Kde se tezi uran?

Kde se v ČR tezi uran

Po roce 2000 až do roku 2017 probíhala v Česku hlubinná těžba pouze v Dolní Rožínce (okres Žďár nad Sázavou), a to na dole Rožná. Důl byl otevřen v roce 1957, postupně byl prohlubován až na úroveň −1200 metrů a v posledních letech těžil z hloubky 1000–1100 metrů jako jediný uranový důl v Evropě.

Kde se těží Uraninit

Těžba uranové rudy probíhá v současné době ve zhruba 20 zemích světa, přičemž celé 2/3 světové produkce pochází od tří největších těžařů – Kazachstánu, Kanady a Austrálie. Zmíněné tři země jsou i domovem největším uranovým dolům světa, kdy více než polovinu veškeré produkce uranu pokrývá pouhá desítka dolů.
Archiv

Jak se těžil uran

Uran lze získat dvojím způsobem: důlní těžbou nebo chemickým loužením. U důlní těžby se uran vytěží z povrchových či hlubinných dolů, u chemického loužení se vstřikuje do podzemí žíravina, například kyselina sírová. Uran se v žíravině rozpustí a vyčerpá se zpět na povrch.
Archiv

Který stát je hlavním producentem uranu

Seznam států světa podle těžby uranu

Pořadí Stát Těžba uranu v tunách (2010)
1. Kazachstán 17 803
2. Kanada 9 783
3. Austrálie 5 900
4. Namibie 4 496

Co se vyrábí z uranu

Uran je stříbřitě bílý kovový prvek, který je tvárný, kujný, velmi hustý a přirozeně radioaktivní. Dá se použít pro barvení skla a porcelánu i v několika důležitých průmyslových aplikacích, ale jeho hlavním dnešním využitím je štěpný materiál pro výrobu jaderného paliva pro elektrárny.

Jak vypadá uran

Uran je v čistém stavu stříbrobílý lesklý kov, který na vzduchu pozvolna nabíhá – pokrývá se vrstvou oxidů. Rozmělněný na prášek je samozápalný. Není příliš tvrdý a lze jej za obyčejné teploty kovat nebo válcovat.

Kde nakupuje ČR uran

Uran putuje z Česka do Francie a Nizozemí, odtud obohacený "jede" přes celou Evropu do Ruska, aby se vrátil do České republiky jako součást palivových tyčí. Jedná se přitom o materiál zneužitelný například pro výrobu jaderných zbraní, a každý jeho převoz tedy představuje určité bezpečnostní riziko.

Jak dlouho vydrží uran

Podle aktuálních odhadů vystačí globální zásoby ropy a zemního plynu zhruba 50 let, uranu 100 let a uhlí 150 let.

Kdy dojde uran

Bylo konstatováno, že v případě alokace přírodního uranu na celou dobu životnosti elektráren by byly vyčerpány konvenční zásoby už v roce 2050 (A) resp. 2080 (B). Při zohlednění pouze skutečné potřeby uranu, tj. s uvažováním scénáře přechodu na rychlé reaktory, v roce 2070 (A) resp.

Jak dlouho trvá cesta na uran

A podobně jako Merkur se i tato žhnoucí planeta kolem své osy otáčí velmi pomalu, takže během 82 let by tam člověk prožil pouhých 76 dní. A příští narozeniny by oslavil 23. ledna 2021.

Která planeta je Nejchladnejsi

Uran je nejchladnější planetou sluneční soustavy. Běžně je teplota kolem -220 °C; nejnižší změřená teplota byla -224°C.

Kdo dodava jaderne palivo

Dodávky od americké společnosti Westinghouse a francouzské společnosti Framatome budou realizovány taktéž od roku 2024. Společnost Westinghouse již palivové soubory do Temelína po jeho spuštění deset let dodávala. Nově se k ní připojuje i druhý český klíčový zdroj – Jaderná elektrárna Dukovany.

Kdo vymyslel jadernou elektrárnu

Historie. První jaderný reaktor Chicago Pile-1 byl spuštěn 2. prosince 1942 na univerzitě v Chicagu. Zasloužil se o to tým italského vědce Enrica Fermiho, který tak rozběhl historicky první řízenou štěpnou (řetězovou) jadernou reakci.

Jak dlouho trvá cesta na Uran

A podobně jako Merkur se i tato žhnoucí planeta kolem své osy otáčí velmi pomalu, takže během 82 let by tam člověk prožil pouhých 76 dní. A příští narozeniny by oslavil 23. ledna 2021.

Co je nejteplejší planeta

Logicky bychom čekali, že nejteplejší planetou bude Merkur, jelikož obíhá nejblíže Slunci. Není tomu tak. Jestliže mluvíme o skutečně pekelné planetě, řeč je o Venuši. Venuše je v pořadí druhá planeta od Slunce.

Jak dlouho trvá jeden den na uranu

0 d 17 h 14 minUran / Délka dne

Jak dlouho vydrží jaderné palivo

Mimo jiné je zde uvedeno, že oproti uhelné elektrárně o výkonu 1000 MWe, která spotřebuje za rok 3 miliony tun černého uhlí, jaderná elektrárna o stejném výkonu spotřebuje pouze 20 tun jaderného paliva. To má za následek, že palivo v jaderné elektrárně se vyměňuje jednou za 1,5 roku až jednou za 2 roky.

Co způsobilo výbuch Černobylu

Příčin havárie bylo více: typ použitého reaktoru RBMK, nevhodně provedený pokus a nedostatečná kompetence personálu. K rozsahu následků přispěly nepřipravenost a nevhodné kroky v krizovém postupu řešení následků havárie.

Co se deje v jaderném reaktoru

V jaderném reaktoru dochází k řízené štěpné reakci v palivu – jádra izotopu 92U235 zasažená pomalými neutrony se rozpadají na jádra lehčích prvků (odštěpky, fragmenty) a současně se při každém štěpení uvolní 2 – 3 rychlé neutrony. Fragmenty se vzájemně odpuzují a velkou rychlostí se od sebe rozlétají.

Která je nejchladnější planeta

Uran je nejchladnější planetou sluneční soustavy. Běžně je teplota kolem -220 °C; nejnižší změřená teplota byla -224°C.

Jaká je teplota na Marsu

Průměrná teplota u povrchu planety je okolo 210 K (−63 °C). Pro Mars jsou charakteristické velké rozdíly mezi dnem a nocí. Na rovníku se teploty běžně pohybují od −90 do −10 °C a nad nulu se dostanou jen výjimečně.

Kdo dodava jaderné palivo

Dodávky od americké společnosti Westinghouse a francouzské společnosti Framatome budou realizovány taktéž od roku 2024. Společnost Westinghouse již palivové soubory do Temelína po jeho spuštění deset let dodávala. Nově se k ní připojuje i druhý český klíčový zdroj – Jaderná elektrárna Dukovany.

Jak dlouho bude radiace v Černobylu

Okolo černobylského reaktoru vznikla třicetikilometrová neobyvatelná zóna. Některé radioaktivní látky přestanou být aktivní v následujících dvou stoletích. Izotop plutonia, který je považován za hlavní zdroj černobylského zamoření, ale přestane působit za 24 tisíc let.

Jak šel mrak z Cernobylu

Ten vznikl v důsledku černobylské havárie, která se stala 26. dubna 1986. Cesium 137 s poločasem rozpadu 30 let, se uvolnilo do ovzduší při výbuchu čtvrtého reaktoru a následně zamořilo vlivem povětrnostních podmínek značnou část Evropy a Asie. Následky zamoření jsou u nás prokazatelné i dnes.

Jak dlouho trva den a noc na Marsu

Prokletých 36 minut

Na Zemi trvá den a noc 24 hodin. Na Marsu je to jen mírně odlišné – denní cyklus tam trvá 24 hodin a 36 minut. Přestože je rozdíl malý, představuje velký problém. 36 minut se totiž velmi rychle nastřádá a ve výsledku může zcela rozhodit návyky astronautů.