Jak se v ČR těží černé uhlí
Černé uhlí se v České republice těží v hlubinných dolech. V současné době těží černé uhlí pouze firma OKD, a to v Ostravsko-karvinské uhelné pánvi. Dříve fungovaly také doly na Kladensku a Plzeňsku, které jsou již vytěženy a v Rosicko-oslavanské pánvi na jižní Moravě.
Jak probíhá těžba černého uhlí
Černé uhlí se těží z velké části v podzemí. Jeho dobývání je proto mnohem nebezpečnější než povrchová těžba hnědého uhlí. Horníci pro jeho získávání sestupují do hloubek v rozmezí několika desítek metrů až několika set metrů. Nejhlubší doly sahají až kilometr pod povrch.
Jaké uhlí se těží v ČR
V Česku se nalézá přibližně 1 500 milionů tun černého uhlí a 3 000 milionů tun uhlí hnědého uhlí. Ložiska jsou hlavně v Ostravsko-karvinském regionu (černé uhlí) a ve dvou pánvích pod Krušnými horami (hnědé uhlí).
Kde se v ČR těží černé a hnědé uhlí
Vytěžitelné zásoby černého uhlí jsou v ČR podle Jaromíra Starého evidované jen na ložiskách části hornoslezské pánve, tedy v ostravsko-karvinském revíru, kde těží společnost OKD. Naproti tomu hnědé uhlí se nachází v severočeské pánvi a východní části pánve sokolovské.
Co se nejvíce těží v ČR
V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly.
Jak se těží
Těžba v hlubinných dolech
Těží se v porubech, chodbách. V porubech pracují havíři s různými typy důlních strojů a dopravních zařízení (v těžních chodbách důlní dráha, v šachtách důlní výtahy). Těživo z dolu se dopravuje na povrch těžní jámou pomocí důlních výtahů, a to ve vozících, těžních klecích, nebo ve skipech.
Jak probíhá těžba uhlí
Těžba se provádí v povrchovém nebo hlubinném dole. V povrchovém dole se odkrývají jednotlivé vrstvy zeminy z povrchu. Protože povrchové doly tvoří rozlehlé plochy, tak mají výrazně negativní vliv na krajinný ráz. Takto se těží například v severních Čechách hnědé uhlí.
Na co se používá černé uhlí
Živočišné uhlí nebo také aktivní uhlí (carbo activatus, carbo medicinalis, carbo absorbens) se řadí mezi tzv. střevní absorbencia. Živočišné uhlí je netoxické léčivo, které by mělo být první volbou při akutních průjmech způsobené dietní chybou nebo při méně závažných střevních infekcích způsobených viry a bakteriemi.
Jaké nerosty se těží v ČR
Z energetických surovin je Česko soběstačné v těžbě uranové rudy, černého a hnědého uhlí. Naopak ropu a zemní plyn musíme do ČR dovážet, protože naleziště na jižní Moravě jsou malá. Z nerudných surovin se v ČR těží kaolin, vápence, jíly a písky. Jedná se o důležité komodity, které jsou určeny i na vývoz.
Kdy dojde černé uhlí
Vláda rozhodla, že těžba a spalování uhlí není dlouhodobě udržitelné. Dle jejího rozhodnutí by tedy v letech 2030–2050 mělo dojít k definitivnímu konci spalování a těžby uhlí u nás. Časové rozmezí let 2030–2050 je však poměrně široké.
Které nerostné suroviny se těží v České republice
Z energetických surovin je Česko soběstačné v těžbě uranové rudy, černého a hnědého uhlí. Naopak ropu a zemní plyn musíme do ČR dovážet, protože naleziště na jižní Moravě jsou malá. Z nerudných surovin se v ČR těží kaolin, vápence, jíly a písky. Jedná se o důležité komodity, které jsou určeny i na vývoz.
Kde se těží v ČR
Česko je na suroviny docela bohaté, ale mnoho jich netěžíme. V současnosti probíhá těžba hnědého uhlí v Sokolovské a Mostecké pánvi a ukončuje se těžba černého uhlí na Karvinsku. Mnohem důležitější je těžba nerudných surovin, například kaolinu na Karlovarsku, Podbořansku i u Znojma.
Jak se používá černé uhlí
Obvyklá dávka je 2 – 4 tablety 3 – 4 krát denně, u průjmu obvykle 4 – 5 tablet 3 – 4 krát denně. Tablety se užívají celé a zapijí trochou vody, nebo se nechají rozpadnout v sklenici v malém množství vody, důkladně se rozmíchají a obsah sklenice se vypije.
Kde se v České republice těží vápenec
Barrandien, Český kras, Moravský kras, Čížkovice, Olomoucko a Prostějovsko, Pavlovské vrchy, Prachovice, Štramberk, Sušice atd.
Kdy použít černé uhlí
Živočišné uhlí je netoxické léčivo, které by mělo být první volbou při akutních průjmech způsobené dietní chybou nebo při méně závažných střevních infekcích způsobených viry a bakteriemi.
Kdy si dát černé uhlí
U akutních průjmů způsobených dietní chybou, při výskytu méně závažných střevních infekcí způsobených viry a baktériemi, při dráždivém tračníku.
Kde se co těží ČR
Česko je na suroviny docela bohaté, ale mnoho jich netěžíme. V současnosti probíhá těžba hnědého uhlí v Sokolovské a Mostecké pánvi a ukončuje se těžba černého uhlí na Karvinsku. Mnohem důležitější je těžba nerudných surovin, například kaolinu na Karlovarsku, Podbořansku i u Znojma.
Co se těží v České republice
V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly. Z nerostných surovin stojí za zmínku uran. Dále se těží stavební kámen, vápence, štěrky, písky a rašelina.
Kde se v ČR těží ropa a zemní plyn
Těžba zemního plynu se na našem území rozvíjela hlavně v oblasti Jihomoravského kraje, kde i dnes najdeme nejvýznamnější ložiska. V tehdejší době stačila těžba na pokrytí více jak poloviny spotřeby zemního plynu v celém Rakousku-Uhersku.
Jak dlouho se užívá černé uhlí
Bez doporučení lékaře neužívejte déle než 2 dny. Doporučené dávky jsou následující. Dospělí a mladiství: Obvyklá denní dávka užívaná k léčbě méně závažných střevních infekcí způsobených viry a baktériemi a při dráždivém tračníku jsou 2 – 4 tablety 3 – 4 krát denně.
Jak vzniká černé uhlí
Černé uhlí vzniklo v dnešní hornoslezské pánvi přibližně před 320 miliony lety v období zvaném svrchní karbon. Vytvořilo se z nahromaděné hmoty stromovitých kapraďorostů, jejichž kmeny zapadly do mělkého močálu. Bez přístupu vzduchu se v něm postupně přeměnily na rašelinu a nakonec na uhlí.
Jak funguje černé uhlí
Aktivní uhlí má vysokou absorpční schopnost, tím dokáže na sebe vázat plyny a toxické látky ze zažívacího traktu. Proto je velice účinné a oblíbené při akutních průjmových stavech nebo zažívacích potížích. Pomáhá také při nadměrné plynatosti nebo bolesti břicha způsobené dietní chybou.
Jaký čaj je dobrý na průjem
Doporučuje se vypít zhruba 2 litry tekutin denně, nejlépe po malých doušcích. Vhodné jsou neperlivá voda, neperlivá minerálka, neslazený vlažný černý čaj nebo bylinkové nálevy, nejlépe heřmánkový, mátový, zázvorový nebo fenyklový.
Odkud se dováží uhlí do ČR
V zásobách uhlí je Česká republika celkem soběstačná. Naše hlavní oblasti těžby uhlí leží na Ostravsku (Ostravsko-karvinská pánev, tj. jižní část Hornoslezské pánve, zasahující k nám z Polska) a v Podkrušnohoří.
Co se vyrábí z černého uhlí
Černé uhlí
Má vysokou hustotu a obsahuje mezi 70–90 % uhlíku. Černé uhlí se využívá v energetickém průmyslu jako kvalitní palivo pro tepelné elektrárny. V chemickém průmyslu se z něj vyrábí svítiplyn, uhelný dehet a koks. Dále se využívá při výrobě železa, oceli a litiny.