Kde všude je DNA
DNA je dvouřetězcová nukleová kyselina, která je nositelkou dědičnosti u buněčných organismů. Nacházíme ji v jádře eukaryotických buněk, případně v cytoplasmě prokaryot. Je v ní kódována veškerá informace nutná pro růst a přežití organismu.
Archiv
Co je to DNA a jakou funkci plní
Deoxyribonukleová kyselina (DNA) je nukleová kyselina, která nese genetickou informaci u všech organismu, má tvar dvojité šroubovice s příčnými můstky. DNA je pro život velmi důležitá látka, která ve své struktuře kóduje a buňkám zadává jejich program a tím předurčuje vývoj a vlastnosti celého organismu.
Kde se nachází RNA
DNA se ve většině případů nalézá v jádře buňky, avšak další typ nukleové kyseliny, RNA, se běžně vyskytuje v cytoplazmě. Watson a Crick předložili teorii, že RNA musí představovat kopii zprávy uložené v DNA v jádře a přenášet ji do cytoplazmy, kde jsou syntetizovány proteiny.
ArchivPodobné
Co nese DNA
Informace nesená sekvencí nukleotidů v DNA se označuje jako genetická informace. Na každé nukleotidové pozici se nachází jedna ze čtyř bází ( A , C , G či T ), což znamená, že sekvence o délce n může nabývat 4n stavů. Pro DNA dlouhou pouhých 10 nukleotidů existuje tedy teoreticky 410 = 1 048 576 kombinací.
Jak bolí palec při dně
Projeví se jako silná bolest v oblasti kloubů nebo šlach. Nejčastěji postihuje palec u nohy, vzniká ale i na jiných místech například na rukou. Bolest je spojená s otokem, místo bývá začervenalé, kůže napnutá a někdy příznaky provází i zvýšená teplota.
Kde probíhá replikace DNA
Místa, kde dochází k replikaci, se nazývají replikony. Počet replikonů v buňce není konstantní, u rychle se množících buněk je jich více než u buněk množících se pomalu. Replikace neprobíhá na všech replikonech současně, obecně v replikonech lokalizovaných v heterochromatinu začíná později.
Koho postihuje DNA
Dna se často objevuje i v kombinaci s dalšími zdravotními kmplikacemi, například anémií, lupénkou, selháním ledvin či transplantací orgánů a v téměř 75 % doprovází metabolický syndrom (obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoký cholesterol). Je častější u mužů a výskyt stoupá s rostoucím věkem.
Jak se liší RNA od DNA
Ribonukleová kyselina (RNA, také RNK) je nukleová kyselina skládající se z vlákna nukleotidů navzájem spojených kovalentními vazbami. Od deoxyribonukleové kyseliny (DNA (nukleová kyselina)) se liší přítomností hydroxylové skupiny na každé molekule pentózy (cukru). Namísto nukleové báze thyminu je využíván uracil.
Co se smí jíst při dně
Proti dně ale pomáhá ovoce jako banány, citrusy, hrušky a bobulovité ovoce. Tělu prospěje také vitamin C, ten hledejte v rybízu, jahodách, papáje, ananasu a kiwi. Bez obav můžete jíst mléčné produkty (nízkotučné sýry, jogurty, tvaroh, podmáslí) a žitné pečivo (chleba pro dietáře, který můžete jíst i večer).
Kdo vymyslel DNA
Legendární objev dvoušroubovice DNA, který James Watson a Francis Crick navrhli v r. 1953, začal moderní fázi vývoje biologie a biochemie.
Co se nesmí při dně
Ze stravy vyloučíme potraviny obsahující větší množství purinů – zvěřinu, vnitřnosti, masové vývary a extrakty, trvanlivé salámy, uzená masa, olejovky, kakao, čokoládu, silný černý čaj, zrnkovou kávu, luštěniny, alkoholické nápoje, houby. Doporučujeme snížit celkové množství bílkovin na 50–60 g/den = 0,6–0,8 g/kg váhy.
Jak dostat z těla kyselinu močovou
Pro nápravu je nezbytné odbourat alkohol a denně vypít dostatečné množství vody. V ideálním případě je dobré každou hodinu dodat tělu sklenici čisté a neochucené vody, díky které se kyselina močová naředí a bude se snáze vyplavovat z těla.
Kde se nachází DNA polymeráza
DNA polymerázy eukaryot
U Eukaryotických organizmů, k nimž patří např. člověk, bylo nalezeno nejméně 15 různých DNA polymeráz. Ty se účastní nejen v replikaci chromozomů, ale i v opravě DNA, crossing-overu chromozomových ramen a replikaci mitochondriální DNA.
Jak začíná replikace DNA
Jak začíná replikace Celý proces replikace začínají iniciační proteiny, které se vážou na DNA a rozvíjejí její dvoušroubovicovou strukturu přerušováním vodíkových vazeb. Místům, kde je struktura dvoušroubovice nejdříve narušena, se říká replikační počátky a jsou určeny speciální nukleotidovou sekvencí.
Co dělá RNA
Ribonukleová kyselina (RNA, česky dříve RNK) je nukleová kyselina tvořená vláknem ribonukleotidů, které obsahují cukr ribózu a nukleové báze adenin, guanin, cytosin a uracil. Je zodpovědná za přenos informace z úrovně nukleových kyselin do proteinů a u některých virů je dokonce samotnou nositelkou genetické informace.
Kdy se začalo používat DNA
DNA jako taková byla objevena v roce 1869, její struktura však byla objasněna až v polovině 50. let 20. století.
Jakou zeleninu nejíst při dně
Škodit mohou i obecně zdravé a doporučované potraviny. Na seznam těch, kterými se vyplatí šetřit, připište luštěniny, ryby, celozrnné potraviny, kvasnice, houby, zelenou zeleninu (chřest, špenát, kapusta, paprika, cuketa) a ostrou zeleninu (křen, česnek).
Co se nesmí na dnu
DNA a vysoká hladina kyseliny močové
POTRAVINY | NEVHODNÉ (s obsahem purinů) |
---|---|
Zelenina | Luštěniny: čočka, hrách. Špenát, chřest nebo rebarbora, červená řepa, česnek, sója. |
Sladká jídla | Čokoláda, marcipán, fruktózový sirup. |
Nápoje | Silné kakao nebo černý čaj, čokoláda, zrnková káva, alkoholické nápoje – pivo (i nealkoholické). |
Další |
Co pít při dně
Velmi podstatné je také dodržovat pitný režim. Denně se doporučuje vypít kolem tří litrů vody, čaje nebo čerstvých neslazených džusů.
Co je to jadérko
Jadérko (nucleolus) je neohraničená jaderná struktura viditelná v interfázi. Je uložené buď volně v jádře nebo nasedá na jeho vnitřní membránu. Spíše než o samostatnou organelu jde o funkční oblast jádra, která je tvořena sekvencemi satelitů akrocentrických chromosomů (u člověka jde o chromosomy 13, 14, 15, 21 a 22).
Jak dlouho se léčí DNA
Postižený však může být jakýkoliv kloub v těle. Zánět začíná náhle, často z plného zdraví a typický je zánět v noci. Nejčastěji trvá několik dnů až šest týdnů.
Jaké maso jíst při dně
Dieta při dně – dodržujte pitný režim a jezte čerstvou zeleninu a ovoce
Potraviny | Vhodné |
---|---|
maso | malé porce, vařené, dušené – libové hovězí a vepřové maso omezeně sladkovodní ryby bez kůže (kapr, pstruh, štika), tuňák, losos, občas drůbež |
uzeniny | v klidovém období občas šunka |
tuky | olej, máslo, rostlinné tuky, smetana |
Jak poznat že mám dnu
Příznaky dny
Objevují se náhlé silné noční a ranní bolesti kloubů, nejčastěji u palce u nohy (kořenový kloub palce), ale i rukou, kotníků, kolenou. Kloub je zarudlý, oteklý a citlivý na dotek. Pokožka na něm je lesklá a napnutá. Po několika dnech až týdnech bolest i otok ustoupí, ale nemoc zůstává.
Jak žít s dnou
Onemocnění dnou se vyznačuje především bolestí kloubů, která je nesnesitelná. Klouby mohou být zarudlé, oteklé a na dotek velmi bolestivé. Prvním postiženým kloubem bývá především kloub palce u nohy, kde nejčastěji vznikají krystaly kyseliny močové. Kůže nad postiženým kloubem je tak napnutá, že odráží světlo.
Co je Ribosom
Ribozom je ribonukleoprotein nacházející se ve vysokých počtech v cytoplazmě všech známých buněk, u eukaryot také na povrchu hrubého endoplazmatického retikula. Jejich funkcí je tvorba proteinů – bílkovin. Probíhá na nich tzv. translace, při níž je z řetězce RNA syntetizován polypeptid.