce (okres Žďár nad Sázavou), a to na dole Rožná. Důl byl otevřen v roce 1957, postupně byl prohlubován až na úroveň −1200 metrů a v posledních letech těžil z hloubky 1000–1100 metrů jako jediný uranový důl v Evropě.
Kde nakupuje ČR uran
Uran putuje z Česka do Francie a Nizozemí, odtud obohacený "jede" přes celou Evropu do Ruska, aby se vrátil do České republiky jako součást palivových tyčí. Jedná se přitom o materiál zneužitelný například pro výrobu jaderných zbraní, a každý jeho převoz tedy představuje určité bezpečnostní riziko.