Kam se dává geotextilie
Mezi nejčastější využití pak patří obor civilního inženýrství, kam řadíme nejčastěji stavebnictví a práci s půdou. V případě stavebnictví se jedná o využití geotextilie při stavbě pozemních komunikací, letišť, železnic, náspů, opěrných konstrukcí, nádrží, kanálů, hrází nebo při zpevnění a ochraně břehu.
Jak dlouho vydrží geotextilie
Tkané textilie, které se běžně použáívají na zahradách, jsou zpravidla pevnější, odolnější a vydrží déle. Pro srovnání: životnost standardní netkaná textílie s plošnou hmotností 50 g/m² je 5–10 let; životnost tkané textilie, jejíž plošná hmotnost se pohybuje v rozmezí 90–100 g/m², vydrží na záhonech 10–15 i více let.
Jak se pokládá geotextilie
Geotextilie se pokládá vždy volně na připravený podklad s podélným a příčným přesahem alespoň 100 mm. Mechanické kotvení geotextilie nepřipadá v úvahu, zvlášť když geotextilie slouží k ochraně hydroizolace, která by kotvením byla nenávratně poškozena.
Archiv
Jakou použít geotextilie na drenáž
Geotextilie působí jako filtrační vrstva, zadržuje jemné částice zeminy, zatímco současně propouští vodu. Nejvhodnějším materiálem pro kamenitou výplň drénu je tříděné kamenivo, ve kterém není obsažena jemná frakce, např. štěrkodrť 16/32 mm.
Jakou geotextilii proti plevelu
Jakou geotextilii proti plevelu zvolit: vhodné jsou především netkané textilie nebo ekotextilie. Pokud hledáte spíše geotextilii pod mulčovací vrstvu, výše zjistíte, jak vybrat geotextilii pod kačírek. Alternativou k běžným netkaným textiliím z plastů jsou biodegradabilní ekotextilie z přírodního materiálu.
Co dát pod štěrk
Jako podklad pro štěrk se hodí netkaná polyesterová geotextilie o gramáži 200 g/m² a více.
Jakou zvolit geotextilii
Gramáž geotextílie 17 – 500 g/m²
Pro klasické záhony se kvůli škůdcům, plevelu a urychlení růstu používá gramáž geotextílie okolo 50 g/m² s životností dvou až pěti let. Vysoké gramáže okolo 300-500 g/m² pak vydrží i více než deset let a uplatní se proto především ve stavebnictví.
Čím řezat geotextilii
Stříhání geotextilií
Vhodné je použít odlamovací nůž nebo ostré zahradní nůžky. Na netkané geotextilie určené k zakrytí záhonků postačí obyčejné nůžky. Pokud je potřeba užších pásů geotextilie, lze řezat i celou roli. K tomu se používá motorová pila nebo rozbrušovačka s velkým kotoučem.
Co dát pod kamínky
Geotextilie pod kačírek
Ten se na záhonech používá nejen jako mulčovací vrstva, ale také jako dekorační prvek. V těchto případech se pokládá geotextilie pod kačírek. Díky geotextilii nedochází k mísení zeminy s kamenivem, což by vám mohlo zkomplikovat výsadbu nových rostlin. Kromě toho omezuje růst plevele.
Jakou geotextilii pod beton
Pro Váš případ je vhodné zakrýt celoplošně (sběr vzduchu z prostoru štěrku, takže štěrk neprobetonovávat) a např. geotextilií geoNETEX M200 v jedné vrstvě s přesahy cca 150 mm – spojit á 1 m prodrátkováním.
Jakou gramáž geotextilie
Doporučené parametry geotextilií do základů
Aplikace | Hmotnost netkané geotextilie | Hmotnost tkané geotextilie |
---|---|---|
Podklad pergol, chatek a zahradních domků | 100 až 200 g/m | 90 až 150 g/m2 |
Hřiště a plochy s umělým trávníkem | 200 až 300 g/m | |
Jízdárny a výběhy pro koně | 200 až 300 g/m |
Jak dlouho vydrží netkaná textilie
Mulčovací netkaná textilie se používá převážně pod mulčovací kůru, na záhony k jahodám atd. Životnost našich textilií může být až 7 let vzhledem ke kvalitní UV stabilizaci a gramáži 50g/m2.
Proč nepoužívat netkanou textilii
Postupně dojde k utužení půdy, žížaly a další tvorové už nemají kam “cestovat” a půdu pod textilií záhy opouštějí. Z té se pak stává mrtvá ztvrdlá hmota bez humusu, ve které se rostlinám těžko koření. To se samozřejmě brzy projeví na jejich zdravotním stavu.
Jak uchytit netkanou textilii
Upevnění netkané textilie
Textilii je zapotřebí řádně uchytit, aby ji vítr neshrnul nebo neodfoukl. Na okrajích můžete textilii zatížit kameny, obvykle se však kotví pomocí kolíků.
Co se dává pod beton
Separaci betonu od zeminy zajistí podsyp těženým kamenivem (štěrk), ideálně frakce (tj. hrubosti) 16/32. Jeho zhutněním připravíme základovou půdu na zatížení konstrukcí domu.
Jakou geotextilii pod desku
Základové desky a pasy rodinných domů
Vhodné je v tomto případě použití tkané polypropylenové geotextilie s vyšší odolností proti propíchnutí.
Čím nahradit netkanou textilii
Netkaná textilie nahradí přirozenou tepelnou ochranu rostlin sněhem, i když samozřejmě existují i přírodní alternativy (mulč, sláma, chvojí, seno, listí, přikopčení kompostu apod..).
Co dát na netkanou textilii
Netkanou textilii můžete po pokládce zamulčovat. K tomu vám poslouží nejen mulčovací kůra, ale třeba i zavadlá posekaná tráva. Pokud patříte k milovníkům kamínků, je možné použít i ty.
Čím řezat netkanou textilii
Stroj na dělení materiálu v rolích včetně možnosti zaříznutí okrajů rolí je zvláště vhodný k řezu netkaných textilií, ale i dalších materiálů.
Jak namíchat beton bez štěrku
Poměr mísení zní: 1 objemový díl cementu a 4 objemové díly přísady, a dále půl litru vody na kilogram cementu (poměr mísení vody k cementu = 1 : 2).
Jak zhutnit štěrk
Pro zhutnění zeminy a štěrků při stavbě silnic, chodníků nebo základů domu potřebujete kvalitní vibrační desky, případně i pěchy a válce. Tyto stroje slouží ke zvýšení únosnosti podloží, zamezují sesedání půdy, omezují propustnost vody, brání poškození mrazem a celkově zvyšují stabilitu podloží.
Co se dává pod základovou desku
Základovou desku spojující základové pasy zpravidla podsypáváme štěrkopískem, štěrkem či takzvaným kačírkem. Ovšem nejprve nás čeká založení řady ze skořepinových (dutých) tvárnic, které se vylijí betonem stejné kvality jako byl použit pro vylití základových spár.
V jakém poměru se dělá beton
Nejčastější otázky při míchání betonu
Při míchání betonu na podlahu je standardem poměr cementu a písku 1:3:4 (1 lopata cementu, 3 lopaty písku a 4 lopaty štěrku). Zvolte písek s frakcí 0/4 mm, případně štěrk 4/8 mm. Na 25 kg cementu potřebujete cca 15 l vody.
Jak dlouho vydrží suchý beton
Za běžných podmínek je možné počítat, že objednaná zpracovatelnost betonu (konzistence) vydrží cca 90 minut od jeho namíchání. Poté beton ztrácí konzistenci a je čím dále těžší ho požadovaným způsobem zhutnit.
Jak zhutnit mokrou zeminu
Pro zhutnění zeminy a štěrků při stavbě silnic, chodníků nebo základů domu potřebujete kvalitní vibrační desky, případně i pěchy a válce. Tyto stroje slouží ke zvýšení únosnosti podloží, zamezují sesedání půdy, omezují propustnost vody, brání poškození mrazem a celkově zvyšují stabilitu podloží.