Kdo je to plž?

Co je to plž

Plži (Gastropoda), dříve též břichonožci, hovorově známi jako šneci a slimáci, jsou třída bezobratlých živočichů z kmene měkkýšů. Zástupci plžů se vyskytují ve sladkých vodách, v mořích i na souši.

Kdo patří mezi plže

Plži bez ulity jsou slimáci a plzáci. Mezi slimáky patří např. slimák nej- větší, mezi plzáky např. plzák hnědý.
Archiv

Co chrání tělo plžů

Tělo se dělí na hlavu, nohu a útrobní vak. Útrobní vak obsahuje orgány a je kryt kožním záhybem tzv. pláštěm, jehož pokožka vylučuje na povrch schránku z uhličitanu vápenatého. U plžů se schránka nazývá ulita a u mlžů lastura.

Jaký je rozdíl mezi mlži a plži

Mlži jsou už čistě vodní živočichové, žijící ve sladké i slané vodě, a podobně jako plži mají i mlži vápenitou schránku. Jen s tím rozdílem, že u mlžů ji tvoří ne ulita, ale tzv. lastura. Ta je složena ze dvou částí, které samotného mlže uzavírají uvnitř.
Archiv

Co žerou plži

Plži si mezi sebou dokážou předávat informace o nejlepších zdrojích potravy, proto se soustřeďují ve velkém množství vždy na určitou atraktivní potravu – dozrávající jahody, brukvovitou zeleninu, saláty, některé druhy okrasných rostlin. Poškození rostlin bývá vstupní branou pro jejich infikování různými mikroorganismy.

Jak dýchají plži

Dýchací soustava

Vzduch vniká do plášťové dutiny pneumostomem. Předožábří plži dýchají pomocí pérovité žábry umístěné v plášťové dutině. U plicnatých plžů jsou plíce tvořeny dutinou plicní, což je přeměněná plášťová dutina. Vnitřní stěna je řasnatá nebo houbovitá, aby měly plíce větší povrch.

Kde se vyskytují plži

Zástupci všech tříd měkkýšů žijí vždy v moři, ale někdy navíc vyhledávají i jiné biotopy. Některé druhy mlžů žijí ve sladkých vodách. Některé druhy plžů žijí ve slané vodě, některé ve sladké vodě a některé se přizpůsobily životu na souši.

Co jí mlži

Mlži se živí filtrováním drobných částeček z vody. Mají nepřímý vývoj, jejich larvy mnohdy parazitují na žábrách ryb. Do skupiny mlžů náleží například: škeble rybničná (1), škeble říční (2) – mají tenkostěnné lastury, sladkovodní

Jak se zbavit plžů

Co na slimáky funguje

Déle vydrží čistý písek, který na měkkém těle plžů působí jako nepatrné, zato však velmi ostré krystalky, jedlové a smrkové jehličí, rákosová drtina nebo tlučené vaječné skořápky rovněž plže odradí. Záhonky je možné chránit obrubníky, plži nepřelezou přes vyšší hradbu s hrubým povrchem.

Jak chutná slimák

„Jsou to speciálně posbíraní plži, kteří pojídali borůvky. Mají výraznou chuť i aroma. Také barva připomíná borůvky,“ pochvaluje si Věra Mičková z Bečev. „Chutná to jak gumoví medvídci,“ natahuje lahůdku mezi zuby zase sedmiletá Anička.

Čím se živí plži

Vodní plži se živí vodními rostlinami a umožňují tak přístup bakteriím k rostlinným tkáním. Rostliny pak hnijí a jsou zdrojem žádané potravy. Bakteriemi se živí různé larvy hmyzu. Vodní plži se také živí sedimentujícími planktonními řasami (planktonní déšť).

Co je to tzv Radula

Radula je anatomický orgán měkkýšů umístěný v ústní dutině a určený k příjmu, posouvání a prvotnímu rozmělnění potravy. Je srovnávána s jazykem obratlovců, i když plní i odlišné funkce.

Co Zerou mlži

Někteří mlži vrtají do pevných pokladů, který mechanicky nebo chemicky narušují. Tento způsob života vedl ke zmenšení, ztenčení až k téměř úplné redukci schránky. Někteří lezou po dně. Menší část mlžů leží volně na dně nebo je schopna i krátkodobého plavaní klapáním misek a vytlačováním vody z plášťové dutiny.

Co žere plže

K nejvýkonnějším predátorům patří ježci, žáby, rejsci, ale i ptáci, jako jsou drozdi a kosi, kteří sbírají i plží vajíčka. Voda přiláká do zahrady žáby, horlivé požírače slimáků a plzáků. Plži se objevují v jídelníčku slepýšů, střevlíků a nepohrdne jimi ani domácí drůbež.

Co zere plže

Pochutnávají si na nich kromě kosů, drozdů, sýkorek a jiných ptáků i ropuchy, skokani a další obojživelníci, z plazů se na plže specializují hlavně slepýši, z hmyzožravců rejsci, krtci a ježci.

Co Nepřeleze slimák

Co na slimáky funguje

Déle vydrží čistý písek, který na měkkém těle plžů působí jako nepatrné, zato však velmi ostré krystalky, jedlové a smrkové jehličí, rákosová drtina nebo tlučené vaječné skořápky rovněž plže odradí. Záhonky je možné chránit obrubníky, plži nepřelezou přes vyšší hradbu s hrubým povrchem.

Co nejí slimáci

Slimákům nechutná levandule, kopr, šalvěj, česnek, bodláky, měsíček, kostival, chrpa, hortenzie, pivoňka, pelyněk, petržel, tymián, kosatec a některé okrasné traviny.

Co dělají plži v zimě

Co dělají plži v zimě Juřičková: "Drtivá většina plžů se na zimu zahrabává nebo vyhledává nějaký úkryt, kde by přežila mráz. Hlemýžď zahradní se je schopný zavrtat za pomoci své svalnaté nohy a ulity docela hluboko. Takže běžně v půl metru může přečkávat nepříznivé zimní období.

Jak se rozdělují měkkýši

Měkkýše rozdělujeme na třídy : Plži Mlži Hlavonožci Schránku nemají (výjimka loděnka hlubinná), mají sépiovou kost. Mají jednodílnou schránku ulitu. Mají dvoudílnou schránku lasturu.

Co je to tzv radula

Radula je anatomický orgán měkkýšů umístěný v ústní dutině a určený k příjmu, posouvání a prvotnímu rozmělnění potravy. Je srovnávána s jazykem obratlovců, i když plní i odlišné funkce.

Kde má SNEK srdce

Srdce měkkýšů je vakovité, má 1–4 předsíně (podle druhu měkkýše) a 1 komoru (síň). Srdce je u plžů uloženo v tenkostěnném osrdečníku (perikard). Předsíň je u plžů tenkostěnná, ale komora je silnostěnná, protože pumpuje hemolymfu dále do těla.

Co mají rádi šneci

Jako přirozená potrava slouží oblovkám v přírodě především plody přezrálého ovoce. V domácím chovu podáváme mango, meloun, jablka, banány, hrušky, salát, strouhanou mrkev nebo třeba okurku. Někteří chovatelé připravují i speciální kašičky. V létě navíc podáváme pampelišky.

Co nesnáší slimáci

Existují rostliny, které slimáci nesnáší, například levandule, máta, rozmarýn, bazalka nebo šalvěj. Vysázením těchto rostlin okolo vaší zahrady můžete slimáky odradit.

Co mají rádi slimáci

Slimáci mají rádi vlhká a stinná místa, kam nedosáhnou sluneční paprsky. Projděte tedy celou zahradu a všechny takové úkryty zlikvidujte, například odložená stará prkna nebo cihly, hromádky dřeva, kamení či květináčů. Líhní mohou být i husté keře a živé ploty, větve stromů, které sahají až k zemi, proto je ořezejte.

Jak vypadají vajíčka slimáků

Jak vypadají vajíčka slimáka. Vajíčka slimáků jsou malá, kulatá, a mají průsvitnou nebo bílou barvu. Slimáci a plzáci je kladou ve shlucích do hlíny.