Kam s radioaktivním odpadem
Radioaktivní odpad se většinou ukládá do podzemních přípovrchových nebo hlubinných úložišť. Některé státy v minulosti také shazovaly nukleární odpad do moře, zejména do Atlantského oceánu.
Kam s jadernym odpadem
SÚRAO. Hledání úložiště v Česku má na starost Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Tato státní organizace je financována z tzv. jaderného účtu, do něhož přispívají původci radioaktivních odpadů, tedy včetně jaderných elektráren.
Archiv
Kde se ukládá vyhořelé palivo
V současnosti se vyhořelé jaderné palivo skladuje v tzv. meziskladech přímo u jaderných elektráren. V JE Temelín je jeden, v JE Dukovany jsou dva. Jedná se o kryté haly, kam se palivo ukládá ve speciálních dvojstěnných kontejnerech CASTOR.
Jak dlouho se rozkládá radioaktivní odpad
Nízkoaktivní jaderný odpad tvoří zbytky z radioaktivních provozů. Řadíme sem nářadí a ochranné oděvy nebo obaly, které přišly do kontaktu s radioaktivním materiálem, ale mají relativně krátký poločas rozpadu – zhruba 30 let. Za středně aktivní jaderný odpad označujeme předměty používané při výrobě jaderného paliva.
Jak se zbavit radioaktivního odpadů
Vyhořelé jaderné palivo se do této doby nejprve dochlazuje ve speciálních bazénech poblíž reaktoru, odkud se poté na několik desetiletí uskladní do tzv. meziskladů v prostorách elektráren. V těchto meziskladech je vyhořelé palivo skladováno ve speciálních kontejnerech CASTOR. Vysokoaktivní odpad (např.
Jak dlouho vydrží jaderné palivo
Mimo jiné je zde uvedeno, že oproti uhelné elektrárně o výkonu 1000 MWe, která spotřebuje za rok 3 miliony tun černého uhlí, jaderná elektrárna o stejném výkonu spotřebuje pouze 20 tun jaderného paliva. To má za následek, že palivo v jaderné elektrárně se vyměňuje jednou za 1,5 roku až jednou za 2 roky.
Co je nejvetsim problemem při ukladani radioaktivních odpadů
Ze zákona je má na starosti SÚRAO (Správa úložišť radioaktivních odpadů). Největším teoretickým rizikem jsou odpady vysoce aktivní, především vyhořelé jaderné palivo (VJP). V tom se stále skrývá velké množství využitelné energie (více než 95 % procent).
Kdo dodava jaderné palivo
Dodávky od americké společnosti Westinghouse a francouzské společnosti Framatome budou realizovány taktéž od roku 2024. Společnost Westinghouse již palivové soubory do Temelína po jeho spuštění deset let dodávala. Nově se k ní připojuje i druhý český klíčový zdroj – Jaderná elektrárna Dukovany.
Jak často se mění jaderné palivo
Výměna paliva probíhá při zastaveném reaktoru zpravidla jednou za 1 až 1,5 roku.
Jak se zbavit radioaktivního odpadu
Vyhořelé jaderné palivo se do této doby nejprve dochlazuje ve speciálních bazénech poblíž reaktoru, odkud se poté na několik desetiletí uskladní do tzv. meziskladů v prostorách elektráren. V těchto meziskladech je vyhořelé palivo skladováno ve speciálních kontejnerech CASTOR. Vysokoaktivní odpad (např.
Co to je radioaktivní odpad
Radioaktivní odpady vznikají i mimo energetiku, v nejrůznějších oblastech průmyslu, medicíny, výzkumu, v zemědělství, potravinářství, geologii, ekologii, vodohospodářství i v archeologii, zkrátka všude tam, kde se používají radionuklidy a ionizující záření. Jedná se většinou o nízkoaktivní a středně aktivní odpady.
Jak vypadá jaderné palivo
Palivové články, jež se vyjímají z reaktoru, vypadají analogicky jako kazety s čerstvým palivem. Jsou čisté a nepoškozené. Významný je ale rozdíl v radioaktivitě látek, které obsahují. Během provozu roste z téměř nuly postupně tak, jak narůstá množství produktů štěpení v jaderném palivu.
Jak se nakládá s radioaktivním odpadem
Úprava radioaktivního odpadu se obvykle provádí zpevněním a vpravením odpadu do obalového souboru. Skladování je předem časově omezené umístění RAO do určených prostorů, objektů nebo zařízení. Ukládání je trvalé umístění RAO do prostorů, objektů nebo zařízení bez úmyslu jejich dalšího přemístění.
Co se děje s vyhořelým palivem
Vyhořelé palivo bývá považováno za odpad, ale již dnes je jasné, že tento odpad se brzy může stát cenným zdrojem surovin nebo palivem pro jiný typ elektrárny. Část vyhořelého paliva se přepracovává zpět na klasické jaderné palivo.