Kdo žije v noře
Pojem nora se používá typicky u savců, dále se používá u ptáků hnízdících například v hlinitých nebo písčitých březích řek. V hnízdních norách hnízdí např. břehule říční, ledňáček říční, vlha pestrá.
Jaký živočich žije v lese
Typičtí pro les jsou lesní savci. Z řádu sudokopytníků to jsou srnec obecný (srnec, srna, srnče), jelen evropský (jelen, laň, kolouch), prase divoké (kanec, bachyně, sele) a na Ašsku rozšířený muflon (muflon, muflonka, muflonče). Početnou skupinou jsou šelmy, např. liška obecná (lišák, liška, lišče) a kuna lesní.
Kdo zije v doupatech
Když chtějí odpočívat, domovem je jim celý les. Mistrem v hrabání podzemních nor je vášnivý milovník žížal, rodinný typ a „strýc“, jak se mu někdy říká – jezevec. Stavitelské schopnosti jezevců jsou skutečně obdivuhodné. Jejich doupata, lidově zvaná hrady, jsou pověstná svou rozlehlostí.
Archiv
Čím se živí zvířata v lese
Jedná se tedy o seno, senáž, sušené maliní ve svazcích a podobně. To je nejpřirozenější potrava pro volně žijící zvěř. Seno je možné předkládat jak do krmelců, tak volně na zem, odkud ho zvěř ráda bere. Nevadí jí ani vlhké a promoklé seno, jen musíme dávat pozor na zaplísnění.
Která zvířata se živí houbami
Houbařská vášeň typická pro český národ má své paralely i ve světě zvířat. Tak například jídelníček klokánků krysích a králíkovitých nebo želv dlaždicovitých tvoří z velké části hlíva a žampióny.
Kdy se rodí mláďata v lese
Mláďátka se rodí v období května až června. Srnčata tiše leží v trávě a nijak nereagují na okolí, nevydávají žádný pach a jejich zbarvení jim umožňuje dokonale splynout s okolím.
Kdo žije pod zemí
Nejčetnějšími obyvateli dolu jsou různé druhy bezobratlých – pavouci, motýli, dvoukřídlý hmyz (komáři) a měkkýši. V zimních měsících se v dole vyskytují zejména savci z řádu letounů, zastoupeni netopýry a vrápenci. U nás žijící netopýři se živí převážně různými druhy hmyzu, ale také pavouky, sekáči nebo stonožkami.
Kdo žije na poli
Koroptev polníBažant obecnýZajíc polníHraboš polníKáně lesní
Která lesní zvířata v zimě spí
Jsou to liška, divoké prase, bažant, medvěd, srna, vlk, ježek, myš, jezevec, sova, mravenec, zajíc. Některá zvířátka v zimě běhají venku ve sněhu a my jim nosíme jídlo, aby neměla hlad. Třeba srnkám, divokému praseti nebo bažantovi. Když v noci spíme, ležíme a dýcháme.
Kdo si dělá zásoby na zimu
Podobně jako rys, pod listím a trávou, ukrývá zbytek kořisti i medvěd hnědý (Ursus arctos). V dutinách stromů můžeme zase objevit zásoby kuny lesní (Martes martes). Ve skrýších má zbytky kachen, bažantů, ondater a dalších živočichů.
Proč se dává zvířatům sůl
Zvěř potřebuje sůl v průběhu celého roku, ale hlavně na jaře. To proto, anebo právě proto, aby po zimních měsících, na živiny chudších, mohla doplnit zásoby nerostných solí v těle, dále proto, že snižuje nežádoucí následky přechodu od suché potravy zimní k šťavnaté jarní.
Co roste v lese
Mezi rostliny v lese náleží hlavě dřeviny (stromy a keře), rostou zde i byliny. Rostliny zadržují vodu, tvoří prostředí pro další organizmy či poskytují živočichům potravu (živočichové se mohou živit semeny, plody i dalšími částmi rostlin).
Jaký je rozdíl mezi houbami a rostlinami
Houby nepatří mezi rostliny, ani mezi živočichy. Tvoří samostatnou skupinu živých organismů. Nemají kořeny, listy ani květy a neobsahují zeleň listovou. Houby čerpají živiny z živých nebo odumřelých rostlin.
Co je v houbách
Za zmínku stojí zejména vitamíny A, vitamíny skupiny B a vitamíny D, který houby absorbují ze slunečního záření. Houby obsahují také celou řadu minerálních látek, jako je hořčík, fosfor, zinek, selen, vápník a železo.
Co se děje v přírodě v září
Září je měsíc babího léta (létají pavouci na svých pavučinách), čas sklizně a prvních příprav na blížící se zimu. Listy stromů se začínají vybarvovat barvami podzimu. Kvete vřes. Dozrávají bezinky, padají žaludy, v lese najdeme první václavky a čirůvky.
Jak se jmenuje mládě od Daňka
Pojmenování: samec-daněk, samice-daněla, mládě-daňče. Výška v kohoutku u daňků je 85 až 110 cm, daněly 75 až 90 cm.
Co zije v hline
Ve zdravé půdě to žije!Ta se vám ale povedla, ta půdička, pane Knotek… Tahle legendární hláška z Vrchní prchni byla sice použita v jiném kontextu, ale to nic nemění na faktu, že ke kvalitní půdě si můžeme dopomoci sami.Klaďasové a padouši.Bakterie.Houby.Žížaly.Členovci.Hlístice.Prvoci.
Co roste na Poly
Co roste na poliLaskavec.Bér vlašskýBob obecnýLilek brambor.Cukrová řepa.Čirok zrnovýHrách setýJečmen setý
Co se seje na pole v srpnu
Srpen a září jsou pro mnohé měsíce sklizně a bohaté úrody. Zkušení zahrádkáři však moc dobře vědí, že lze na zahradě sázet různé druhy zeleniny, jako jsou špenát, ředkev vodnice, cibule, kapusta, salát anebo lahodný mangold. Pokud už nemáte chuť pěstovat, jednoduše nechte záhony pěkně do jara odpočinout.
Které zvíře spí nejvíc
Rekordman spí 20 hodin
Bezkonkurenčně největším spáčem je netopýr, který spí téměř 20 hodin denně.
Kdo se na jaře Probouzi že zimního spánku
Do pravého zimního spánku upadají kromě ježků a syslů dále například také svišti a plchové. Zimním spánkem spí rovněž i netopýři. Zatímco syslové zahajují zimní spánek mnohem dříve než jiná zvířata, u netopýrů je tomu naopak. Ti jsou totiž tak malí, že si velké tukové zásoby vytvořit nemohou.
Která zvířata v zimě nespí
Do pravého zimního spánku upadají většinou drobnější druhy savců, jako je například sysel, ježek, plch nebo netopýr. V polospánku tráví zimu rejsci, bobři či ondatry. Nejznámějšími zimními spáči jsou medvědi, přitom právě u nich nejde o pravý zimní spánek.
Co dělají myši v zimě
S příchodem zimy zalézají na půdy, do sklepů ale často se dostanou i do obytných prostor. Řeč je o drobných hlodavcích, kteří bez milosti likvidují naše uskladněné zásoby, ale i stěny či podlahy domů. Myš domácí (Mus musculus) je pravděpodobně nejrozšířenějším hlodavcem na světě.
Co má ráda lesní zvěř
Jaké potraviny lesní zvěři nosit
Nejpřirozenější potravou pro volně žijící zvěř jsou sušené trávy a byliny, včetně letorostů keřů či například sušeného maliníku. Vhodná jsou také jaderná krmiva – kaštany, žaludy, bukvice, obilí, kukuřice nebo hrách. Z obilí je pro přikrmování vhodný pouze oves!
Čím přikrmovat zvěř
Chcete-li nabídnout krmivo, myslivci i zvěř nejvíce ocení právě seno, kaštany, žaludy, dále třeba dužnaté krmivo, jablka, mrkev či řepu. U veřejnosti je asi nejznámější a nejoblíbenější sběr kaštanů, který se ovšem provádí již na podzim.