Kdo žije v norách?

Kdo bydlí v norách a doupatech

Tak s námi pojďte nahlédnout do jejich tajemných domečků skrytých pod pařezy a vývraty v hloubce i několika metrů pod povrchem… Budeme se prodírat podzemními labyrinty a navštívíme veselou králičí rodinku, ale třeba i ospalé medvědy v jeskynním pelíšku a nezbedné malé hranostaje v noře zděděné po myškách.
Archiv

Kdo zije v doupatech

Když chtějí odpočívat, domovem je jim celý les. Mistrem v hrabání podzemních nor je vášnivý milovník žížal, rodinný typ a „strýc“, jak se mu někdy říká – jezevec. Stavitelské schopnosti jezevců jsou skutečně obdivuhodné. Jejich doupata, lidově zvaná hrady, jsou pověstná svou rozlehlostí.
Archiv

Kdo žije v brlohu

Užívá se v souvislosti s úkrytem, místem odpočinku a vrhu mláďat větších savců. Brloh není nora. Pojem „brloh“ je mj. součástí myslivecké mluvy.

Jaký živočich žije v lese

Typičtí pro les jsou lesní savci. Z řádu sudokopytníků to jsou srnec obecný (srnec, srna, srnče), jelen evropský (jelen, laň, kolouch), prase divoké (kanec, bachyně, sele) a na Ašsku rozšířený muflon (muflon, muflonka, muflonče). Početnou skupinou jsou šelmy, např. liška obecná (lišák, liška, lišče) a kuna lesní.

Co roste v lese

Mezi rostliny v lese náleží hlavě dřeviny (stromy a keře), rostou zde i byliny. Rostliny zadržují vodu, tvoří prostředí pro další organizmy či poskytují živočichům potravu (živočichové se mohou živit semeny, plody i dalšími částmi rostlin).

Jaké jsou zvířata v lese

Typičtí pro les jsou lesní savci. Z řádu sudokopytníků to jsou srnec obecný (srnec, srna, srnče), jelen evropský (jelen, laň, kolouch), prase divoké (kanec, bachyně, sele) a na Ašsku rozšířený muflon (muflon, muflonka, muflonče). Početnou skupinou jsou šelmy, např. liška obecná (lišák, liška, lišče) a kuna lesní.

Jak spí jelen

Stáda krav nebo jelení a srnčí zvěře se při pastvě a spánku otáčejí vždy tak, aby těla zvířat mířila od severu k jihu.

Kdo žije pod zemí

Nejčetnějšími obyvateli dolu jsou různé druhy bezobratlých – pavouci, motýli, dvoukřídlý hmyz (komáři) a měkkýši. V zimních měsících se v dole vyskytují zejména savci z řádu letounů, zastoupeni netopýry a vrápenci. U nás žijící netopýři se živí převážně různými druhy hmyzu, ale také pavouky, sekáči nebo stonožkami.

Kdo žije na poli

Koroptev polníBažant obecnýZajíc polníHraboš polníKáně lesní

Co kvete jako první

Už se těšíte na jaro Jaké květiny kvetou v zahradách jako prvníSněženka podsněžník (Galanthus nivalis) Skutečně jsou právě květy sněženek těmi prvními v zahradách.Šafrán jarní (Crocus vernus) čili krokus.Narcisy (Narcissus)Tulipány (Tulipa)Sasanka hajní (Anemone nemorosa)Bledule (Leucojum L.)

Jaké byliny rostou v lese

Kačina – lesní bylinyKrokus.Dymnivka dutámedvědí česnek.Medvědí česnek a pažitka.Vraní oko čtyřlistéVraní oko čtyřlistéViolka lesníPlicník lékařský

Co zije u nás v lese

živočichové přímo závislí na lese (mravenec lesní, datel černý, jezevec lesní aj.) Typičtí pro les jsou lesní savci. Z řádu sudokopytníků to jsou srnec obecný (srnec, srna, srnče), jelen evropský (jelen, laň, kolouch), prase divoké (kanec, bachyně, sele) a na Ašsku rozšířený muflon (muflon, muflonka, muflonče).

Které zvíře spí nejvíc

Rekordman spí 20 hodin

Bezkonkurenčně největším spáčem je netopýr, který spí téměř 20 hodin denně.

Co dělá jelen v zimě

Počátkem zimy do obůrek přicházejí jeleni za potravou a zůstávají v nich až do jara. Přezimovací obůrky jsou převážně v odlehlých částech hor, i přesto je ale nezbytné pro zachování pohody zvěře zachovávat v jejich okolí klid.

Co zije v hline

Ve zdravé půdě to žije!Ta se vám ale povedla, ta půdička, pane Knotek… Tahle legendární hláška z Vrchní prchni byla sice použita v jiném kontextu, ale to nic nemění na faktu, že ke kvalitní půdě si můžeme dopomoci sami.Klaďasové a padouši.Bakterie.Houby.Žížaly.Členovci.Hlístice.Prvoci.

Co roste na Poly

Co roste na poliLaskavec.Bér vlašskýBob obecnýLilek brambor.Cukrová řepa.Čirok zrnovýHrách setýJečmen setý

Jací živočichové žijí na louce

Drobné savce na louce představují hlodavci – myš domácí, hraboš polní a hmyzožraví rejskové. V podzemí ryjí krtci. Z větších savců se setkáme s ježkem evropským, se zajícem polním, králíkem divokým, srncem evropským. Na louku zavítá divoké prase i liška obecná, lasice kolčava i hranostaj.

Co roste v dubnu

Duben je měsícem kvetoucích cibulovin, ale i trvalek – tulipánů, hyacintů a narcisů, dále pak macešek, kamzičníků, tařic, sedmikrásek, vřesovců, konikleců, blatouchů, hořců bezlodyžných, které ale rozkvétají až koncem dubna, stejně jako většina skalniček anebo rané stálezelené rododendrony.

Co roste na jaře za kytky

První jarní květy začínají kvést v době, kdy ještě na záhonech leží sníh. Pokud chcete mít rozkvetlou zahrádku už teď, vysaďte následující rostliny. V jarní zahradě zazáří narcisy, krokusy, sněženky, sasanky nebo tulipány!

Co roste v lesích

V lesích u státní hranice místy rostou jabloně, třešně, rybíz, sněženky a narcisy. Dále lze vidět uspořádané duby a javory kolem lesních cest, které do přirozeného vývoje krajiny nepatří. Uvedené rostliny jsou pozůstatkem dřívějších vesnic, které v pohraničí stály a byly zbořeny při budování hraničního pásma.

Co roste v lese v létě

V lese kvetou stínomilné byliny, např. měsíčnice vytrvalá nebo věsenka nachová. V lese i na jeho okrajích se dají sbírat četné druhy léčivých rostlin, např. třezalka, listy maliníku, ostružiníku, jahodníku, brusinky nebo máty.

Jaké zvíře nikdy nespí

Vodní savci úplně nespí vlastně nikdy. Třeba, delfíni, vorvani, sviňuchy nebo tuleni spí jen jednou polovinou mozku, zatímco druhá je bdělá. Delfíni mají navíc tu zvláštnost, že často spí v páru, a to tak, že plavou bok po boku.

Jak dlouho trval nejdelší spánek

Nejdelší spánek si užívají obyvatelé Portugalska, a to až 8 hodin a 23 minut.

Proč jelen troubí

Různé způsoby troubení mají různé významy – zahnání jelenů, shromažďování laní, takzvané sbíjení a vítězný ryk. Mezi jeleny v oboře je v době říje velká rivalita. „Jelen je inteligentní tvor. Když se potkají silní jeleni, tak si ohodnotí svoje síly a dojde k souboji.

Jak dlouho trvá říje jeleni

Období říje trvá většinou od poloviny září do poloviny října, přičemž staří zkušení jeleni do procesu namlouvání vstupují nejdříve. Patron všech lesních a horských tuláků Miloslav Nevrlý výstižně nazývá září měsícem jeleního řevu. V letech s teplým a vlhkým počasím v září ale může být říje tišší a nenápadnější.