Kdy jít na matriku po porodu
Nahlášení dítěte po narození
Narození dítěte se musí do tří dnů oznámit na úřadě. Tomuto úřadu se říká matrika. Obvykle to zařídí porodnice.
Archiv
Kdy se musí na matriku
Podle zákona musí být dítě na matrice zapsáno do 3 pracovních dnů ode dne, kdy jsou toho rodiče schopni. Jestliže jste ještě před porodem stihli určit otcovství dítěte nesezdaných rodičů a zvolili jeho jméno a příjmení, můžete rodný list obdržet již při odchodu z porodnice.
Archiv
Co udělat před odchodem na mateřskou
Před porodem vás čeká jen pár úkonů, které je potřeba držet na paměti.1) Zaregistrovat se v porodnici.2) Vyberte si pediatra.3) Mateřská nebo rodičovský příspěvek.4) Dotazník o jménu dítěte.5) Přiznání otcovství – pokud nejste vdaná6) Změna trvalého pobytu – chcete-li.7) Porodní plán – chcete-li.1) Porodné
Archiv
Co si vzít s sebou na matriku
Na matrice si vyzvedněte písemný Dotazník k uzavření manželství. Můžete si ho i stáhnout a vyplnit předem. S sebou byste měli mít originální rodné listy obou snoubenců a doklady o státním občanství, což bývá platný občanský průkaz nebo cestovní pas.
Co je potřeba doložit k žádosti o porodné
Co k tomu potřebujete
vyplněný Doklad o výši čtvrtletního příjmu za každého člena rodiny. Příjmy rodiny jsou i alimenty (výživné), které dostává dítě. K žádosti o porodné se dokládají rozhodné příjmy za kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo.
Na co má nárok otec po porodu
Otcovská náleží 14 dnů v souvislosti s péčí o novorozené dítě otci dítěte nebo pojištěnci (muž či žena), který převzal dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu. Od 1. prosince 2022 náleží rovněž otci, jehož dítě se narodilo mrtvé nebo zemřelo v období 6 týdnů ode dne narození.
Co je nutné zařídit po narození dítěte
po poroduVybrat jméno dítěte a zařídit mu rodný list.Zažádat o otcovskou.Nahlásit dítě zdravotní pojišťovněZažádat o rodičovský příspěvek.Zjistit, jak přihlásit dítě k platbě za komunální odpad.Zažádat o porodnéZažádat o přídavek na dítě
Kam nahlásit novorozence
Kam nahlásit narození dítěte
Narození dítěte je třeba nahlásit na matriční úřad, pod který spadáte. Po obdržení rodného listu je nutné do 8 dnů kontaktovat vaší zdravotní pojišťovnu a dítě tam zaregistrovat, poštou pak obdržíte kartičku zdravotní pojišťovny. V případě nenahlášení dítěte vám hrozí pokuta až 10 000 Kč.
Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o mateřskou
V kompetenci příslušné OSSZ je rozhodnout o nároku na dávku a její výši. Ze zákona je lhůta pro zpracování (výplatu) dávky do jednoho měsíce od data, kdy OSSZ obdrží doklady potřebné k její výplatě. Délka vyřízení závisí na tom, zda jsou předané podklady kompletní a správně vyplněné.
Kdy začít řešit mateřskou
6 – 8 týdnů před porodem nástup na mateřskou dovolenou. Žádost o PPM (peněžitou pomoc v mateřství) vystavuje gynekolog, žena ji odevzdá zaměstnavateli (OSVČ na ČSSZ). Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) trvá 28 týdnů (37 týdnů v případě narození dvou a více dětí) a činí 70 % z denního vyměřovacího základu.
Co je potřeba zařídit před porodem
Co zařídit před porodem
Potřebovat budete formulář s žádostí, který seženete na OSSZ nebo u gynekologa, který jej vyplní. Bude do něj navíc třeba uvést i to, jak dlouho chcete mateřskou čerpat (14 – 28 týdnů, u dvojčat až 37 týdnů). Žádost poté předáte zaměstnavateli, který ji doručí na OSSZ.
Kdy vybrat pediatra pro miminko
Ještě před porodem je potřeba vybrat pediatra, protože dítě zkontroluje zpravidla do 48 hodin po propuštění z porodnice (buď v ordinaci, nebo doma). Pediatr bude při první návštěvě vyžadovat propouštěcí zprávu z porodnice.
Kdy nejpozději žádat o porodné
Žádost o Porodné se podává na Úřadu práce – Odboru státní sociální podpory dle bydliště matky. O Porodné je možné požádat nejpozději do jednoho roku od data narození dítěte.
Kdo platí za porod
Pojistné za dítě hradí jeho zákonný zástupce (tedy zpravidla rodič). Narození dítěte v tomto případě musíte ohlásit zdravotní pojišťovně, u které je pojištěna matka dítěte. Pokud nemá matka dítěte na území ČR veřejné pojištění, pak se narození nahlašuje pojišťovně, u které je pojištěn otec.
Jak dlouho muze být muz doma po porodu
Otcovská náleží 14 dnů v souvislosti s péčí o novorozené dítě otci dítěte nebo pojištěnci (muž či žena), který převzal dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu.
Co koupit ženě po porodu
Do porodnice při první návštěvě tak můžete přinést například dětské pleny, vlhčené ubrousky, oblečení či kosmetiku pro miminko. Mamince po porodu přijde zase nejvíce vhod kvalitní jídlo, balená voda a něco dobrého na zub. Vzít jí s sebou můžete i kvalitní kosmetiku, kterou v porodnici skutečně využije.
Co jíst první dny po porodu
Ale potřebujete mít dostatečný přísun živin, proto si vytvořte zásoby jednoduchých jídel, která můžete jen popadnout a sníst, jako jsou vejce natvrdo, oříšky, zelenina s humusem, ovoce a jogurty. Zvláště pokud kojíte, je důležité jíst dostatek luštěnin a ovesných vloček, které podporují tvorbu mléka.
Kdy hlásit nástup na mateřskou
Těhotné mohou na mateřskou dovolenou nastoupit nejdříve na začátku 8. týdne před očekávaným dnem porodu. Obvykle ženy zaměstnání opouštějí na začátku 6. týdne před plánovaným porodem.
Kdo platí mateřskou a rodičovskou dovolenou
Peněžitou pomoc v mateřství vyplácí správy sociálního zabezpečení (OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno). Mezi ro- diči se vžilo označení této dávky jako mateřská – podle mateřské dovolené, na kterou se odchází ze zaměstnání. Na mateřskou dovolenou, kdy se pobírá PPM, navazuje rodičov- ská dovolená.
Kdy končí mateřská a začíná rodičovská
Mateřská a rodičovská dovolená 2023
Délka mateřské je 28 popřípadě 37 týdnů při porodu vícerčat. Na ni plynule navazuje rodičovská dovolená, jejíž délka je až 4 roky, přičemž ochrana zaměstnance je pouze 3 roky (po tuto dobu Vám zaměstnavatel musí držet Vaše místo na pozici uvedenou ve smlouvě).
Kdy jít na sociálku po porodu
6 – 8 týdnů před porodem nástup na mateřskou dovolenou. Žádost o PPM (peněžitou pomoc v mateřství) vystavuje gynekolog, žena ji odevzdá zaměstnavateli (OSVČ na ČSSZ). Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) trvá 28 týdnů (37 týdnů v případě narození dvou a více dětí) a činí 70 % z denního vyměřovacího základu.
Kdy zaregistrovat miminko k pediatrovi
Svého budoucího dětského lékaře by jste měla kontaktovat nejlépe do 2 dnů od propuštění z porodnice a přitom se se sestřičkou také domluvíte na termínu první velké prohlídky.
Co je potřeba udělat po narození dítěte
Co vše je nutné zařídit po poroduVyřiďte si sociální dávky.Zařiďte dítěti rodný list.Registrujte dítě u dětského lékaře.Nahlašte narození: zdravotní pojišťovna, zaměstnání, pro platbu komunálního odpadu.
Kdo má nárok na porodné 2023
Čerpat můžete porodné na první a na druhé dítě, na třetí dítě už jej čerpat nelze. Abyste získali porodné, musíte splňovat podmínky nízkého příjmu a mít trvalý pobyt v ČR. Kdo má nárok na porodné 2023 Nárok získají rodiny s příjmy nižšími, než je 2,7násobek součtu životního minima v rodině.
Co je potřeba pro miminko po porodu
Mějte připraveno:Dětské mýdlo, výhodnější je gylcerinové, průhledné, musíte shánět.Po koupání se používá olejíček.K čištění oušek se hodí svinutý čtvereček buničiny nebo speciální dětské vatičky do uší (s nimi opatrně).Dětský kartáček na vlásky.Nůžtičky na nehty se zaoblenými konci.Teploměr do vody.