Kde se zapisuje provozovna
Provozovna se zapisuje do živnostenského rejstříku. Musí být řádně označena a její prostory musí odpovídat například stavebnímu zákonu.
Archiv
Kde nahlasit zmenu provozovny
Kromě živnostenského úřadu musíte provozovnu oznámit také finančnímu úřadu kvůli zákonu o evidenci tržeb. Toto oznámení lze provést pouze elektronicky prostřednictvím on-line aplikace správce daně.
Archiv
Co je potřeba k ohlášení provozovny
V oficiálním ohlášení je nutné uvést:jméno a příjmení podnikatele nebo název firmy,IČO,sídlo, případně adresu trvalého bydliště,adresu provozovny,předmět podnikání na provozovně, případně obor podnikání,datum zahájení činnosti provozovny.
Archiv
Jak ohlásit zrušení provozovny
Zahájení nebo ukončení provozování živnosti v provozovně lze oznámit u kteréhokoli obecního živnostenského úřadu v ČR. Zápis do živnostenského rejstříku tak provede obecní živnostenský úřad, kterému bylo podání doručeno jako prvnímu. Podání lze učinit i prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy Czech POINT.
Jak zrušit provozovnu
Vedle svého IČ, adresy provozovny, identifikačního čísla provozovny (bylo-li již přiděleno) a faktického data ukončení činnosti v provozovně je podnikatel povinen nejpozději k tomuto dni též oznámit živnostenskému úřadu, na jaké adrese lze vypořádat jeho případné závazky.
Jak nahlasit provozovnu na hygienu
Fyzická osoba oprávněná k podnikání podle zvláštních předpisů sdělí obchodní firmu a bydliště. Oznámení lze podat v písemné formě doporučeně poštou nebo osobním podáním na podatelně místně příslušného územního pracoviště Krajské hygienické stanice nebo elektronicky za podmínky platného elektronického podpisu.
Kde odhlásit provozovnu
Podnikatel je povinen nejpozději ke dni ukončení činnosti v provozovně oznámit živnostenskému úřadu, na jaké adrese lze vypořádat jeho případné závazky. Podnikatel je povinen ohlásit i každou změnu této adresy po dobu 4 let ode dne ukončení činnosti v provozovně.
Jak zkolaudovat stavbu jako provozovnu
Jak zkolaudovat provozovnu Před zahájením činnosti je nutné nahlásit provozovnu na živnostenském úřadě, v případě ukončení činnosti je podnikatel také povinen provozovnu odhlásit. Provozovna musí být označená.
Kdy je nutné mít provozovnu
„Podnikatel nemá výslovně povinnost mít provozovnu, záleží i na charakteru činnosti. Provozuje-li však živnost v provozovně, musí ji označit, zajistit její způsobilost podle zvláštních právních předpisů a oznámit zahájení a ukončení činnosti v provozovně živnostenskému úřadu,“ vysvětluje.
Kdy provozovna podléhá kolaudaci
Provozovna musí být řádně zkolaudována. Kolaudační rozhodnutí je zároveň i osvědčením, že provozovna je způsobilá k provozu. Řádné označení provozovny znamená, že provozovna musí být trvale a zvenčí viditelně označena obchodní firmou podnikatele a jeho identifikačním číslem.
Jak správně označit provozovnu
Provozovna musí být trvale a zvenčí viditelně označena názvem, obchodní firmou nebo jménem a příjmením podnikatele. Na označení nesmí chybět ani identifikační číslo podnikatele (IČ), pokud bylo přiděleno.
Jak oznámit novou provozovnu
Nahlášení provozovny živnostenskému úřadu
Pokud se rozhodnete pro zřízení provozovny, měli byste 3 dny před zahájením činnosti v provozovně oznámit tuto skutečnost svému místně příslušnému živnostenskému úřadu, a to ať už podnikáte jako OSVČ nebo jako firma.
Co musí být napsáno na provozovně
Pro každou provozovnu musí být ustanovena odpovědná osoba, která zodpovídá za činnost provozovny. Výjimkou jsou prodejní automaty. Provozovna musí být trvale a zvenčí viditelně označena názvem, obchodní firmou nebo jménem a příjmením podnikatele.
Jak podat žádost o kolaudaci
O kolaudaci nejprve musíte zažádat, tedy vyplnit Žádost o vydání kolaudačního řízení. Pokud došlo k odchylkám od stavebního povolení, je nutné jejich seznam k žádosti přiložit, a to spolu s jejich odůvodněním. Formulář žádosti získáte u referentů na stavebním úřadě. Úřad by pak vaši žádost měl vyřídit do 30 dnů.
Jak dlouho trvá vyřízení kolaudace
500/2004 Sb. vám musí stavební úřad oznámit rozhodnutí o kolaudaci ve lhůtě do 30 dnů. V odůvodněných případech je možné lhůtu prodloužit až na 60 dnů. Odpočet začíná datem doručení kolaudačních dokumentů na úřad.
Co musí být hotovo z domu ke kolaudaci
Jednoznačně musíte mít hotovou střechu včetně odvodnění a hromosvodu. Také komín včetně revize od kominíka. Ve stěnách musí být umístěna všechna okna i dveře, balkony musí mít zábradlí. Při kontrole neobstojí ani holostavba bez povrchové úpravy stěn, podlah a stropů.
Co vše je potřeba ke kolaudaci
Požadované dokumentyOhlášení stavby – Stavební povoleníProjektová dokumentace.Geometrický plán.Zpráva o výchozí revizi elektrického zařízeníZpráva o revizi elektrického odběrného zařízeníOsvědčení o provedení kusové zkoušky rozvaděče.Prohlášení o shodě (k použitým materiálům)
Jaké stavby nevyžadují kolaudaci
Nově je stanoveno jednoduché pravidlo, že kolaudaci podléhají všechny stavby, s výjimkou staveb drobných, jednoduchých s výjimkou staveb pro bydlení a rekreaci, a podzemních staveb technické infrastruktury s výjimkou kolektorů.
Kdy je třeba kolaudační souhlas
Nově je stanoveno jednoduché pravidlo, že kolaudaci podléhají všechny stavby, s výjimkou staveb drobných, jednoduchých s výjimkou staveb pro bydlení a rekreaci, a podzemních staveb technické infrastruktury s výjimkou kolektorů. Stavby, které nevyžadují kolaudační rozhodnutí, lze užívat ihned po jejich úplném dokončení.
Jaký je rozdíl mezi kolaudačním souhlasem a kolaudačním rozhodnutím
Rozdíl mezi kolaudačním souhlasem a kolaudačním rozhodnutím je především ve způsobu jeho vydávání – zatímco u kolaudačního souhlasu se nevede samostatné řízení, kolaudační rozhodnutí je vydáváno ve správním řízení se samostatným okruhem účastníků.
Kdy je možné zkolaudovat
Nově je stanoveno jednoduché pravidlo, že kolaudaci podléhají všechny stavby, s výjimkou staveb drobných, jednoduchých s výjimkou staveb pro bydlení a rekreaci, a podzemních staveb technické infrastruktury s výjimkou kolektorů. Stavby, které nevyžadují kolaudační rozhodnutí, lze užívat ihned po jejich úplném dokončení.
Co se nemusí kolaudovat
Bez kolaudace (kolaudačního souhlasu) se neobejdou např. stavby, které jsou kulturní památkou, či ve kterých je instalována technologie vyžadující odborné provedení zkušebního provozu. Ohlášení dokončené stavby se též využívá u staveb, které nevyžadují (nepotřebují) evidenční (popisné) číslo.
Které stavby podléhají kolaudaci
Jaké vlastnosti musí stavba splňovat pro povinnou kolaudaci Jde o stavbu veřejné infrastruktury (silnice, rozvody plynu, vody a dalších). Jde o stavbu, jež má vlastnosti, které budoucí uživatel nemůže ovlivnit (průmyslové stavby, bytové komplexy). Jde o stavbu, u které stavební úřad nařídil zkušební provoz.
Co když nemám kolaudaci
V případě provedení stavby bez stavebního povolení nebo za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí (kolaudačního souhlasu) tam, kde to zákon vyžaduje, se pokuta může vyšplhat až na milión Kč. Splnění zákonných ustanovení by si přitom měli ohlídat nejen vlastníci, ale například i nájemci v bytových domech.
Kdy je potřeba kolaudační souhlas
Ze zákona je kolaudace stavby povinná pro většinu staveb, ať už jde o rodinný dům, přístavbu, garáž, nebo třeba průmyslovou halu.