Kde jezdí tramvaje v ČR?

Ve kterých městech České republiky jezdí tramvaje

V současnosti jsou tramvajové linky v ČR v provozu v Brně (tramvaj však zajíždí i na území samostatného města Modřice v okrese Brno-venkov), tramvajová doprava v Liberci (s meziměstskou linkou do Jablonce), Mostě a Litvínově (obě města jsou propojena tramvajovou dopravou), Olomouci, Ostravě, Plzni a Praze.

Jak casto jezdí tramvaje

Tramvaje přes den

Denní tramvajové linky 1–26 zajišťují přepravu v období 5:00–24:00. Intervaly jsou 8 minut ve špičkách, 10–20 minut v ostatních obdobích. Vybrané tramvajové linky (tzv. páteřní linky) 9, 17, 22 jezdí v polovičních intervalech (4 minuty, resp. 5–10 minut mimo špičku).
Archiv

Kdo vymyslel tramvaj

První taková tramvaj vyjela 26. listopadu 1832 v New Yorku a jejím autorem byl irsko-americký podnikatel John Stephenson.

Jak rychle jezdí tramvaj

Nejvyšší dovolená provozní rychlost 60 km/h:

a) Pokud je na traťových úsecích, které jsou součástí pozemní komunikace, povolena silniční dopravní značkou rychlost vyšší, je nejvyšší dovolená provozní rychlost 60 km/h.

Ve kterých městech ČR je provozována tramvajová trolejbusová a autobusová doprava

Po Praze následuje z hlediska velikosti Brno, brněnská MHD disponuje tramvajemi, trolejbusy, autobusy a loděmi. Brnu patří největší trolejbusová síť České republiky, trolejbusy zde však mají spíše jen doplňující roli.

Co je to šalina

Salina je umělá nebo přirozená nádrž sloužící k získávání soli odpařováním mořské vody.

Jak dlouhá je tramvaj

Pokud si nedovedete představit prostor 5×35 metrů, pomoc je jednoduchá – jedna tramvajová souprava, ať už moderní nebo ta se dvěma vagony za sebou – měří zhruba třicet metrů a široká je zhruba dva a půl metru.

Jak se anglicky řekne tramvaj

streetcar tramvaj (americká angličtina)(14881)
tram tramvaj(16741)
tramway tramvaj(AT:56834)

Proč se říká šalina

2.) Proč v Brně nejezdí tramvaj, ale šalina Dle etymologů je východiskem německé (Elektri)sche Linie, nápis dříve označující zastávky. Podle lidové etymologie jde o zkomoleninu Scheisse Linie, doslova pokálená linka, podle výkalů na původně koněspřežné dráze.

Jak se říká tramvají

Dříve se říkalo tramvaji také pouliční nebo elektrická dráha, hovorově elektrika. V Brně se říká tramvaji šalina, a v Ostravě se říká tramvajka. Slovo pochází z němčiny.

Kde v České republice jezdí trolejbusy

Trolejbusová doprava v ČeskuBrno.České Budějovice.Hradec KrálovéChomutov – Jirkov.Jihlava.Mariánské LázněOpava.Ostrava.

Kdo vymyslel trolejbus

Trolejbusy vznikly v roce 1882 jako autobus s elektrickou trakcí, návrháři se snažili vymyslet kompromis mezi oběma koncepcemi. Průkopníkem elektrické nekolejové trakce byl německý vynálezce Werner von Siemens, který v roce 1882 postavil v Berlíně zkušební trať a krátký čas na ní provozoval první trolejbus na světě.

Jak vznikl nazev šalina

V brněnském hantecu se tramvaji říká šalina (zkomolením německého slovního spojení elektrische Linie [elektryše línye] nebo ze slova schallen = znít, ozývat se, rozléhat se v souvislosti s častým užíváním výstražného zvonku) nebo šmirgl, naproti tomu v Ostravě se běžně užívá výraz tramvajka.

Jak funguje tramvaj

Dnešní elektrické tramvaje přivádí do vozidla elektrickou energii pantografovým sběračem z troleje, který se objevil až později. Pro regulaci rychlosti, respektive výkonu, a kroutícího momentu trakčních elektromotorů se obvykle používá tyristorová regulace výkonu, jejím předchůdcem byla odporová regulace.

Kdy vznikly tramvaje v Praze

První elektrická tramvaj v Praze se rozjela v roce 1891

Pravidelná doprava na této dráze byla zahájena 18. července 1891. První tramvajová trať, která byla zároveň i první elektrickou dráhou v českých zemích, začínala u dnešní restaurace Letenský zámeček, kde byla vozovna sloužící současně jako krytá čekárna.

Jak se řekne anglicky metro

underground podzemí; podzemní; metro(3724)
subway metro(4272)

Jak se řekne tramvaj v Ostravě

"lokálka". Později i "bedna". Není to tramvajka ! Také se jí říkalo salina.

Co je to Prýgl

Původ a význam slova Prýgl / Prygl

Hantecové pojmenování Brněnské přehrady patrně pochází z německého slova der Prügel, které znamená klacek, kyj nebo obušek a vyslovuje se tvrdě a spíše dlouze [ˈpʀyːɡəl].

Jaký je rozdíl mezi tramvají a trolejbusem

Jsou zde ale také některé nevýhody – oproti tramvajím mají trolejbusy nižší přepravní kapacitu, zpravidla kratší životnost a oproti autobusu jsou přísnější technické a právní podmínky k provozování. V ČR a na Slovensku jsou trolejbusy řazeny – na rozdíl od jiných zemí – mezi drážní vozidla.

Kde jezdí trolejbusy v ČR

Česko

Město (provoz) Článek Zahájení provozu
Plzeň článek 9. dubna 1941
Praha článek 28. srpna 1936 1. července 2018
Teplice článek 1. května 1952
Ústí nad Labem článek 1. července 1988

Jak se říká tramvaji

Dříve se říkalo tramvaji také pouliční nebo elektrická dráha, hovorově elektrika. V Brně se říká tramvaji šalina, a v Ostravě se říká tramvajka. Slovo pochází z němčiny.

Jak se říká tramvaji v Ostravě

V brněnském hantecu se tramvaji říká šalina (zkomolením německého slovního spojení elektrische Linie [elektryše línye] nebo ze slova schallen = znít, ozývat se, rozléhat se v souvislosti s častým užíváním výstražného zvonku) nebo šmirgl, naproti tomu v Ostravě se běžně užívá výraz tramvajka.

Co je to MHD

Městská hromadná doprava (MHD, někdy označovaná zkráceně jen městská doprava) je systém linek osobní veřejné dopravy určených k zajišťování dopravní obslužnosti na území města hromadnými dopravními prostředky.

Jak se řekne zavináč

@ – to je on, znak v adrese, který má různé názvy. Záleží na vašem jazyku. V moderní písemné komunikaci se bez něj neobejdete. Česky se mu říká prostě zavináč.

Jak se píše anglicky voda

1. 2. ( vodní útvar ) water , ( vodní plocha ) body of water pobřežní vody coastal waters po vodě ( cestovat ap .)