Kam s radioaktivním odpadem
Radioaktivní odpad se většinou ukládá do podzemních přípovrchových nebo hlubinných úložišť. Některé státy v minulosti také shazovaly nukleární odpad do moře, zejména do Atlantského oceánu.
Jak se zbavit radioaktivního odpadu
Vyhořelé jaderné palivo se do této doby nejprve dochlazuje ve speciálních bazénech poblíž reaktoru, odkud se poté na několik desetiletí uskladní do tzv. meziskladů v prostorách elektráren. V těchto meziskladech je vyhořelé palivo skladováno ve speciálních kontejnerech CASTOR. Vysokoaktivní odpad (např.
Archiv
Kde se ukládá vyhořelé palivo
V současnosti se vyhořelé jaderné palivo skladuje v tzv. meziskladech přímo u jaderných elektráren. V JE Temelín je jeden, v JE Dukovany jsou dva. Jedná se o kryté haly, kam se palivo ukládá ve speciálních dvojstěnných kontejnerech CASTOR.
Archiv
Jak dlouho se rozkládá radioaktivní odpad
Nízkoaktivní jaderný odpad tvoří zbytky z radioaktivních provozů. Řadíme sem nářadí a ochranné oděvy nebo obaly, které přišly do kontaktu s radioaktivním materiálem, ale mají relativně krátký poločas rozpadu – zhruba 30 let. Za středně aktivní jaderný odpad označujeme předměty používané při výrobě jaderného paliva.
Archiv
Jak dlouho vydrží jaderné palivo
Mimo jiné je zde uvedeno, že oproti uhelné elektrárně o výkonu 1000 MWe, která spotřebuje za rok 3 miliony tun černého uhlí, jaderná elektrárna o stejném výkonu spotřebuje pouze 20 tun jaderného paliva. To má za následek, že palivo v jaderné elektrárně se vyměňuje jednou za 1,5 roku až jednou za 2 roky.
Kam s jadernym odpadem
SÚRAO. Hledání úložiště v Česku má na starost Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Tato státní organizace je financována z tzv. jaderného účtu, do něhož přispívají původci radioaktivních odpadů, tedy včetně jaderných elektráren.
Co delat s jadernym odpadem
Úprava radioaktivního odpadu je prováděna proto a takovým způsobem, aby byla zajištěna jeho bezpečná přeprava, skladování a a uložení podle příslušných podmínek přijatelnosti. Úprava radioaktivního odpadu se obvykle provádí zpevněním a vpravením odpadu do obalového souboru.
Co se děje s radioaktivním odpadem z jaderných elektráren
Další radioaktivní odpady pak pocházejí z různých čisticích a filtračních stanic v elektrárně, z prádelen a umýváren, případně z laboratoří. Při zpracování odpadů se řídíme třemi hlavními zásadami: snížit množství odpadů, odstranit radionuklidy a změnit složení odpadů.
Co se děje s vyhořelým palivem
Vyhořelé palivo bývá považováno za odpad, ale již dnes je jasné, že tento odpad se brzy může stát cenným zdrojem surovin nebo palivem pro jiný typ elektrárny. Část vyhořelého paliva se přepracovává zpět na klasické jaderné palivo.
Kdo dodava jaderné palivo
Dodávky od americké společnosti Westinghouse a francouzské společnosti Framatome budou realizovány taktéž od roku 2024. Společnost Westinghouse již palivové soubory do Temelína po jeho spuštění deset let dodávala. Nově se k ní připojuje i druhý český klíčový zdroj – Jaderná elektrárna Dukovany.
Jak často se mění jaderné palivo
Výměna paliva probíhá při zastaveném reaktoru zpravidla jednou za 1 až 1,5 roku.
Jak se nakládá s radioaktivním odpadem
Úprava radioaktivního odpadu se obvykle provádí zpevněním a vpravením odpadu do obalového souboru. Skladování je předem časově omezené umístění RAO do určených prostorů, objektů nebo zařízení. Ukládání je trvalé umístění RAO do prostorů, objektů nebo zařízení bez úmyslu jejich dalšího přemístění.
Jak dlouho vydrží palivo v jaderné elektrárně
Od momentu výroby palivového souboru se každá další zastávka jaderného paliva prodlužuje. Po dovezení do elektrárny pobývá ve skladu čerstvého paliva přibližně rok. Následuje čtyřletá etapa, kdy je palivo vloženo do reaktoru a probíhají v něm jaderné reakce (vyrábějí teplo, přičemž se mění jeho složení).
Jak vypadá jaderné palivo
Palivové články, jež se vyjímají z reaktoru, vypadají analogicky jako kazety s čerstvým palivem. Jsou čisté a nepoškozené. Významný je ale rozdíl v radioaktivitě látek, které obsahují. Během provozu roste z téměř nuly postupně tak, jak narůstá množství produktů štěpení v jaderném palivu.
V jaké fázi se nachází příprava výstavby hlubinného úložiště radioaktivního odpadu
Ve fázi záměru je i výstavba hlubinného úložiště vysokoaktivních odpadů na území ČR. Všechny činnosti spojené s přípravou tohoto úložiště, s jeho výstavbou, uváděním do provozu, provozem a jeho budoucím uza vřením jsou plně v kompetenci Správy úložišť radioaktivního odpadu ČR.
Co vzniká při štěpení jádra
Nejčastěji se jedná o štěpnou reakci, kdy se jádro atomu štěpí po vniknutí subatomární částice (obvykle neutronu), nebo jadernou fúzi, kdy se spojují jádra lehčích prvků. Při jaderné reakci dochází jak ke změně struktury zúčastněných jader, tak ke změně jejich pohybového stavu.
Co se děje s jaderným odpadem
Část vyhořelého paliva se přepracovává zpět na klasické jaderné palivo. Vysokoaktivní odpady, které zbudou po přepracování vyhořelého jaderného paliva, nebo samotné vyhořelé palivo, které se (zatím) nebude nijak zpracovávat, se uloží hluboko pod zem. Je to nejbezpečnější způsob, jak s ním naložit.
Co je Súrao
Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vznikla 1. 6. 1997 jako státní organizace zřízená Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (MPO).
Co vyvola jadernou reakci
Jaderná reakce je jaderná přeměna vyvolaná vzájemnou srážkou s jinými jádry nebo částicemi. Každá jaderná reakce splňuje určité podmínky, a to zákony zachování energie, hybnosti a hmotnosti, zákon zachování náboje, zákon zachování počtu nukleonů a další zákony.
Co muzeme rict o jaderné reakci
Přeměny jader vyvolané vzájemným působením (srážkami) s jinými jádry nebo částicemi nazýváme jaderné reakce, při nichž mohou vzniknout jádra úplně jiných prvků. Vhodnými jadernými reakcemi se například vyrábějí umělé radionuklidy pro využití v průmyslu nebo v medicíně.
Jak využít jaderný odpad
Část vyhořelého paliva se přepracovává zpět na klasické jaderné palivo. Vysokoaktivní odpady, které zbudou po přepracování vyhořelého jaderného paliva, nebo samotné vyhořelé palivo, které se (zatím) nebude nijak zpracovávat, se uloží hluboko pod zem. Je to nejbezpečnější způsob, jak s ním naložit.
Co se deje při jaderné Fuzi
Jaderná či nukleární fúze je typ jaderné reakce, při které dochází ke slučování atomových jader lehčích prvků v jádra těžších prvků a zároveň k uvolnění energie. Termojaderná fúze probíhající za vysokých teplot je zdrojem energie většiny hvězd včetně Slunce.
Co se děje s jádrem Nuklidu při jaderné přeměně
Při jaderné reakci dochází jak ke změně struktury zúčastněných jader, tak ke změně jejich pohybového stavu. Výsledkem jaderné reakce je přeměna nuklidu na jiný nuklid (s jiným nukleonovým číslem), ke které nedochází při chemických reakcích.
Co je fúze a akvizice
Obecné vymezení pojmu fúze a akvizice.
Při fúzi splynutím dochází k zániku dvou nebo více společností a přechodu jejich jmění na nově vzniklou nástupnickou společnost, která vstupuje do právního postavení všech zanikajících společností. Akvizicí se pak rozumí koupě cílové společnosti jinou společností.
Jak zabiji radiace
Ionizační záření totiž útočí přímo na DNA, naši genetickou informaci. V buňkách se postupně rozkládají bílkoviny a vlivem poškozené DNA se buňky nedokáží normálně rozdělovat na další. V případě tak vysokých dávek záření, jaké zažívali například hasiči v Černobylu, umírali do pár dní.