Kam vyhodit staré peří?

Kam vyhodit staré peřiny

Do kontejneru na textil rozhodně nepatří znečištěné či mokré oblečení, polštáře, peřiny nebo koberce. S těmi musíte zamířit na sběrný dvůr.

Jak zlikvidovat peří

Peřiny, polštáře, péřovou bundu, spacák apod. – to všechno můžete vyprat v pračce, na vhodný program a s vhodnými přípravky. Nezbytností bude také sušička. S objemnými peřinami a polštáři je možné také zajít do specializované čistírny, kde povlak rozpářou a peří odborně vyčistí.
Archiv

Kam dát peřiny

Pro péřové peřiny a polštáře jsou krajně nevhodné vakuové pytle, jelikož peří by mělo mít možnost dýchat a také by se mohlo při vakuování polámat. Proto je vhodně je uskladnit buď v peřiňáku nebo ve skříni.

Jak dlouho vydrží peří

Pokud budete o péřové produkty pravidelně a vhodně pečovat, vydrží Vám desítky let. Polštáře, které jsou mnohem více namáháme, by se ale měly měnit po dvou až třech, maximálně pěti letech. Jak pečovat o péřové peřiny a polštáře kvalitní peřiny však mají dlouhou trvanlivost, zhruba 20 – 30 let (dle využívání a péče).

Kam patří pytle od cementu

Papírové pytle od stavebních hmot (cementu, vápna, stavebních lepidel apod.), použité kapesníky, ubrousky, dětské pleny, čajové pytlíky a kávové filtry také nepatří do kontejneru na papír, ale do nádoby („popelnice“) na směsný odpad!

Kde se vykupuje peří

Dříve, než peří na pobočku přinesete, doporučujeme Vám nejprve ji kontaktovat a předem se domluvit (zda peří převezmou, kdy atd.). Při velkém množství peří (nad cca 10 kg) kontaktujte pobočku vždy. Peří dovezeme z pobočky do výroby, kde posuzujeme, zda je pro výkup vhodné. Následně Vás telefonicky vyrozumíme.

V čem prát peří

Ideální je praní v ruce či pračce při 30 až 40°C. Samozřejmostí je zvláštní program a speciální prací prostředek – ideálně přímo pro peří, jako je Fibertec Down Wash. Zcela zásadní je nepoužít v pracím cyklu vysokootáčkové odstředění nebo snad ždímání. Odstředění nastavte na co nejnižší otáčky, nebo jej vypněte úplně.

Jak Vyvetrat peřiny

Nejvhodnějším způsobem, jak se zbavit vlhkosti, je peřiny a polštáře po spánku řádně vyvětrat a poté až ustýlat nebo uskladňovat do „peřiňáku“. Nejlepší pro větrání peřin je zimní období, když se teploty pohybují pod nulou, vysvitne slunce a vzdušná vlhkost je nízká.

Jak Vetrat Perove periny

Peřiny a polštáře z pravého peří jsou po vyvětrání na slunci příjemné, nadýchané a pohodlné. Teplo letního slunce je bohužel ideální pro množení roztočů. Zejména alergici by se tak větrání lůžkovin na slunci měli vyvarovat. Mnohem vhodnější je působení suchého mrazu.

Jak často čistit péřové peřiny

Péřové přikrývky doporučujeme nechat čistit každých 5 let, u polštářů je intenzita kratší, protože jsou více v kontaktu s vlasy a pokožkou. Ideální doba jsou tak 2 roky.

Kam se hází krabice od mléka

Do oranžového (není-li ve Vaší lokalitě specifikováno jinak) vhazujte: Krabice od mléka, džusů, laciného vína, a to jakýchkoli velikostí, barev a tvarů. Jinými slovy všechno, co nese označení C/PAP, 81 nebo 84. Někde je možno vhazovat nápojové kartony do kontejnerů na papír.

Kam vyhodit stary cement

Patří do sběrného dvora.

Jak sušit peřiny

Aby bylo prachové peří zase načechrané, stačí polštář nebo přikrývku několik hodin sušit v sušičce. Do bubnu můžete také přidat tenisový míček nebo míček přímo určený do sušičky. Náplň pak bude opět lehká a nadýchaná.

Jak vyprat Perovou přikrývku

Ideální je pak zvolit jemný prací prostředek – třeba Perwoll Speciální prací gel Wool & Delicates (koupit v e-shopu), který bude k přikrývce jemný a šetrný a pak vysušit pak péřovou peřinu v sušičce. Při praní peří rozhodně nepoužívejte aviváž. Mohlo by totiž dojít k poškození tukové ochrany peří.

Jak casto Vetrat peřiny

Přikrývky a polštáře byste měli každý den protřepat. Je také důležité, aby se z nich uvolnila vlhkost, která se do nich dostane během noci. Proto ráno pořádně vyvětrejte ložnici, a pokud přes postel dáváte přehoz nebo uklízíte peřiny do peřiňáku, učiňte tak až několik hodin po větrání.

Jak dlouho se mají větrat peřiny

Půlhodinu větrat

Větrání v mrazu na půlhodinu až hodinu se hodí hlavně pro ty, kteří s alergiemi a vlhkem doma nebojují. Mráz totiž hubí roztoče, jenže nezničí alergeny, které už roztoči uvolnili.

Jak zbavit peřiny roztočů

A platí, že čím menší hostinu jim přichystáte, tím méně se budou množit. Vaše peřiny a polštáře byste měli prát několikrát ročně na 60°C, při této teplotě roztoče zahubíte.

Jak prát a Susit periny

Prát je můžete při teplotě vody kolem 60 °C a sušit v sušičce při stejné teplotě vzduchu. Péřové přikrývky stačí prát alespoň jednou ročně.

Jak skladovat Perove periny

Aby Vám péřové výrobky dlouho vydržely…péřový výrobek pravidelně větrejte na nepřímém slunci.peřiny uchovávejte v suchu.péřové výrobky pravidelně provzdušněte natřásáním a otáčením.neskladujte v kompresních a uzavřených obalech.

Kam patří krabice od džusů

Na kartony od nápojů dnes již běžně fungují speciální oranžové kontejnery, do kterých patří všechny krabice od mléka, džusů, vína nebo jogurtů.

Kam s platy od vajec

Obaly od vajíček a toaletní ruličky

Tak jak teda Pravda je taková, že dřív se obaly od vajec a ruličky z papíru opravdu netřídily, když jsou vyrobené z předtím recyklovaného papíru nižší kvality. Před několika lety sa ale změnily zákony a už i takové papírové výrobky patří do tříděného, tedy modrého kontejneru.

Kam vyhodit stare cihly

Kam a jak vyhodit stavební suť Suť, kam spadá beton, cihly, střešní krytiny, obkladačky, umyvadla, WC mísy apod., by měla být před likvidací zabalená (ideálně v pytlích). Patří do sběrného dvora, další možností je přistavení kontejneru nebo svěření specializované firmě.

Kam dát staré nádobí

Nádobí, které je potažené vrstvou, jako je například teflon, nebo je kovové, je zapotřebí odvézt do sběrného dvora nebo odložit do velkokapacitních kontejnerů. V případě, že je nádobí stále funkční, zkuste obvolat různé charity nebo azylové domy, zda o něj nebudou mít zájem.

Jak často se mění peřiny

Nejen, že se díky tomu udržíte zdravé lůžko po delší dobu, ale také tím prodloužíte životnost peřiny. Doba doporučená pro výměnu peřiny za novou je 3-5 let, záleží na opotřebení.

Na jaký program sušit peřiny

V zájmu optimálního sušení nastavte speciální program pro vlnu. Pokud vaše sušička nemá program na vlnu, nastavte dlouhý cyklus při střední teplotě a použijte kuličky pro sušení, aby bylo po vysušení všechno jemné, nadýchané a voňavé. Ze sušičky nevybírejte oblečení, které není 100% suché.