Kde je stejny čas jako v ČR
Aktuální časový posun
Země a destinace | Časový posun v hodinách | Vzdálenost z ČR |
---|---|---|
časový posun Mallorca | stejný jako v ČR | 1 650 km |
časový posun Malta | stejný jako v ČR | 1 800 km |
časový posun Ibiza | stejný jako v ČR | 1 800 km |
časový posun Tunisko | – 1 hod letní 0 hod zimní | 1 800 km |
Kde je o 2 hodiny více
Řecko, Egypt, Bulharsko, Turecko, Kypr
V zemích, které oproti ČR letní čas nepoužívají, nebude rozdíl v časech v průběhu roku stejný. V letním období (březen až říjen) je časový posun +1 hodina, v zimním období ještě o hodinu více, tedy +2 hodiny.
Archiv
Která Země má nejméně časových pásem
1. Největší země s jedním časovým pásmem. Grónsko se svými 2 166 086 km² je největší ostrov světa a platí na něm 4 časová pásma. Oproti tomu Čína je s rozlohou 9 596 960 km² mnohem větší a časové pásmo má jen jedno.
Jaký je středoevropský čas
Středoevropský čas, zkratka SEČ (anglicky Central European Time, CET) je pásmový čas platný pro střední Evropu, časové pásmo od 15° východní délky. SEČ = UTC + 1 hod.
Jaký je časový posun v Portugalsku
Časové pásmo v Portugalsku je + 0 hodin. V zemi je tedy o hodinu méně než v ČR.
Jaký je časový posun mezi ČR a balí v lete
Čas na Bali
Česká republika je v časovém pásmu UTC+1 a Bali UTC+8, rozdíl je tedy 7 hodin. Pokud je u nás 12:00, na Bali je o 7 hodin více, tedy 19:00.
Která Země má nejvíce časových pásem
Země s největším počtem časových pásem
Možná vás to překvapí, ale je to Francie. Díky zámořským územím jich má po celém světě dvanáct. Na druhém místě jsou Rusko a Spojené státy, které mají po jedenácti časových pásmech. I když Spojené státy jich mají oficiálně devět, zbylá dvě jsou totiž na neobývaných územích).
Kdo vymyslel čas
V roce 1658 vynalezl nizozemský matematik Christian Huygens první prototyp kyvadlových hodin. Hodiny mají pouze jednu ručičku, která se otáčí ve 24 hodinovém cyklu. Kromě toho, že byly těžkopádné, musely se často přenastavovat, aby se předešlo chybám. Minutová ručička se objevila o několik desetiletí později.
Kdo vymyslel časová pásma
Spojené státy americké v březnu roku 1918 zavedly časová pásma, s kterými byl současně zaveden i letní čas.
Čím je určen světový čas
Světový čas, také univerzální čas, zkratkou UT (z anglického názvu Universal Time) je systém určení času založený na rotaci Země. Je moderním nástupcem staršího systému GMT, který za základ bral střední sluneční čas v anglické Greenwichi.
Jaké jsou v Portugalsku zásuvky
V Portugalsku využívají stejného elektrického napětí (220 V a 50 Hz) i stejné elektrické zásuvky jako u nás v České republice. Při vycestování do této destinace tedy nepotřebujete žádnou redukci ke svým elektrickým spotřebitelům.
Jaký časový rozdíl odpovídá 360
Rozdíl pásmových časů: Země (360°) je z praktických důvodů rozdělena do 24 časových pásem po 1 hodině (≈ 15°).
Jaký je časový posun v Indii
Indie svou rozlohou pokrývá dvě časová pásma, na celém území používá jeden čas. Časový posun do Indie je tři a půl hodiny v létě.
Kdo vymyslel casova pasma
Spojené státy americké v březnu roku 1918 zavedly časová pásma, s kterými byl současně zaveden i letní čas.
Jaké jsou nejpřesnější hodiny na světě
Atomové hodiny jsou přesné hodiny, které měří čas na základě rezonanční frekvence atomů. Atomové hodiny (respektive iontové hodiny) jsou druh hodin, které používají atomové rezonance jako standardu. Jejich přesnost je taková, že se rozcházejí maximálně o sekundu za 300 milionů let.
Kde se vzal čas
Pro lidský život má zásadní význam střídání dne a noci vlivem rotace Země. Proto se základem časového systému stal sluneční čas, který lze měřit slunečními hodinami. Z něj byly odvozeny jednotky času a z praktických důvodů jsou mu přizpůsobovány časové systémy jako je koordinovaný světový čas a časová pásma.
Kde zacina čas
Základním časovým pásmem je pásmo, ve kterém platí UTC a které se rozkládá kolem nultého poledníku, původně definovaného tak, že prochází Královskou observatoří v Greenwichi v Londýně. Z toho důvodu se pásmovému času odpovídajícímu UTC někdy říká Greenwichský čas (GMT, Greenwich Mean Time).
Které státy nemají letní čas
Ve všech státech Evropy s výjimkou Islandu, Ruska, Běloruska, části Grónska a norských ostrovů Jan Mayen a Špicberky se letní čas používá.
Na co si dát pozor v Portugalsku
V Portugalsku je nutné dát pozor na řadu zákazů, ke kterým patří zákaz dovozu a držení pepřových sprejů, zákaz držení, dovozu a prodeje jakýchkoliv drog (hrozí trest odnětí svobody na několik let) nebo zákaz kouření ve veřejných prostorách.
Jak se žije v Portugalsko
Životní styl. Pouze třetina obyvatel Portugalska bydlí ve městech. Venkované vyznávají tradiční způsob života, starají se o úrodu a dobytek a drží se stranou od chaosu, byrokracie a sociálních nepokojů, které v jejich očích symbolizují urbanizované oblasti.
Jak se oblékat v Indii
Pokud jde o oblečení, Indové jsou velmi konzervativní. Ženy musí mít ramena a nohy až pod kotníky zakryté. Mohou nosit kalhoty, ale šortky a krátké sukně jsou pro Indy velmi urážlivé. Muži by na veřejnosti měli vždy nosit košili a nenosit v žádném případě šortky (krátké kalhoty značí nízkou kastu).
Jaké máme časové pásmo
středoevropský čas (SEČ) je označen jako UTC+1, neboť je vzhledem k UTC posunut o hodinu napřed (tzn. ve chvíli, kdy je 12.00 UTC, je ve střední Evropě 13.00). Na západní polokouli je čas oproti UTC posunut zpět (např. v New Yorku platí časové pásmo UTC−5).
Proč je časových pásem
Celá zeměkoule se otáčí kolem své osy (jedno otočení za jeden den), je tedy nemožné mít pouze jeden univerzální čas (UTC). Povrch zěměkoule je proto rozdělen virtuálními pruhy, kterým se říká časová pásma. Šířka časového pásma je 15 stupňů.
Kde se nacházejí atomové hodiny
Atomové hodiny se používají při kontrole jiných hodin a pro vědecké účely ve hvězdárnách, v laboratořích, jsou umístěny na palubách družic navigačních systémů. Pracuje s nimi také NASA, která je využívá pro určování polohy vesmírných plavidel.
Kde jsou nejpřesnější hodiny
Víte, kde se na světě nacházejí ty nejpřesnější hodiny, podle kterých se řídí všechny ostatní Hluboko v amerických Skalistých horách. Podle nich si řídí svůj čas všechny hodiny na světě. Jsou to hodiny atomické, které pracují na základě elektromagnetického kmitání atomů.