Jakou omítku na strop?

Jak nahodit omítku na strop

Při omítání stropů nahazujeme nejprve první tenkou vrstvu, do které přidáme více cementu a nebo sádru. Až na tuto ztvrdlou vrstvu nahazujeme jádrovou omítku o síle cca 1 cm.
Archiv

Co potřebují ke snížení stropu

Sádrokartonové podhledy slouží především ke snížení světlé výšky místnosti, při řešení akustických nedostatků stávajícího stropu nebo pro zvýšení jeho požární odolnosti. Montáž sádrokartonu na strop zvládnete i svépomocí a doplnit ho pak můžete i osvětlením. Vytvoříme tak nejen funkční, ale i designový prvek interiéru.

Co dát na strop místo sádrokartonu

Kdo by naopak nechtěl napínaný strop přiznat, může sáhnout po matné nebo saténové fólii, kterou nerozezná od štuku nebo sádrokartonu ani oko odborníka. Povrch stropu je navíc ideálně rovný. A pokud vás vytopí sousedi, nemusíte se bát, barva vydrží a nebude zapotřebí strop jakkoli opravovat.

Jak nahodit starou zeď

Starou, vlhkou a zasolenou omítku je nutné odstranit do výšky min. 80–100 cm nad viditelnou hranici vlhkosti. Okopanou omítku je nutné ihned odstranit z pracovního prostoru. Spáry ve zdivu se vyškrábou do hloubky 1–2 cm a zdivo se očistí kartáčem.

Jak dlouho schne jádrová omítka

Můžete je ale nanášet v silnější vrstvě (až 20 mm). Jádrové omítky poměrně dlouhou dobu zrají. Při tloušťce 10 mm potřebují k vyzrání minimálně 10 dnů.

Jak Sterkovat zeď

Jemné trhliny mírně rozšiřte, aby bylo možné stěrku později rozetřít do celé trhliny. Pomocí štětky nebo vlhkého hadříku mírně navlhčete stěnu nebo strop, aby se nachytal prach. Silně savé, porézní, otíravé a křídovité podklady před stěrkováním ošetřete penetračním nátěrem.

Jak na stropní podhledy

Napínané stropní podhledy tvoří plastová fólie, která se nejprve zahřeje, pak se upevní na hliníkovou konstrukci a po vychladnutí se vypne. Instalace je rychlá a bezprašná, nemusíte kvůli ní stěhovat nebo zakrývat nábytek. Napínaný podhled se dá instalovat v libovolné výšce, nejméně však 3 cm od stropu.

Co dát na strop

Problém dokáží navždy vyřešit plastové stropní podhledy, které navíc zahladí i nerovnosti stropu. Přibíjí se speciálním kladívkem na slabý dřevěný rošt. Na jeden čtvereční metr stropu se používají čtyři plastové kazety. Strop se díky nim sníží o čtyři centimetry a pod podhledy se pak může dát i polystyren na zateplení.

Co pouzit na strop

Pokud tepelně izolujeme strop pod nevytápěným prostorem, je nutné použít parobrzdu (parozábranu). Jinak se časem v izolačním materiálu nahromadí vlhkost a materiál přestane tepelně izolovat. K latím, na již usazenou tepelnou izolaci, upevněte sponkovačkou speciální parobrzdnou fólii.

Co použít na strop

Kolik stojí dát na strop plastové stropní kazety

Plastové stropní kazety 80–150,- Kč/ks (4 ks na 1 m2)
Speciální kladívko – hřebíčky zdarma 140,- Kč/ks (stačí Vám 1 ks kladívka)
Dřevěná lišta na rošt – 2 x 4 x 250 cm 25,- Kč/ks
Vrut 1,- Kč/ks
Hmoždinka – 8 mm 7,- Kč/10 ks (balení po 10 ks)

Čím srovnat zeď

Jak jinak můžeme zdi vyrovnat

Můžeme použít klasické obkladačky nebo celé panely, které na plochu zdí připevníme. Elegantní řešení, ale spíš jenom pro optické vyrovnání, jsou plastické tapety nebo plastické barvy na zdi. Plasticita může být přímo hmatatelná nebo jenom optická.

Jak dlouho se dělají omítky

Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.

Jak uhladit omítku

Pro uhlazení plochy stěrky lze použít speciální hladítko s gumovou hranou. Stažení se provádí hned po zaschnutí tmelu. Začíná se v rohu. Hladítko se přikládá naplocho do rohu takovým tlakem, aby se vytvořil co nejhladší rovnoměrný povrch.

Jak vyhladit štuk

Vyhlazení štuku pomocí filcového hladítka

Do vyhlazování štukové omítky se pusťte až ve chvíli, kdy trochu zaschne, přestane lepit a zesvětlá. Pak je ideální chvíle pustit se do vymývání pomocí filcového hladítka. Filc namočte do vody a velkými kruhovými pohyby materiál rozmývejte po stropu i stěnách.

Čím srovnat zdi

Pro vyrovnání velkých nerovností na starých omítkách, či původním zdivu snad neexistuje vhodnější materiál, než je sádrová omítka. Konkrétně sádrová omítka Knauf Rotband, která je určena pro ruční zpracování a pro vrstvy o tloušťce 5 až 50 mm.

Jak zakrýt strop

Nejjednodušší variantou pro renovaci stropu jsou stropní kazety. Dokážou zakrýt nerovnosti, praskliny i viditelné spáry mezi panely, nemusíte se starat o další výmalbu a jejich instalace nezabere moc času. V současnosti si můžete vybrat z opravdu velkého množství barev a vzorů.

Jakou tloušťku izolace na strop

Aby se investice do zateplení stropu vyplatila, je vhodné aplikovat 26–34 cm tepelného izolantu. Tloušťka běžného izolantu by nikdy neměla být menší než 20 cm, zbytečně byste platili za uni- kající teplo.

Jak nejlépe zateplit strop

Stropní konstrukci je možné zateplovat i vnitřním způsobem. Jednou z možností je umístění izolace do podhledu pod stropem. Druhá a častější metoda pro vnitřní zateplení stropu je nalepením izolantu kontaktním způsobem na dostatečně rovinný a únosný podklad.

Čím pokrýt strop

Povrch stropu lze vyrovnat např. nanesením omítky, polystyrenových stropních kazet nebo pomocí sádrokartonových desek. Omítka – Vyrovnání stropu omítnutím patří mezi tradiční metodu, která však bude pro netrénovaného kutila malým oříškem. Doporučujeme nejprve trénovat na menší ploše.

Co se dá dát na strop v koupelně

Máte li ošklivý strop v koupelně, opadává omítka, nebo různě popraskaný, nabízí se řešení – obklad z plastových stropních podhledů. Po 50 cm přišroubujete vruty na strop dřevěné laťky, na které přichytíte zmíněné stropní kazety. Jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadného materiálu a samozřejmě voda jim nevadí.

Jak brousit zeď

Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou. Také v interiéru, když už není hrubá strukturovaná omítka na stěnách a stropě žádoucí, se nabízí obrousit omítku sanační frézkou, aby pak bylo možné na stěnách a stropě např. vytvořit hladký povrch.

Jak dlouho zraje omítka

Omítky musí být vyzrálé

Vápenné štuky potřebují alespoň 4 týdny při teplotě okolo 20 °C a alespoň mírné vlhkosti. Při velkém suchu se zrání zastaví, stačí ale zdi pokropit vodou a proces se opět spustí.

Co se dělá dřív omítky nebo podlahy

Podlahy je vhodnější provádět až po dokončení omítek. Snadněji se totiž instalují obvodové dilatace. Navíc se omezí pohyb po podlahových vrstvách, a tudíž i zátěž a znečištění, které s sebou nese realizace omítek. Kromě toho nedochází k dalšímu „přinášení“ vlhkosti do prostoru, což by zpomalilo vysychání potěrů.

Jak dlouho zraje jádrová omítka

Jádrové (hrubé) omítky zajistí vyrovnání podkladu, samy o sobě však mají velmi zrnitou strukturu a neumožňují dokonalé vyhlazení. Můžete je ale nanášet v silnější vrstvě (až 20 mm). Jádrové omítky poměrně dlouhou dobu zrají. Při tloušťce 10 mm potřebují k vyzrání minimálně 10 dnů.

Jak dlouho schne štuková omítka

Vnitřní omítka je hotová, před nanesením nátěru je však potřeba nechat stěnu vyschnout. Každý milimetr tloušťky omítky schne cca 1 den. Štuková omítka tedy schne minimálně 2 – 3 dny, lepší je však počkat déle.