Kam vyhodit starou elektroniku
Každý má možnost odevzdat vysloužilý spotřebič také v obchodě s elektronikou. Obchodník jej musí vzít zdarma. Když nemá prostor, aby staré spotřebiče skladoval, musí vám poradit, kam jej odevzdat – nejspíš to bude nejbližší sběrný dvůr.
Kam vyhodit duši od kola
Nakonec je vhoďte do speciálního kontejneru na kovový odpad v nejbližším recyklačním centru, nebo je odneste do obchodu s kovovým šrotem.
Kam vyhodit gumu
SMĚSNÝ ODPAD. Výrobky z gumy, jako jsou rukavice nebo zahradní hadice, vyhoďte do klasické popelnice.
Kam vyhazovat prázdné spreje
Nádoby od sprejů, šlehaček a pod. znovu nelze bohužel plnit, podle obsahu patří do nebezpečného nebo směsného komunálního odpadu.
Kam vyhodit staré hodinky
vyhledat jeden ze sběrných dvorů (tzv. místo zpětného odběru), jehož seznam je zde: https://isoh.mzp.cz/registrmistelektro. odevzdat je zpět v jedné z našich prodejen a my se postaráme o to, aby s nimi bylo naloženo šetrně k přírodě a v souladu se zákonem – seznam prodejen Corial >>
Co nepatří do elektroodpadu
Jedná se o kalkulačky, sluchátka, mobilní telefony, mixéry, fény, elektrické hračky a tak podobně . Naopak tam nepatří televizory, monitory, zářivky a úsporné žárovky (z toho důvodu, že se může sklo rozbít a pak ztížit manipulaci s elektroodpadem). Také tam nepatří zdravotnický materiál, komunální odpad nebo bio odpad.
Kam dát staré nádobí
Nádobí, které je potažené vrstvou, jako je například teflon, nebo je kovové, je zapotřebí odvézt do sběrného dvora nebo odložit do velkokapacitních kontejnerů. V případě, že je nádobí stále funkční, zkuste obvolat různé charity nebo azylové domy, zda o něj nebudou mít zájem.
Co vše patří do komunálního odpadu
541/2020 Sb., o odpadech, je komunálním odpadem směsný a tříděný odpad z domácností, zejména papír a lepenka, sklo, kovy, plasty, biologický odpad, dřevo, textil, obaly, odpadní elektrická a elektronická zařízení, odpadní baterie a akumulátory, a objemný odpad, zejména matrace a nábytek, a dále směsný odpad a tříděný …
Co lze dát do velkoobjemového kontejneru
Do VOK patří například: starý nábytek, koberce a linolea, lyže, snowboardy, kola, velká zrcadla, umyvadla, vany, WC mísy, autoskla, kovové předměty.
Kam vyhodit plný deodorant
Šedé kontejnery jsou určeny pro sběr prázdných nápojových plechovek, ale je možné do nich odložit i konzervy, tuby, kovové uzávěry nebo víčka. Tlakové obaly například od deodorantů, u kterých hrozí vznícení, podle Many patří na sběrný dvůr.
Kam se hází krabice od pizzy
Krabice od pizzy a grilovací marinády
Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.
Co se starým elektrospotřebičem
Starý elektrospotřebič je možné odevzdat obchodníkovi při nákupu nového. Pro sběr drobných elektrospotřebičů slouží také červené kontejnery společnosti Asekol.
Kam vyhodit nabíječku
Staré nabíječky lze odnést do Sběrného dvora jako elektrošrot. Novější nabíječky zakoupené s mobilním telefonem lze vrátit do prodejny, kde jste přístroj zakoupil.
Kam se starými žárovkami
Normální žárovka není nebezpečným odpadem, ani elektroodpadem. Ač je baňka skleněná, nejde jí dát ke třídění nádob na sklo. Patří proto do směsného odpadu.
Kam vyhodit starý nůž
Sběrný dvůr
Jde o nebezpečný odpad. Pokud obec, kde bydlíte, neprovozuje sběrný dvůr, vyčkejte na mobilní svoz nebezpečného odpadu, který obec musí zajišťovat 2x ročně. Případně výkupna druhotných surovin.
Jak využít staré talíře
Co se starým nádobím Vdechněte mu nový život!Mozaika. Nejjednodušší je zřejmě využití střepů.Stolní lampa. Pokud máte dostatek šálků a malých talířků, provrtejte uvnitř otvor, naskládejte je na sebe podle libosti a zasuňte do nich stolní lampu.Lustr.Stojan na cukrovíSvícen.Květináče.Miniskleník.
Kam vyhodit hodinky
Drobná elektrozařízení je možné vyhodit do červených, jasně označených kontejnerů. Drobné elektrospotřebiče, jako jsou dosloužilé holicí strojky, mobilní telefony, kalkulačky apod. nepatří do koše.
Na co je černá popelnice
Černá plastová popelnice slouží pro sběr komunálního a průmyslového odpadu.
Co nepatri do Velkoobjemoveho odpadu
Do velkoobjemového kontejneru nepatří odkládání živnostenského odpadu, nebezpečný odpad (to jsou např. autobaterie, zářivky, barvy, rozpouštědla, motorové oleje a obaly od nich), bioodpad, stavební odpad, dále pak pneumatiky, elektrospotřebiče, televizory a počítačové monitory, počítače, lednice, mrazáky a sporáky.
Co se považuje za nebezpečný odpad
Mezi nebezpečné odpady patří barvy, lepidla, rozpouštědla, oleje, pesticidy, léky a domácí chemikálie. Nebezpečnými vlastnostmi jsou: toxicita, karcinogenita, mutagenita, infekčnost, ekotoxicita, výbušnost, hořlavost, uvolňování toxických plynů a další podobné vlastnosti.
Kam vyhodit Penu na holení
Hliníkové obaly od deodorantů, laků, pěny na holení atd.
vyhazujte prázdné do kovů.
Kam s kartony od vajec
Obaly od vajíček a toaletní ruličky
Pravda je taková, že dřív se obaly od vajec a ruličky z papíru opravdu netřídily, když jsou vyrobené z předtím recyklovaného papíru nižší kvality. Před několika lety sa ale změnily zákony a už i takové papírové výrobky patří do tříděného, tedy modrého kontejneru.
Kam patří plata od léků
Jsou kombinovaným obalem. Nejčastěji z plastu a hliníku, které od sebe v běžném recyklačním procesu nelze oddělit. Nepatří proto do kontejneru na plast ani na kovy, ale do směsného odpadu. Pozor, ta, která ještě obsahují léky, patří samozřejmě do lékárny!
Kam vyhodit kabel od nabíječky
Poslední, co zmínit ve spojitosti s recyklací elektrických kabelů, je skutečnost, že díky ilegálnímu obchodu jsou kabely zbavovány izolace prostým hořením. Jelikož izolace obsahují PVC, do ovzduší se uvolňují nebezpečné látky. Kabely patří do červených kontejnerů na drobný elektroodpad nebo na sběrný dvůr.
Kam vyhodit starý fén
Lidé je hází do obyčejných popelnic, místo aby je dali do sběrného dvora, donesli do elektroprodejny nebo je odevzdali do mobilních sběrů. V normálních komunálních odpadech končí až polovina fénů, strojků a bohužel i jiného drobného eletroodpadu.