Jakou vodu do chladiče auta?

Co se doleva do chladiče

V takovém případě stačí do nádobky dolít obyčejnou vodu, na dojezd to bude stačit. V zimě ale dejte pozor, aby voda ve směsi nezamrzla. MOTO TIP: Chladicí kapalina do motorky se neředí. Při nouzovém dolévání nepoužívejte jinou než destilovanou vodu.
Archiv

Kam nalít vodu do chladiče

Nádobku pro dolití chladící kapaliny najdete pod kapotou vašeho vozu. V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami.
Archiv

Jak vyměnit vodu v chladiči

Jak vypustíte chladicí kapalinu

Motor musí být samozřejmě studený, otočte klíčkem v zapalování, ale nestartujte. Pak otevřete víčko chladiče. Pokud je vypouštěcí zátka na těžko přístupném místě, budete muset odpojit spodní hadici chladiče. Chladicí kapalinu pak nechte odtéct do nějaké připravené nádoby.
Archiv

Co do chladiče auta

Udržení teploty zajišťují dvě kapaliny – chladicí kapalina a olej. První z nich odvádí teplo motoru a odevzdává ho skrz chladič ven z motoru. Směs chladicí kapaliny navíc předchází korodování částí chladicího systému a udržuje systém v dobrém stavu. Málo řidičů si uvědomuje význam oleje při chlazení.
Archiv

Jak dlouho nechat vychladnout motor

Před jakoukoliv prací na chladicím systému je ovšem nutné počkat, než motor vychladne. Pokud máte velký litinový motor, může to trvat v řádu hodin, ale je to nezbytné – provozní teplota chladiva bývá mezi 90 a 100 °C a při přehřívání je teplota ještě výše, takže hrozí vážné popálení.

Jak casto se doleva chladici kapalina

Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.

Jaký je rozdíl mezi G12 a G13

G12 + – fialová chladicí kapalina má stejné vlastnosti jako červená G12, liší se od ní pouze zabarvením. G13 – fialová kapalina je moderní směsí do nových aut, která velmi účinně chrání kovové části proti korodování. Může také nahradit jakýkoliv jiný typ chladicí kapaliny ve starších vozidlech.

Co je to Fridex do auta

Velvana Fridex G 48 3 l

Koncentrovaná mrazuvzdorná chladící kapalina určená především pro chladicí systémy celohliníkových spalovacích motorů.

Jak poznat chladící kapalinu v oleji

Olej v chladicí kapalině – příznaky

Při jízdě bude z výfuku vycházet bílý kouř a ve voze mohou být cítit výfukové plyny. Může také dojít ke ztrátě výkonu motoru. Příznakem, který se objevuje až po nějakém čase, je také nedostatečné vytápění interiéru vozu.

Jak poznat špatný chladič

Příznaky vadného chladiče: Jak rozpoznat špatný chladič ve vašem vozidle Když se ryska pohybuje pod minimem, může dojít k přehřátí vozidla. V takových případech se vám během jízdy rozsvítí kontrolka chlazení a vůbec nejlepším řešením je vůz odstavit, vypnout motor a chladící kapalinu dolít.

Jak se projevuje zadřený motor

Pokud se z motoru za jízdy ozývají zvláštní klepavé zvuky a motor se zakrátko na to zastaví jde pravděpodobně o zadření motoru. Tento termín popisuje poškození klikové hřídele. Jedná se o zadření ojničního či hlavního ložiska v motoru.

Kdy je zahřátý motor

K sání motoru se ovšem zahřátí motoru sotva stačilo dostat, tady vidíme teploty okolo 5 °C. Okolo 9 minut po nastartování se můžeme podívat také na alternátor, který má okolo 12 °C a akumulátor, který se skoro nikam neposunul – vidíme teplotu okolo 0 °C a jen velmi pozvolna začínající prohřívání.

Jak propláchnout chladič

Použití proplachu chladící soustavy:

Nechejte motor běžet po dobu 10 minut na volnoběh. Vypněte motor a nechejte zchladnout (nevypouštějte kapalinu dokud je motor zahřátý!). Poté chladící kapalinu vypusťte a systém propláchněte čistou vodou. Po propláchnutí nalijte novou chladící kapalinu.

Jak ředit chladící kapalinu G13

Ředí se demineralizovanou vodou normy VW TL52541 v následujícím poměru objemových jednotek : Chladící kapalina G13/voda = 1:2, 1:1.5, 1:1.

Jak ředit G12

Normálně se dává 1l kapaliny a 1,5 l destilky a je to tak do minus 27 stupnů.

Co doplnovat do auta

Auto potřebuje nejen benzín nebo naftu, ale samozřejmě i další důležité provozní kapaliny. Většina aut má proto pod kapotou pět nalévacích míst. Pro motorový olej, brzdovou kapalinu, chladící kapalinu, hydraulický olej do posilovače řízení a kapalinu do ostřikovačů.

Kdy můžu Dolit chladici kapalinu

Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.

Jak se dostane voda do oleje

Jestliže horké spaliny s vodní párou přijdou ve studené klikové skříni do styku se studeným motorovým olejem, pak nutně dochází ke kondenzaci vodní páry. Kapalná voda se pak hromadí v motorovém oleji, který se intenzivně promíchává a vytvářejí se emulze vody v oleji, jejíž vzhled rozhodně není příliš vábný.

Jak poznat vadne vicko chladice

Pokud tedy po odšroubování víčka s přetlakovým ventilem objevíte v nádobě znečištění tmavé barvy, může to být způsobeno právě tímto. Naproti tomu chladicí kapalina se dostává do mazacího okruhu motoru a tedy do oleje. Na víčku nalévacího hrdla pro motorový olej vytváří typickou, jakoby našlehanou suspensi.

Proč uniká voda z chladiče

Jak už jsme zmínili v úvodu, snad nejčastějším důvodem bývá nedostatečně utažené nebo poškozené víčko nádržky s chladící kapalinou. V té vzniká za běhu motoru tlak, který v důsledku nedokonalého uzavření postupně vytlačuje kapalinu ven z nádržky. Ta následně stéká po rozžhaveném motoru a odpařuje se.

Jak poznat že jde voda do oleje

V případě, že se do rozpáleného oleje na pánvičce dostane byť jen kapička vody, reakce je velice bouřlivá a pro obsluhu pánvičky i nepříjemná. Podobnou reakci můžeme vyvolat zahřátím malého množství oleje na teplotu nad 100°C, v případě obsahu vody dojde k jejímu odpařování a "prskání".

Kdy nalít olej do motoru

Při jízdě, a těsně po jejím ukončení, je motorový olej rozprostřen po motoru a není všechen v nádrži. Pokud tedy kontrolujete hladinu oleje za horka, je možné, že nedostanete přesný údaj. Z tohoto důvodu je lepší olej dolévat do chladného nebo jen teplého motoru.

Jak poznat Zadrenou pilu

Jak poznám správné seřízení pily Pokud je pila správně seřízena, startuje bez obtíží. Při volnoběhu nezhasíná, řetěz se neotáčí. Jestliže stisknete plyn, u zahřátého motoru je reakce takřka okamžitá.

Jak dlouho může být nastartované auto

Nastartované auto nechte běžet několik desítek sekund na volnoběh – ne déle než 1 až 2 minuty. Během této chvíle si můžete všimnout zvýšených otáček motoru. Motor v tu chvíli k zážehu potřebuje velmi bohatou směs s větším množstvím paliva než obvykle.

Jak dlouho trvá zahřátí motoru

Motor by se měl v současných mrazech kolem -10 °C kompletně zahřát na ideální provozní teplotu v rozmezí cca 10 až 15 minut jízdy. Nejelegantnějším řešením je teplovodní nezávislé topení. To zahřeje nejen interiér vozu na příjemnou teplotu a odmrazí skla, ale předehřeje i blok motoru.