Jakou pilu na palivové dřevo?

Jakou pilu koupit stihl nebo Husqvarna

Obě značky jsou srovnatelné, takže jde spíš jen o to který model je u které značky o chlup lepší a také který servis je dostupnější. Za cenu 15 až 20 000 rozhodně doporučuji šáhnout po profesionální pile, nikoliv po farmářské. Tedy Stihl MS200 nebo MS260, případně Husky 338 XP nebo 346XP.

Jak řezat palivové dřevo

Velké kusy kmenů musíte nařezat na kratší, nejlépe tak aby se vešli do krbu, nebo kamen. Naštípané dřevo se lépe ukládá a také rychleji a lépe vyschne. Na to je nejlepším pomocníkem řetězová pila. Pro porcování kmenů a větví jde použít i kotoučovou pilu s kolébkou.
Archiv

Jak vybrat pilu

Pokud vaší náplní práce bude řezání větví a kmenů do průměru kolem 20 cm či příprava palivového dříví, pak si vystačíte s hobby pilou. Jejich výkon dosahuje 1 až 1,5 kW. Pro řezání většího množství dřeva nebo práci s vytěženým dřevem jsou určeny framářské pily. Mohou mít kovovou konstrukci a výkon 1,5 až 3 kW.

Jakou řetězovou pilu koupit

Pro občasnou práci na zahradě postačí výkon do 1 800 W. Pro profesionální využití je určen výkon od 2 300 – 3 200 W. Zlatou střední cestou je pak motorová pila s výkonem v rozmezí od 2 000 – 2 200 W.
Archiv

Jakou jednoruční pilu

Pokud potřebujete profesionální jednoruční vyvětvovací pilu s vysokým výkonem a řeznou soustavou pro masivní zásahy a hrubé řezy, tak je model STIHL MS 201 TC-M vhodný právě pro vás.

Jakou lehkou motorovou pilu

LEHKÁ UNIVERZÁLNÍ PROFESIONÁLNÍ PILA – STIHL MS 261

Jsou zde využity všechny profesionální prvky a antivibrační systém, který zaručí pohodlnou práci a dlouho životnost motorové pily i ve velké každodenní zátěži.

Jaký kotouč na palivové dřevo

Na řezání palivového dříví

K řezání čistého palivového dříví použijte kotouče s SK plátky. Vydrží až 5x déle ostré než běžné kotouče. Na znečištěné a neodkorněné dříví jsou vhodné odolné pilové kotouče z oceli, které však vyžadují častější broušení a rozvádění.

Jak uložit dřevo na zimu

Nejjednodušším způsobem, jak zabránit kontaktu dřeva s vlhkou zemí, je dát na dno dřevníku například staré palety, které navíc umožní dřevu prosychat odspodu. Je li to možné, konstrukce dřevníku by měla nechat volně proudit vzduch i stěnami. Ty můžete vytvořit z pevných latí nebo prken, mezi kterými necháte mezery.

Jak správně pracovat s motorovou pilou

Abyste zpětnému rázu předešli, neprovádějte řez hrotem lišty, řežte pod plným plynem, držte pilu vždy pevně oběma rukama, neřezejte více větví najednou, nepracujte v přílišném předklonu, pracujte opatrně a s rozmyslem, neustále pozorujte hrot lišty, mějte vždy perfektně nabroušený a napnutý řetěz.

Jaké jsou nejlepší motorové pily

Motorová pila STIHL MS 231 a STIHL MS 251 jsou nejsilnější zástupci hobby řady motorových pil. Konstrukčně se jedná o stejnou pilu, liší se pouze výkonem motoru. Model STIHL MS 231 má výkon 2.0 kW a model STIHL MS 251 má výkon 2.2 kW při stejné váze 4.8 kg.

Jak správně používat motorovou pilu

Motorovou pilu drží praváci i leváci stejným způsobem, tedy přední část rukojeti levou rukou a zadní pravou. Při řezání držte pilu pevně za obě rukojeti s palci a prsty proti sobě, palec musí být pod přední rukojetí, aby se snížilo riziko poranění při zpětném vrhu.

Jak vybrat kotoučovou pilu

Obecně platí, že s tenčím kotoučem docílíte rychleji kvalitního řezu. Menší šířka snižuje tření a užší kotouč se tak lépe „zakousne“ do řezaného materiálu. Nevýhodou jsou však silnější vibrace, vyšší prohřívání a z toho vyplývající nižší životnost. Odrazte se od povahy vaší pily.

Jak správně řezat na cirkulárce

Při práci na cirkulárce doporučujeme z hlediska BOZP používat krátkou vyztuženou zástěru, která slouží k ochraně břišní části trupu. Pokud provádíte podélný řez, používejte vodicí pravítko nebo vodítko s rovnou hranou. Díky tomu totiž zpřesníte řez a snížíte riziko nebezpečí zaseknutí nebo uváznutí pilového kotouče.

Čím zakrýt palivové dřevo

Dřevník je ideální volba

Nejlepší je ale rozhodně dřevník. V ideálním případě je opatřen otevřenými boky, aby mohl volně profukovat vzduch. Střecha by měla být tak velká, aby ze všech stran přesahovala přes stěny dřevníku a odváděla tak veškerou vodu, která by jinak v případě dešťů na dřevo dopadala.

Jak dlouho skladovat palivové dřevo

Nejdéle by mělo schnout dřevo dubové, i déle než 2 roky. Ořech musí schnout až čtyři roky, ale na polena do krbu se nevyplatí, jde o velmi drahé dřevo. Nejlepší palivové dřevo je naopak buk, má vysokou výhřevnost a odhořívá pomalu.

Kdo může pracovat s motorovou pilou

Základní bezpečnostní pravidla. S motorovou pilou smí pracovat pouze osoby starší 18 let, které jsou zdravotně způsobilé. Výjimku mohou tvořit mladiství starší 16 let, kteří absolvují školení pod dohledem odborně způsobilé osoby.

Jak se starat o motorovou pilu

Pilu udržujeme v čistotě, čištění prodlužuje její životnost. Pravidelně čistíme kryt řetězového kola po sejmutí, kryt startovacího mechanismu, jelikož je zde ukryta vrtule pro chlazení motoru, lištu a její drážku pro řetěz. Kvalitnější lišty mají také možnost mazání předního řetězového kola speciální maznicí.

Jak si vybrat motorovou pilu

Mezi nejdůležitější kritéria při výběru motorové pily patří výkon pily a kvalita jejího motoru. Od těchto parametrů se odvíjí síla pily a schopnost snadného řezání. Před výběrem motorové pily si ujasněte, kde ji budete používat, jak velké dřevo budete řezat, zda budete kácet stromy a jak často s ní budete pracovat.

Proč nemaže motorová pila

Motorové pily také mají šroub, kterým se reguluje množství maziva. Pokud i tak pila nemaže, může být zanesena lišta. Pokud nepomůže ani seřízení a vyčistění, musí pila odcestovat do servisu. S pilou, která nemaže, zásadně neřežeme, zničili bychom ji.

Jak poznat Zadrenou pilu

Jak poznám správné seřízení pily Pokud je pila správně seřízena, startuje bez obtíží. Při volnoběhu nezhasíná, řetěz se neotáčí. Jestliže stisknete plyn, u zahřátého motoru je reakce takřka okamžitá.

Jaký kotouč do Mafla

K maflům se většinou dodává univerzální kotouč, který je vhodný pro podélné řezání masivního dřeva, tedy desek, latí, fošen a podobně. Pokud pracujete častěji s překližkou, budete potřebovat kotouč jiný. Kotouče na překližku a dřevotřískové materiály mají více zubů, které jsou jemnější – dosáhnete s nimi čistšího řezu.

Jak bezpecne řezat dřevo

Bezpečná práce se sekerou

Topůrko by mělo být dlouhé přibližně na délku paže. Sekyru zkuste uchopit na konci topůrka a zvednout pouze silou zápěstí.

Jaký kotouč použít na podélné řezání dřeva

Z = 12 zubů pro rychlý a hrubý řez podél vláken nebo pro řezání vlhkého dřeva. Z = 24 zubů se používá pro univerzální řezání používané ve stavebním truhlářství. Z = 40 zubů a více jsou kotouče určené pro přesné a čisté řezy napříč vlákny tvrdého i měkkého dřeva s maximálními požadavky na čistotu a kvalitu řezu.

Jak urychlit vysychání dřeva

Nejjednodušším způsobem je nechat dřevo proschnout v hráni. Kuláče je dobré předem naštípat, vysychání dřeva se tak výrazně urychlí. Hráň by měla být umístěna na místě, kde nic nebrání pohybu vzduchu, ideálně venku na návětrné straně pozemku. Šířka hráně je dána šířkou polen, výška bývá maximálně kolem 2 m.

Jak správně sušit palivové dřevo

Takže zapomeňte na sušení palivového dřeva někde ve sklepě, někde ve stínu ve vlhkém koutě u zdi. Palivové dřevo je potřeba pro rychlé usušení vyskládat na slunné, suché, větrné místo! Hranici dřeva je potřeba uložit tak, aby i pod ní mohl proudit vzduch, tedy 10-15 cm nad terén, třeba na staré palety či nějaký rošt.