Kam se dává podložka?

Kam se dává péřová podložka

pérovou podložku použijete nejčastěji k zamezení povolování matice na šroubu. Podložka má obdélníkový průřez.
Archiv

Kdy použít podložku

Účel mnoha podložek naznačuje už jejich název, například vymezovací podložky slouží k vytvoření distance, pérové ke snížení negativních následků u často vibrujících spojů, pojistné slouží k zabránění povolování spojů, těsnící k jejich utěsnění atd.
Archiv

Jak funguje perova podlozka

Princip proti uvolnění pružné podložky spočívá v tom, že po zploštění pružné podložky vytváří pružná podložka trvalou pružnou sílu, takže dvojice závitových spojů matice a šroubu může udržovat třecí sílu a vytvářet odporový moment, aby se zabránilo uvolnění matice.

Jak se označují šrouby

Šrouby i matice se označují alfanumerickým kódem, který definuje chemické složení korozivzdorné oceli, po nich následuje pomlčka a číslo, které vyjadřuje desetinu meze pevnosti. Např. A4-70 označuje austenitický korozivzdorný materiál s mezí pevnosti 700 MPa.

Jak se vyrábí podložky

Podložky se vyrábí z ocelí různých pevností (100HV, 140HV, 200HV, 300HV), z ocelí pružinových, z nerezí (A2, A4, pružinových nerezí) a dále z mosazi, mědi, hliníku, plastu či pryže. Samozřejmostí jsou i různé povrchové úpravy (galvanické, mechanické nebo žárové zinkování, niklování…).

Co dát na Lízací podložku

Do lízacích podložek se nejčastěji dávají masové kapsičky, paštiky, jogurty apod. Skvěle se hodí i na léto, kdy můžete podložku spolu s pochoutkou dát do mrazáku a pejsek se při lízání i příjemně ochladí.

Co znamená 88 na šroubů

Značení 8.8 znamená, že šroub má pevnost v tahu 800Mpa a smluvní mez kluzu 640Mpa (8×8). Při pevnosti 10.9 je pevnost v tahu 1000Mpa a smluvní mez kluzu 900Mpa (10×9).

Jaký je rozdíl mezi vrutem a šroubem

Šrouby a vruty mají mnoho společného, zásadní rozdíl mezi nimi je v uchycení do materiálu. Ke spojení prostřednictvím šroubu je nutný protikus (tzv. matice), narozdíl od vrutů, které se přímo šroubují do materiálu. Vruty jsou od šroubů navíc opatřeny samořezným závitem a jiným stoupáním závitu.

Jak poznat pevnostni šroub

Je udávána číselně (5.6, 8.8, 12.9 atd.) a zpravidla značena na hlavičce šroubu. Za pevnostní šrouby jsou považovány všechny s označením 10.9 a více, standardem je pro nás pevnost 8.8. Značení 8.8 znamená, že šroub má pevnost v tahu 800Mpa a smluvní mez kluzu 640Mpa (8×8).

Co je pevnostní šroub

Pevnostní šrouby se vyznačují vyšší pevností s označením 10.9 a více. V této kategorii jsou dostupné šrouby se šestihrannou hlavou s tělem, závitem k hlavě, jemným závitem nebo integrovanou podložkou.

Co je dřík vrutu

Každý vrut se skládá ze tří částí – hlavy s drážkou, dříku a závitu. Hlavním viditelným rozdílem mezi jednotlivými typy vrutů je provedení hlavy. Může mít různý tvar a rozličnou drážku, která umožňuje snadné našroubování pomocí vhodného šroubováku. Na hlavu navazuje dřík, tedy kulatá část od špičky až po hlavu.

Jak dlouhé vruty do dřeva

Do prostředí, kde je zvýšený výskyt vlhkosti nebo při použití ve venkovních podmínkách, je vhodné použít vruty s šestihrannou hlavou z nerezu. Vruty se vyrábí v tloušťce od 5 do 12 mm a v délkách od 20 do 300 mm.

Jak rozeznat šrouby

Šrouby i vruty jsou opatřeny vnějším závitem, který může být po celé délce dříku, nebo jen na části. U šroubů je běžně dřík válcový. U některých vrutů bývá v části se závitem i kuželový, většina je zakončena hrotem. Existují také vruty s tupou špičkou nebo s vrtacím hrotem.

Co znamená 88 na šroubu

Značení 8.8 znamená, že šroub má pevnost v tahu 800Mpa a smluvní mez kluzu 640Mpa (8×8). Při pevnosti 10.9 je pevnost v tahu 1000Mpa a smluvní mez kluzu 900Mpa (10×9).

Co to je mez kluzu

Pevnost kluzu v tahu či mez pevnosti kluzu v tahu je nejmenší napětí, při němž se zkušební těleso začne výrazně prodlužovat, aniž by stoupala zatěžující síla, nebo při němž nastává prodlužování doprovázené poklesem zatěžující síly. Dochází k tečení materiálu a mění se jeho fyzikální vlastnosti.

Jak zavrtat šroub do dřeva

Zatímco do měkkého dřeva o tloušťce asi do 20 mm není nutné předvrtávat otvor vůbec (vrut stačí jen zlehka přiklepnout kladívkem a vrtačkou došroubovat), u tvrdého dřeva, překližky a dřevotřísky se doporučuje vyvrtat v celé délce vrutu otvor o průměru tzv. malého průměru vrutu.

Co je dřík vrutů

Každý vrut se skládá ze tří částí – hlavy s drážkou, dříku a závitu. Hlavním viditelným rozdílem mezi jednotlivými typy vrutů je provedení hlavy. Může mít různý tvar a rozličnou drážku, která umožňuje snadné našroubování pomocí vhodného šroubováku. Na hlavu navazuje dřík, tedy kulatá část od špičky až po hlavu.

Co je pozidrive

Pozidriv, zkratka PZ, je druh křížové drážky šroubu, která slouží k povolování a utahování pomocí odpovídajícího šroubováku nebo výměnného nástavce (bitu). Oproti další nejrozšířenější křížové drážce zvané Phillips (PH) je Pozidriv navíc opatřen zářezy mezi jednotlivými rameny kříže.

Jak zjistit mez kluzu

smluvní mez kluzu Rp. Pomocí průtahoměru podobně jako mez pružnosti postupným zatěžováním a odlehčováním zjistíme napětí, po jehož odlehčení zůstane na zkušební tyči předepsané trvalé prodloužení vyjádřené v procentech počáteční měřené délky (například 0,1%).

Které materiály nemají mez kluzu

Tvrdší oceli nemají zřetelnou ani mez kluzu. Proto se u nich udává smluvní mez kluzu.

Jaké použít vruty do dřeva

Pro spojování dřeva se běžně používají vruty z pozinkované oceli. Ty poskytují určitou ochranu proti korozi. Nejsou ale trvale odolné proti vlhkosti v místnostech a povětrnostním vlivům, na rozdíl od vrutů z ušlechtilé (nerezové) oceli. Ovšem ušlechtilá (nerezová) ocel je opět měkčí než běžná ocel.

Jak určit délku vrutů

Také délka vrutu by měla být optimální. Alespoň dvakrát až třikrát delší, než je tloušťka spojovaného materiálu. Příklad: tloušťka dřevotřískové desky je 16 mm. Zvolíme průměr vrutu (ne hlavičky) 2,5-3,5 mm a délku 35-45 mm.

Jakou díru pro vrut

Drážka v hlavě stále může být podélná, ale dnes nejpoužívanější je křížová drážka Phillips – PH pro rychle šroubovatelný vrut. Dále se používá křížová drážka Pozidrive – PZ pro univerzální vrut, šestihranná drážka Imbus pro nábytkový vrut a hvězdicová drážka Torx pro silné utažení vrutu.

Co je to PZ

· PZ – kliky s otvorem pro zámkovou cylindrickou vložku (neboli FAB). · WC – kliky s pojistkou (na WC, do koupelny). Dveře se dají obvykle zamykat z jedné strany, na druhé straně je pouze pojistka.

Jaké jsou druhy bitů

Těch se používá několik typů, nejčastěji: S (plochý), PH (křížový), PZ (křížový s drážkou), T nebo AQ (hvězdicovitý), H (šestihranný) a R (čtyřhranný). Každý ze zmíněných typů má trochu jiné vlastnosti. Například pro šroubování s vyšším točivým momentem je vhodné používat hvězdicovitý typ T a podobně.