Kdy stříhat okrasné jabloně
Okrasné jabloně narozdíl od ovocných forem řez nepotřebují. Platí, že odstraňujeme jen ty větve, které musíme, to znamená např. ty které jsou poškozené či suché. Pečlivě bychom ale měli odstraňovat plané výhony, které někdy mohou vyrážet z podnože.
Archiv
Jak vybrat jabloň
Při výběru odrůd jabloně je důležité, jak jsou odolné vůči chorobám. Odolnost je nutná zvláště tehdy, pěstujeme–li jabloně v horších podmínkách, ale také snižuje nutnost chemické ochrany a dalších zásahů. Až nakonec se začneme zajímat o barvu plodů a jejich chuť.
Jak stříhat převislou jabloň
Převislá jabloň hodně povyrostla, rozkošatila se. Už vůbec nepotřebuje podpůrný kůl, naopak potřebuje občas prostříhávat. Stříháme jí větve hlavně zespodu, uvnitř jejího „baldachýnu“ – to aby ji děti mohly využívat při hraní jako svůj domeček. Horní větve nestříháme vůbec.
ArchivPodobné
Jakou barvou kvete jablon
Květ. Kvete v dubnu až květnu. Květy jsou až 5 cm široké, bílé s vnějším červenavým nádechem, s 5 korunními lístky a 15–20 tyčinkami.
Jak zasadit okrasnou jabloň
Stromky vysazujeme buďto na podzim nebo v předjaří. Rostliny kontejnerované pak můžeme vysazovat kdykoli během roku, pokud není půda zamrzlá. Po výsadbě je třeba každý stromek dobře ukotvit a také seříznout. Zkracujeme jak hlavní větve, tak všechny překážející výhonky.
Jak stříhat okrasné stromy
Odstranit byste měli především suché části dřevin, větve rostoucí dovnitř koruny keře, větve zlomené a také ty, které se navzájem dotýkají. Řez proveďte kousek nad očkem – pokud ponecháte dlouhý pahýlek, snadno je napaden infekcí, neboť rostlina již tuto část nechrání.
Jaká je nejlepší jabloň
Současný výběr nejlepších odrůd (2020) vypadá takto: Mantet, Mio, Mollies D., Chehalis, Desert, Witos, Lipno, Delikates, Beforest, Vanda, Selena, Elstar, Rozela, Rubín, Rubinola, Spalord, Rajka, Stella, Angold, Rosana, Sirius, Auralia, Topaz, Melrose, Idared, Admirál.
Jakou zasadit jablon
Výsadba a substrát:
Jabloně preferují půdu s neutrální až mírně kyselou reakcí. Důležité je si předem připravit místo výsadby. Vykopeme jámu cca 1mx60cm, v případě těžkých jílovitých půd 80x80x100. Vybranou půdu upravíme dle potřeby – do těžší přidáme písek, do příliš lehké zase zem hlinitou.
Jak stříhat vlky na jabloní
Vlky odstraňujte v létě
Vlk se říká větvím, které vyrůstají kolmo vzhůru a nekvetou. Když je odstraníme během léta, rána se stačí zacelit a nevyraší na ní další výhony. Snažte se větve ostříhat, co nejblíže kmenu. Výhonek pak znovu neobrazí, a navíc se neporaníte o pahýl, když polezete na strom.
Proč mi nekvete jabloň
Pokud je vybrána špatná odrůda, která není vhodná pro vaši oblast, kvetení nemusí čekat. Jabloň může být nepříjemná: horká nebo studená, příliš vlhká nebo příliš suchá. Takový strom nebude kvést, vynaloží veškerou svou sílu na boj o přežití.
Jaké má kořeny jabloně
vyvinutý kůlový kořen, který se brzy větví. Boční kořeny jsou silné a v dostatečné míře opatřeny vlášením (Hieke a Pinc 1978). U jabloní je kořenová soustava rozvětvená a její hlavní aktivní část zasahuje do 20–50 cm hloubky půdy.
Kdy zasadit okrasnou jabloň
Stromky vysazujeme buďto na podzim nebo v předjaří. Rostliny kontejnerované pak můžeme vysazovat kdykoli během roku, pokud není půda zamrzlá. Po výsadbě je třeba každý stromek dobře ukotvit a také seříznout. Zkracujeme jak hlavní větve, tak všechny překážející výhonky.
Jak hluboko sázet ovocné stromy
V případě, že stromek namočíte do vody déle, můžete poškodit kořeny. Stromek vsaďte do jámy a to tak, aby místo štěpování/roubování bylo cca 10 cm nad zemí a kořeny nebyly zatočeny vzhůru. Stromek zasypte dobrou zeminou.
Kdy se Zastřihávají okrasné keře
Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.
Kdy stříhat okrasné stromy
U všech dřevin a keřů platí, že nevzhledně vyrůstající větve můžete odstranit kdykoliv, i během léta, kvetení nebo na podzim. Je třeba si uvědomit, že keř bez listů působí jinak než olistěný. – používejte vždy očištěné nůžky, abyste zamezili možnosti přenosu chorob a škůdců z jedné dřeviny na druhou.
Co to je podnož M26
M26 – ( podnož pro jabloně ) středně bujně rostoucí, dobře kotvící v půdě, vhodná do lehkých a nezamokřených půd, podnož vhodná pro zákrsek a čtvrtkmen. Je mrazuvzdorná .
Jak hluboko zasadit jabloň
Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.
Co je vlk na jabloní
Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.
Co s vlky na jabloní
Vlky odřízneme v tzv. větevním kroužku. Použijeme řez na patku, což je přibližně 8 až 12 milimetrů dlouhá část se spícími pupeny. Ty pak u jabloní s pravděpodobností 20 až 40 % prorostou a posléze vytvoří plodonosný obrost.
Proč nerodí jabloně
Proč jabloně neplodí Pokud stromy nechtějí nasazovat na plody, může být jednou z příčin příliš hluboké zasazení. Místo kde byla jabloň na podnož naroubována, poznáme jako zesílený úsek na kmeni, a právě toto místo by mělo zůstat po výsadbě asi 5 cm nad zemí. Pokud tomu tak není, pomůže, když stromek vyzdvihneme.
Jak Zaštipovat jabloně
Po výsadbě jabloně i hrušně stříháme vždy na jaře před rašením. Korunka stromu má mít terminální výhon se čtyřmi hlavními kosterními větvemi. Všechny přebytečné a nevhodně rostoucí výhony hladce odřízneme na větevní kroužek. Základní boční výhony zkrátíme na 4–6 pupenů, volíme výhony směřující ven z koruny.
Jak daleko od sebe jabloně
Štíhlá vřetena
délka větví na každou stranu ovocného stromku je 75 cm. Doporučuje se sázet řady minimálně 1 m od plotu, další řady alespoň ve vzdálenosti alespoň 2-2,5 m od předchozí řady. Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např.
Jak daleko od sebe ovocné stromy
Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např. středně vzrůstné odrůdě 'Šampion' stačí vzdálenost 1,2 m, naopak bujně rostoucí odrůdu 'Rubín' vysázíme v řadě 1,5 m od sebe.
Kdy se sází ovocné stromy
Ovocné stromky se vysazují v chladném období, v době vegetačního klidu, na podzim přibližně od poloviny října, než je půda promrzlá do hloubky. Stromky je vhodné vysazovat i pozdě na podzim. Při chladném počasí stromky nevysychají a mají lepší podmínky pro zakořenění.
Kam umistit ovocne stromy
To nejdůležitější pro ovocné rostliny je umístění na slunném místě. Jedině s dostatkem slunce mohou plody dozrát a zesládnout. Pokud máte mimořádně stinnou zahradu, měli byste sáhnout po vysokých kmenech, které díky vysokému vzrůstu mohou dosáhnout na dostatek světla.