Kde se potopil Kursk
Přesně před 20 lety se v Barentsově moři potopila ruská jaderná ponorka Kursk. S délkou 155 metrů a čtyřmi podlažími patřila k největší třídě útočných ponorek, jaké byly kdy postavené. Podle oficiální zprávy byla příčinou havárie exploze cvičného torpéda. Zahynulo tehdy všech 118 členů posádky.
Archiv
Kdo potopil Kursk
Havárie si vyžádala životy všech 118 členů posádky a otřásla ruskou společností. Dodnes se spekuluje o tom, co nejvážnější nehodu podvodního plavidla za poslední roky způsobilo.
Archiv
V jaké hloubce ztroskotal Kursk
Pozůstalí po námořnících ruské jaderné ponorky Kursk, kterou do hloubky 108 metrů Barentsova moře poslalo zřejmě vlastní torpédo, cítí hněv na nejvyšší ruské představitele i jejich velitele.
Archiv
Kdy se potopila ponorka Kursk
20 let od havárie ponorky Kursk: Rusové na tragédii zapomínají, konstatuje zpravodajka. Rusko si dnes připomíná 20 let od havárie jaderné ponorky Kursk. Plavidlo se potopilo 12. srpna 2000 při cvičení v Barentsově moři spolu s celou 118člennou posádkou.
Archiv
Jak hluboko se může ponořit ponorka
Pohonné soustrojí přenáší svou sílu na jednu vodní vrtuli na zádi, díky ní dokážou ponorky pod vodou vyvinout rychlost až 30 uzlů a ponořit se do hloubky 300 m.
Co je Kursk
Kursk (rusky Курск) je město ve středním Rusku, správní středisko Kurské oblasti. Žije zde přibližně 451 tisíc obyvatel. 51°44′14″ s.
Jak hluboko se člověk potopil
Washington – Americký podmořský výzkumník Victor Vescovo při své nejnovější misi v ponorce překonal dosavadní rekord v hloubce, do které se kdy člověk potopil: klesl 11 kilometrů hluboko až ke dnu Mariánského příkopu.
Jak hluboko byl člověk
Světový rekord: 10 927 metrů.
Co se stane s člověkem ve velké hloubce
Při delším pobytu potápěče pod vodou ve větší hloubce se uplatní fyzikální vlastnosti vdechovaných plynů, rozpouš- tějících se v organizmu. Při vdechování stlačeného vzdu- chu jde zejména o fenomén hloubkové dusíkové narkózy, dále hrozí intoxikace kyslíkem v přetlaku, zejména pak de- kompresní nemoc potápěčů. prof.
Jaký je světový rekord v potápění
Čtyři roky každodenního potápění a tréninku se speciálním týmem musel absolvovat jednačtyřicetiletý Ahmed Gamal Gabr předtím, než se zvládl potopit do hloubky 332,35 metrů. Vyloužil si za to zápis do Guinnessovy knihy rekordů.
Jaké je nejhlubší moře na světě
Nejhlubším místem na planetě Zemi je Mariánský příkop, který sahá až do hloubky 11 kilometrů pod mořem. Nachází se v podmořském údolí východně od souostroví Mariany v Tichém oceánu.
Jaký je tlak na dně oceánu
V největší hloubce tichého oceánu je tlak ve výši 112 546 800 Pa (112,5468 MPa). Ve skutečnosti je o cca 100000 Pa větší. To proto, že při hladině oceánu je právě tlak roven atmosférickému tlaku, tedy např.
Jak hluboko se může člověk potopit
Abych to uvedl na pravou míru, Open Water Diver je certifikován k potápění do 18 metrů a AOWD je certifikován k potápění do 30 metrů. V rámci kurzu AOWD student provádí ponory do třiceti metrů, tudíž pro pokročilého potápěče je jakákoli hloubka větší než osmnáct metrů považována za hloubkový ponor.
Co se děje s tělem ve vakuu
Vzduch v plicích se ve vakuu rychle rozpíná a uniká z těla. Při zadržení dechu je však výsledkem nejspíše smrtelné poranění protržením plic. Tlak může protrhnout i cévy v hrudním koši a dostat se přímo do krevního oběhu. Snaha zadržet dech je tedy v případě dekomprese rychlý rozsudek smrti.
Kdo vydrží nejdéle pod vodou
Ve švýcarském St. Gallenu byl vytvořen nový rekord v potápění na jeden nádech. Peter Colat vydržel pod hladinou 19 minut a 21 vteřin, čímž o 19 sekund překonal dosavadní nejlepší výkon. Osmatřicetiletý Colat je zkušený potápěč.
Kdo se dostal na dno Mariánského příkopu
Samostatnou kapitolou byl průzkum příkopu, při němž americký poručík Don Walsh a švýcarský oceánolog Jacques Piccard pomocí batyskafu US Navy Trieste prozkoumali dno příkopu. Dne 23. ledna 1960 v 13:06 dosáhli dna.
Kde je nejhlubší moře
Nejhlubším místem na planetě Zemi je Mariánský příkop, který sahá až do hloubky 11 kilometrů pod mořem. Nachází se v podmořském údolí východně od souostroví Mariany v Tichém oceánu.
Jak dlouho přežije člověk ve vakuu
Astronauti jsou na své vesmírné misi v mezihvězdném prostoru. Dojde ke srážce s meteoritem, vesmírné plavidlo ztroskotá. Posádka se ocitne bez ochrany těla v pustém vesmíru.
Jaká je teplota ve vesmíru
Teplota (zde spíše ve smyslu vnitřní energie fotonového záření) vesmírného prostoru se díky reliktnímu záření udržuje na přibližně 3 K, tj. –270 °C. Tlak je díky téměř dokonalé absenci okolního hmotného prostředí roven nule.
Jak dlouho zadržet dech
Průměrná délka zadržení dechu po hlubokém nádechu (délka inspirační apnoické pauzy) se u netrénovaných mužů pohybuje mezi 50 až 60 s., u žen mezi 40 až 50 s. U dětí a mládeže dosahuje hodnot nižších (okolo 30 s.). Při tělesné námaze je schopnost zadržet dech tzv.
Jak dlouho by měl člověk vydržet pod vodou
Většina netrénovaných lidí vydrží při vědomí bez kyslíku zhruba minutu. Člověk ale bez vzduchu může vydržet mnohem déle. Aleix Segura Vendrell, španělský potápěč, vydržel pod hladinou bazénu v roce 2016 celých dvacet čtyři minut a tři sekundy.
Jaká je největší hloubka v moři
Ponor Vescovy expedice byl zatím nejhlubším potopením člověka v ponorce do Mariánského příkopu, nejhlubšího místa na světě. V prohlubni Challenger se bývalý námořník dostal do hloubky 10 928 metrů. O 16 metrů tím překonal rekord z roku 1960. Do nejhlubšího místa oceánu se Victor Vescovo dostal jako třetí člověk.
Jak hluboký je Mariánský příkop
Jeho součástí je i vůči hladině moře nejhlubší místo zemského povrchu, hloubka podle posledního měření činí 10 994 m (dříve uváděno 10 911 m až 11 034 m) pod hladinou severního Tichého oceánu. Jedná se o nejhlubší známý podmořský příkop.
Co by se stalo s člověkem ve vesmíru
Efekt vesmírného prostoru na člověka
Smrt by nastala krátce poté, jakmile by neokysličená krev dorazila do mozku. Člověk (a stejně tak vyšší organismy) by tedy během pár sekund ztratil vědomí a během dalších několika málo minut zemřel na hypoxii (akutní nedostatek kyslíku).
Kde je největší zima na světě
ANTARKTIDA, STANICE VOSTOK
Ruská výzkumná stanice na ledovém kontinentu v nadmořské výšce 3 488 m je pěkně drsné místo k žití. Téměř nepřetržitě tu panuje krutý mráz. Není divu, že právě tady byla v roce 1983 naměřena v historii absolutně nejnižší teplota na Zemi, -89,2 stupňů.