Jak vzniká DNA
Dna, lidově pakostnice, označovaná také jako nemoc králů vzniká v důsledku zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi (hyperurikemie) a postihuje 1-2 % dospělých. Kyselina močová se může při vyšších koncentracích srážet a tvořit krystaly, které se ukládají nejčastěji v okolí kloubů a šlach (dnavá artritida) či v ledvinách.
Archiv
Kde se projeví DNA
Jak se pozná dna
Jak vypadá záchvat dny Projeví se jako silná bolest v oblasti kloubů nebo šlach. Nejčastěji postihuje palec u nohy, vzniká ale i na jiných místech například na rukou. Bolest je spojená s otokem, místo bývá začervenalé, kůže napnutá a někdy příznaky provází i zvýšená teplota.
Archiv
Kde bolí DNA
Ve většině případů jsou však příznaky dny náhlé a často se vyskytují v noci. Jedná se o: Intenzivní bolest kloubů: Zpravidla jde o palec na noze, ale zánět se může projevit v jakémkoli kloubu – často to bývají kotníky, kolena, lokty, zápěstí nebo prsty.
Archiv
Jaké jsou příčiny dny
Příčiny dny
Nemoc může být dědičná (uvádí se, že až u 60 % pacientů trpí dnou i příbuzný) nebo způsobená nezdravým životním stylem. K rizikovým faktorům, které mohou způsobit toto onemocnění, patří: Nadměrná konzumace potravin, které jsou bohaté na bílkoviny. Nadměrná konzumace alkoholu.
Archiv
Kdo vymyslel DNA
Legendární objev dvoušroubovice DNA, který James Watson a Francis Crick navrhli v r. 1953, začal moderní fázi vývoje biologie a biochemie.
Kdo má dnu
Nejvyšší obsah purinů má maso z mladých zvířat (telecí, jehněčí, kuřecí) a zvířecí vnitřnosti (brzlík, ledviny, plíce, slezina, krev, játrové paštiky), dále krůtí a husí maso a také zvěřina. Nevhodné pro pacienty trpící dnou jsou také uzeniny, živočišné tuky a různé masové výtažky (maggi, masox, masové koncentráty).
Jak dlouho bolí DNA
Bolest se zmírňuje až k ránu. Není-li záchvat léčen, trvá 5-10 dnů, pak potíže postupně odeznívají. Mezi celkové příznaky dnavého záchvatu patří nadýmání, nevolnost, podrážděnost, pachuť v ústech, bolesti ve svalech, polyurie, někdy i zvýšená teplota.
Jak dlouho se léčí DNA
Postižený však může být jakýkoliv kloub v těle. Zánět začíná náhle, často z plného zdraví a typický je zánět v noci. Nejčastěji trvá několik dnů až šest týdnů.
Co se nesmí při dně
Ze stravy vyloučíme potraviny obsahující větší množství purinů – zvěřinu, vnitřnosti, masové vývary a extrakty, trvanlivé salámy, uzená masa, olejovky, kakao, čokoládu, silný černý čaj, zrnkovou kávu, luštěniny, alkoholické nápoje, houby. Doporučujeme snížit celkové množství bílkovin na 50–60 g/den = 0,6–0,8 g/kg váhy.
Jak dostat z těla kyselinu močovou
Pro nápravu je nezbytné odbourat alkohol a denně vypít dostatečné množství vody. V ideálním případě je dobré každou hodinu dodat tělu sklenici čisté a neochucené vody, díky které se kyselina močová naředí a bude se snáze vyplavovat z těla.
Co pít při dně
Velmi podstatné je také dodržovat pitný režim. Denně se doporučuje vypít kolem tří litrů vody, čaje nebo čerstvých neslazených džusů.
Kde probíhá replikace DNA
Místa, kde dochází k replikaci, se nazývají replikony. Počet replikonů v buňce není konstantní, u rychle se množících buněk je jich více než u buněk množících se pomalu. Replikace neprobíhá na všech replikonech současně, obecně v replikonech lokalizovaných v heterochromatinu začíná později.
Kde vzniká RNA
V eukaryotických buňkách (tedy i těch našich, lidských), se mRNA vyrábí v buněčném jádře a po nezbytných úpravách (včetně sestřihu, viz níže) je dopravena do cytoplazmy, kde slouží jako předlo ha (templát) pro výrobu bílkovin.
Jaké maso jíst při dně
Dieta při dně – dodržujte pitný režim a jezte čerstvou zeleninu a ovoce
Potraviny | Vhodné |
---|---|
maso | malé porce, vařené, dušené – libové hovězí a vepřové maso omezeně sladkovodní ryby bez kůže (kapr, pstruh, štika), tuňák, losos, občas drůbež |
uzeniny | v klidovém období občas šunka |
tuky | olej, máslo, rostlinné tuky, smetana |
Co jíst a pít při dně
Denně se doporučuje vypít kolem tří litrů vody, čaje nebo čerstvých neslazených džusů. Základ jídleníčku tvoří zelenina, ovoce, mléko, mléčné výrobky, sýry, vejce a obiloviny. Maso se zařazuje jen v malém množství a doporučený způsob přípravy je vaření či dušení ve větším množství tekutiny.
Kde je nejvíc purinů
Nejvyšší obsah purinů má maso z mladých zvířat (telecí, jehněčí, kuřecí) a zvířecí vnitřnosti (brzlík, ledviny, plíce, slezina, krev, játrové paštiky), dále krůtí a husí maso a také zvěřina.
Co se nesmí na dnu
DNA a vysoká hladina kyseliny močové
POTRAVINY | NEVHODNÉ (s obsahem purinů) |
---|---|
Zelenina | Luštěniny: čočka, hrách. Špenát, chřest nebo rebarbora, červená řepa, česnek, sója. |
Sladká jídla | Čokoláda, marcipán, fruktózový sirup. |
Nápoje | Silné kakao nebo černý čaj, čokoláda, zrnková káva, alkoholické nápoje – pivo (i nealkoholické). |
Další |
Jak žít s dnou
Onemocnění dnou se vyznačuje především bolestí kloubů, která je nesnesitelná. Klouby mohou být zarudlé, oteklé a na dotek velmi bolestivé. Prvním postiženým kloubem bývá především kloub palce u nohy, kde nejčastěji vznikají krystaly kyseliny močové. Kůže nad postiženým kloubem je tak napnutá, že odráží světlo.
Jakou zeleninu nejíst při dně
Škodit mohou i obecně zdravé a doporučované potraviny. Na seznam těch, kterými se vyplatí šetřit, připište luštěniny, ryby, celozrnné potraviny, kvasnice, houby, zelenou zeleninu (chřest, špenát, kapusta, paprika, cuketa) a ostrou zeleninu (křen, česnek).
Jak začíná replikace DNA
Jak začíná replikace Celý proces replikace začínají iniciační proteiny, které se vážou na DNA a rozvíjejí její dvoušroubovicovou strukturu přerušováním vodíkových vazeb. Místům, kde je struktura dvoušroubovice nejdříve narušena, se říká replikační počátky a jsou určeny speciální nukleotidovou sekvencí.
Jak se liší RNA od DNA
Ribonukleová kyselina (RNA, také RNK) je nukleová kyselina skládající se z vlákna nukleotidů navzájem spojených kovalentními vazbami. Od deoxyribonukleové kyseliny (DNA (nukleová kyselina)) se liší přítomností hydroxylové skupiny na každé molekule pentózy (cukru). Namísto nukleové báze thyminu je využíván uracil.
Jak vzniká RNA
vzniká přepisem (transkripcí) z DNA a následným sestřihem (splicing); z jádra je transportována do cytoplazmy, kde se ve spojení s ribosomy účastní syntézy bílkovin (translace); jejím zpětným přepisem (reverzní transkripcí) do DNA vzniká c-DNA (enzym reverzní transkriptáza).
Co je to DNA a RNA
DNA se ve většině případů nalézá v jádře buňky, avšak další typ nukleové kyseliny, RNA, se běžně vyskytuje v cytoplazmě. Watson a Crick předložili teorii, že RNA musí představovat kopii zprávy uložené v DNA v jádře a přenášet ji do cytoplazmy, kde jsou syntetizovány proteiny.