Kde žije káně lesní
Rozšíření Hnízdí v téměř celé Evropě s výjimkou Islandu, části Irska a Skandinávského poloostrova, východně zasahuje v podobě širokého pruhu přes střední Asii až po Japonsko.
Archiv
Jak loví káně lesní
Hlavní potravou káně lesní jsou hraboši, krtci, drobní pěvci. Ty loví za letu, na hraboše se spouští střemhlav dolů. Pokud nejsou při takovém to lovu úspěšní, čekají na polích u děr a loví takto hraboše přímo na zemi. V bažantnicích ale dokáže ulovit i jen trochu krotšího bažanta.
Archiv
Jak daleko vidí káně
U člověka je na místě nejostřejšího vidění – žluté skvrně – na 1 mm čtvereční kolem 160 000 světločivných buněk, u káně lesní je to přes milion. Poštolka vidí letící vážku na vzdálenost 800 metrů, zatímco člověk ji nezaregistruje ani na 100 metrů.
Jak poznat dravce v letu
Dravci mají svůj typický způsob letu. Káně létají za pravidelného a výrazného mávání křídel nebo s nataženými křídly plachtí v kruzích s využitím termiky. Krahujci několikrát krátce mávnou křídly a pak kloužou vzduchem. Sokoli létají s prudkými silnými údery úzkých křídel atd.
Kdy loví jestřáb
Jestřábi jsou draví ptáci, kteří loví především během dne, takže v době, kdy jsou nejvíce aktivní právě i slepice. Díky svému bystrému zraku se hladový jestřáb často usadí vysoko na stromě, kde číhá a v té nejméně očekávané chvíli se snese pro svou kořist.
Co jí jestřáb lesní
Živí se hlavně ptáky a savci, výjimečně požírá i plazy, bezobratlé a mršiny. Složení potravy se liší dle ročního období a místní nabídky. Na jaře a v létě loví hlavně lesní druhy ptáků, na podzim a v zimě v potravě postupně roste podíl savců, hlavně drobných hlodavců, a přibývá též ptáků otevřené krajiny.
Co žere káně lesní
Nejčastější kořistí káně jsou drobní živočichové, hlodavci velikosti hraboše, přes mláďata ptáků až po větší brouky či žížaly.
Kde Hnizdi dravci
Hnízdo ukrývá na zemi v rákosí či vysoké trávě, loví drobné savce, ptáky, obojživelníky i hmyz. V blízkosti vod žije rovněž příbuzný moták pochop. Staví si hnízda v rákosí a kromě drobných savců a obojživelníků dovede na mělčině ulovit i rybky.
Který živočich má nejvíc oči
Sovy jsou jediní ptáci, kteří umí rozeznat modrou barvu. Pštros má oko větší než mozek. Obří oliheň má největší oči na světě. Velbloudi mají tři oční víčka.
Jak vidí sova
Jako noční lovci mají sovy zrak dokonale uzpůsobený k vidění za velmi špatných světelných podmínek. Jejich velké zorničky totiž dokážou zachytit i minimální množství světla. Velké oči mají malou pohyblivost, sovy to vykompenzovaly schopností otáčet hlavu až o 270 stupňů, čímž pokryjí velké zorné pole.
Jak vypadá raroh
Raroh velký je velký dravec dorůstající 47–55 cm s rozpětím křídel 105–129 cm. Svrchu je převážně hnědý s šedými letkami, temeno hlava je zbarveno hnědě. Spodina těla je světlá s hnědými stříkanci na břiše. Obě pohlaví jsou si velmi podobná, mladí ptáci jsou v porovnání s dospělci jednotvárněji hnědější.
Co je větší káně nebo jestřáb
Popis. Jestřáb lesní je největší druh rodu Accipiter. Samice dosahuje přibližně velikosti káně (délka těla 58–64 cm, rozpětí křídel 108–120 cm), samec je zhruba o třetinu menší (délka těla 49–56 cm, rozpětí křídel 90–105 cm).
Jak dlouho žije jestřáb
Zajímavost
Český název | Jestřáb lesní |
---|---|
Doba hnízdní péče | 40 – 43 dní |
Způsob života | Žije samotářsky s výjimkou doby hnízdění |
Potrava | Převážně ptáci a drobní savci |
Délka života | Přibližně 15 let |
Jak vypadá jestřáb lesní
Dosahuje velikosti káněte s rozpětím křídel až 120 cm, zatímco samec pouze 90–105 cm. Je velmi elegantní a plachý. Má krátká zakulacená křídla a dlouhá ocas, který mu umožňuje manévrovat a dělat prudké otočky v hustém lese. Zespodu je bílý, jemně černě proužkovaný.
Co loví sova
Jeho nejčastější potravou jsou myši a hraboši. Jsou zastoupeni 75 %, počítáme-li každou kořist jako jeden kus. Další nejhojnější potravou jsou krkavcovití ptáci, hlavně šedivky, sojky, kavky a havrani, a to v množství 4,5 %. Pak následují hrabaví ptáci, veverky a ježci.
Kde žije sova pálená
Obývá otevřenou zemědělskou krajinu nižších poloh, kde osidluje zejména lidská sídla. Hnízdí v dutinách budov, zejména na farmách, ve stodolách, na půdách domů, dříve i ve věžích kostelů. Vzácný a ubývající druh.
Kdo má největší oko
Krakatice obrovská (společně s kalmarem Hamiltonovým) má největší oko v živočišné říši (průměr přes 30 cm, velké jako lidská hlava).
Proč máme dvě oči
Svět vidíme prostorově díky tomu, že máme oči dvě
Díky tomu, že má člověk oči dvě, vnímá svět kolem sebe prostorově. Aby však prostorový obraz vznikl, je třeba, aby každé oko vidělo předmět z jiného úhlu. Věci příliš vzdálené se proto člověku jeví, jako by byly v jedné rovině.
Kdy houká sova
Bývá na různých místech – v lese, v polních remízcích, ve vsi, tam, kde najde opuštěné hnízdo vran nebo podobných ptáků. Houká i koncem zimy, ale víc se ozývá až vypukne pravé jaro. Lze ho slyšet od března až do května; na nahrávky bude reagovat spíš na jaře.
Která sova loví ve dne
Výr velký je naší největší, a proto asi i nejznámější sovou, spatřit však tohoto vzácného, až 80 cm velkého výra na vlastní oči se poštěstí málokomu. Sýčka obecného lze pozorovat za denního světla, obvykle sedí na větvi stromu, sloupu nebo na skále. Je výjimečný tím, že často loví ve dne.
Kde žije raroh
Vyskytuje se v Moldávii, Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku, Slovensku, Rakousku, Srbsku a Černé Hoře. V České republice žije 8 – 10 párů. Jako ostatní sokolovití dravci ani raroh velký si nestaví vlastní hnízdo.
Jak útočí jestřáb
Díky svému bystrému zraku se hladový jestřáb často usadí vysoko na stromě, kde číhá a v té nejméně očekávané chvíli se snese pro svou kořist. K boji používá se ostré drápy, kterými úlovek čapne a za letu odnese pryč.
Jak slyší sovy
Zjistili, že sovy nejlépe slyší zvuky, které se šíří horizontálně. V případě, že se zdroj zvuku pohyboval vodorovně, totiž sovy dokázaly zaznamenat odchylku směru o pouhé 3 stupně. Při svislém pohybu zdroje zvuku byla nejmenší zaznamenaná odchylka 7,5 stupně.
Co jedí sovy
Živí se hlavně malými savci, hmyzem a jinými druhy ptáků, některé, např. ketupy, jsou specializovány na lov ryb a druhotně mohou požírat i kraby. Kořist uchvacují na zemi do ostrých drápů a často ji polykají vcelku, nestravitelné části (srst, peří, kosti a jiné) pak vyvrhují ve formě vývržků.
Jaké zvíře má tři oční víčka
Žáby mají třetí víčka, která jim zakrývají oči, aby je mohly mít pod vodou otevřené. Víčko se nazývá mžurka (membrana nictitans) a rovněž pomáhá udržovat oči zvlhčené, když je žába na souši. Ropuchy mají za očima žlázy, které mohou vylučovat pálící bělavý sekret.