Kde vznikl Linux?

Odkud je Linux

Tento problém vyřešil až začátkem 90. let švédský programátor Linus Torvalds, který vytvořil systém Linux (kde první část názvu tvoří jeho křestní jméno a X na konci odkazuje na UNIX systémy). První verze GNU/Linux vychází roku 1994.
Archiv

Kdy byl založen Linux

Linux (jádro)

Vyvíjí Linus Torvalds (tvůrce), Linux Foundation a další
Rodina OS Unix-like
Druh Svobodný software
První zveřejnění 17. září 1991
Aktuální verze 6.4.3 / 11. července 2023

Kdo vlastní Linux

Linus Torvalds
Rodné jméno Linus Benedict Torvalds
Narození 28. prosince 1969 (53 let) Helsinky, Finsko
Bydliště Dunthorpe, Oregon, USA
Občanství americké

Kdy vznikl operační systém UNIX

UNIX ([ˈju:nɪks]IPA) je v informatice ochranná známka operačního systému vytvořeného v Bellových laboratořích americké firmy AT&T v roce 1969. Většina současných operačních systémů je unixovými systémy různou měrou inspirována. Samotný UNIX byl inspirován komplikovaným systémem Multics, ale snažil se o zjednodušení.

Na co je Linux

Linux je moderní operační systém, který je založený na otevřeném a svobodném přístupu ke zdrojovému kódu. Díky tomu je Linux šířen v podobě mnoha upravených distribucí, což u systému Windows od společnosti Microsoft není možné.

Proč používat Linux

Linux je moderní operační systém (OS) a jeho ovládání je stejně přívětivé jako u jiných systémů. Podobu Linuxu z velké části určuje jeho grafické prostředí. Váš Linux může vypadat klasicky jako Windows s hlavní lištou a nabídkou “Start”, nebo naopak velmi futuristicky s funkcemi jako jsou 3D plochy.

Kde se používá Linux

Linux funguje na běžném hardwaru, stolních počítačích i laptopech. Mezi nejpoužívanější a nejvyspělejší grafické prostředí patří GNOME, KDE, Xfce, Cinnamon nebo MATE. Nemusíte se ale bát žádného složitého výběru. Grafické prostředí je vždy součástí každé distribuce pro běžné uživatele.

Kdy vznikl Windows

Úplně první předběžná vydání Microsoft Windows byly vydány v letech 1983 až 1985. První Microsoft Windows 1.0 byly uvedeny v roce 1985 jako nadstavba systému MS-DOS. Komerčně úspěšné byly Windows 3.0 vydané v roce 1990.

Co bylo zakladem pro vyvoj Linuxu

V roce 1991 měl Linus Torvalds na svém počítači operační systém MINIX, odlehčenou verzi UNIXu, která mu ale nestačila. Linus chtěl využívat UNIX, avšak v té době byl studentem vysoké školy, a tak si ho nemohl dovolit. Vytvořil proto vlastní jádro operačního systému inspirované UNIXem, které nazval Linux.

Jak vyzkoušet Linux

Jak si mohu Linux vyzkoušet

Linux si můžete vyzkoušet i bez instalace. Většina distribucí nabízí tzv. živou (live) variantu, která bývá i prvním krokem před instalací. Celý systém se spustí z USB flash disku nebo DVD a po vyzkoušení se rozhodnete, jestli ho chcete nainstalovat, nebo chcete dál používat Windows.

Jaké jsou výhody operačního systému Linux

Jaké jsou klíčové výhody operačního systému LinuxZdarma šířený operační systém s pravidelnými aktualizacemi a často i českým rozhraním.Násobně vyšší bezpečnost při porovnání se systémy Windows.Prakticky neexistující viry, spyware nebo ransomware.

Proč je Linux zdarma

V podstatě všechny linuxové distribuce jsou k dispozici zdarma, protože se jedná o svobodný software. Nejsnadněji jsou dostupné ke stažení z internetu. Pokud chcete, je možné Linux, s cílenou podporou a doplňky, zakoupit u specializovaných distributorů. Je však na vás, zda hodláte za podporu platit.

Kdo vlastní Windows

V polovině osmdesátých let začala dominovat na trhu s operačními systémy pro domácí počítače se systémem MS-DOS, které následovala série operačních systémů Microsoft Windows. Microsoft byl založen 4. dubna 1975 a jeho zakladateli jsou Bill Gates a Paul Allen.

Jaký byl první operační systém

Za první operační systém lze označit Multics vzniklý v roce 1964, který byl v roce 1969 nahrazen operačním systémem Unix. S postupem času vznikaly další operační systémy, například Linux, Windows nebo MacOS.

Co spadá pod Microsoft

GlobalAplikace pro Windows.Umělá inteligence.OneDrive.Outlook.Skype.OneNote.Microsoft Teams.

Co to je MS Office

CO JE MICROSOFT OFFICE Microsoft Office je patrně nejznámější sadou kacelářských programů pro osobní počítače i tablety. Obsahuje textový editor Word, tabulkový editor Excel, Outlook pro vaše emaily a další aplikace, bez kterých se neobejde nikdo, kdo používá počítač k práci nebo ke studiu.

Co to je Linux

Linux je v prvé řadě komunita vývojářů a uživatelů, v druhé řadě je to volně šiřitelný a moderní operační systém, který si zakládá na otevřeném (open source) a svobodném přístupu k zdrojovému kódu. Linuxové jádro (kernel) je dnes komplexní platformou, včetně grafických prostředí a množství programů.

Kdo vymyslel Windows

Windows je v informatice označení pro několik různých operačních systémů od firmy Microsoft.

Co je to Power Point

MS PowerPoint je nástroj umožňující vytváření a úpravu prezentací, vkládání přechodů a animací a dalších objektů. PowerPoint obsahuje i nástroje pro promítání vytvořených prezentací včetně využití více monitorů (zobrazovacích nástrojů).

Co je to Microsoft 365

S předplatným Microsoft 365 můžete získat: Nejnovější kancelářské aplikace, jako jsou Microsoft Teams, Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneDrive a mnoho dalších. Možnost instalace na počítače PC, Mac, tablety a telefony. 1TB cloudové úložiště OneDrive.

Co dělá Linux

S Linuxem uděláte stejnou práci jako s jinými systémy. Najdete v něm kancelářské balíky, programy pro třídění a editaci fotografií, pro střih videa i hudby, prohlížení internetu, čtení pošty nebo hry. Můžete také spouštět vybrané aplikace pro Windows.

Kdo vymyslel PowerPoint

Microsoft PowerPoint

Vývojář Microsoft
Aktuální verze 1809 (16.0.10827.20118) (27. září 2018)
Operační systém Microsoft Windows, Mac OS a Mac OS X
Platforma iOS
Typ softwaru Nástroj na tvorbu prezentací

Kdy vznikl PowerPoint

PowerPoint vznikl již v roce 1987. A asi vás to překvapí, ale tehdy byl určen pro počítače s nakousnutým jablkem v logu. O tři roky později se objevuje na počítačích s operačním systémem Windows, se kterým je dnes neodmyslitelně spjatý.

Co je to Office

CO JE MICROSOFT OFFICE Microsoft Office je patrně nejznámější sadou kacelářských programů pro osobní počítače i tablety. Obsahuje textový editor Word, tabulkový editor Excel, Outlook pro vaše emaily a další aplikace, bez kterých se neobejde nikdo, kdo používá počítač k práci nebo ke studiu.

Jak vypadá Linux

Linux je moderní operační systém (OS) a jeho ovládání je stejně přívětivé jako u jiných systémů. Podobu Linuxu z velké části určuje jeho grafické prostředí. Váš Linux může vypadat klasicky jako Windows s hlavní lištou a nabídkou “Start”, nebo naopak velmi futuristicky s funkcemi jako jsou 3D plochy.