Kdo může stát na modré zóně
Může v ní zaparkovat každý, kdo má v lokalitě trvalé bydliště a na základě předložení technického průkazu požádá o vydání parkovacího oprávnění. V modré zóně ale mohou krátkodobě parkovat i nerezidenti (po dobu max. 3 hodin) – parkovné lze zaplatit pouze online, např. přes aplikaci Citymove.
Jak dlouho se může stát na modré zóně
Dobrý den, zastavení po dobu max. 3 minut dané zákonem č. 361/2000 Sb. o silničním provozu platí pouze pro modrou zónu Zón placeného stání v hl.
Kdy lze parkovat na modré zóně
Ostatní motoristé mohou na modré zóně parkovat maximálně 1 hodinu denně, a to jen po platbě přes virtuální parkovací hodiny (webová aplikace). Cena činí 80,–Kč/1 hod. Placené stání v modré zóně je v provozu denně (pondělí – neděle) od 8:00 do 6:00 hod., v době od 6:00 do 8:00 hod.
Jak zaplatit parkování v modré zóně
Návštěvník je každý, kdo není abonent ani rezident. Vyznačených modrých zón se při parkování nemusíte bát. V klidu zaparkujte a v nejbližším parkovacím automatu (v zóně B), prostřednictvím mobilní aplikace nebo SMS uhraďte příslušný obnos za parkování podle toho, jak dlouho se zdržíte.
Archiv
Co je potřeba k získání parkovací karty
Zájemci stačí přijít na výdejní místo v příslušné městské části a přinést si pouze občanský průkaz a velký technický průkaz. Platit je možné v hotovosti, kartou i převodem z účtu.
Kde žádat o parkovací kartu
Kde a jak to řešit
Žádost podáváte osobně obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, Magistrátu hl. města Prahy, popřípadě úřadu městské části hlavního města Prahy, vždy podle místa vašeho trvalého bydliště. Parkovací průkaz většinou vydávají sociální odbory výše uvedených úřadů a vyřídíte jej zpravidla na počkání.
Jak často se kontroluji modré zóny
Danou oblastí pak řidič projíždí opakovaně sedmkrát za den a kamery pokaždé vyhodnocují, kolik a kdy v ulici parkuje aut. Poměrně přesná statistika městu pomáhá lépe plánovat rozvoj parkovacích ploch.
Co potrebuji k zaplaceni modré zóny
Samotné vyřízení registrace je přitom snadné. Zájemci stačí přijít na výdejní místo v příslušné městské části a přinést si pouze občanský průkaz a velký technický průkaz. Platit je možné v hotovosti, kartou i převodem z účtu. Cena ročního parkování pro rezidenty vyjde na 1200 korun.
Jak funguje kontrola modrych zón
KAŽDOU ULICÍ MODRÉ ZÓNY musí auto projet dvakrát po sobě s minimálně tříminutovým intervalem – v modrých zónách totiž může kdokoli stát až tři minuty, takže dokud vás na stejném místě monitorovací vůz nevyfotí i při druhém průjezdu, nic se neděje.
Kdo má nárok na parkovací kartu
Podmínky nároku na parkovací průkaz
Nárok na parkovací průkaz mají osoby, kterým byl přiznán průkaz ZTP nebo ZTP/P podle zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, v platném znění.
Kdo může parkovat na místě pro invalidy
Dle zákona má nárok na parkovací průkaz držitel průkazu ZTP či ZTP/P. Držitelem průkazu ZTP anebo ZTP/P se stáváte teprve vydáním fyzického průkazu. Proto nelze parkovací průkaz vyřídit dříve, než máte průkaz ZTP nebo ZTP/P u sebe.
Na co má nárok držitel průkazu ZTP
Průkaz ZTP: držitelé mají nárok na vyhrazené místo k sezení ve veřejných dopravních prostředcích, zdarma jízdné v tramvaji, autobusu a metru, slevu pětasedmdesát procent na jízdné ve vlacích, rychlících a pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy a také přednost při projednávání osobních záležitostí na …
Jak obejít parkovací zóny
Asi Vás nepotěšíme, ale žádný spolehlivý způsob, jak obejít nutnost úhrady parkování v modré zóně, není. Obelstít lze monitorovací auto, policistu se Vám ale např. zakrytím RZ obelstít nepodaří. Pokud je pak navíc výrazně vyšší než cena parkovného.
Jak se vyhnout placení pokuty za parkování
S dodržováním předpisů souvisí i parkování. Za parkování můžete dostat velice tučnou pokutu, občas můžete vyváznout i s domluvou. Nejlepší prevencí je správné parkování, tedy zaparkovat vozidlo pouze na místě k tomu určeném – parkoviště.
Kdo má narok na parkovací místo
Na obecní úřad obce s rozšířenou působností se za účelem získání parkovacího průkazu dostaví téměř každý, komu je přiznán průkaz ZTP nebo ZTP/P. Parkovací průkaz však nelze vydat osobě, která je držitelem průkazu ZTP pouze z důvodu postižení úplnou nebo praktickou hluchotou.
Jak dlouho můžu stát na vyhrazeném parkovišti
Na parkovišti vyhrazeném pro určitá vozidla je jiným řidičům zakázáno zastavit a stát. Zákaz však neplatí v případě, kdy zastavení a stání nepřekročí dobu tří minut a nebudou tím omezeni řidiči vozidel, pro které je parkoviště vyhrazeno.
Kde můžu parkovat s kartou ZTP
Držitelé platných průkazů mohou v hlavních zónách v centru obou měst bezplatně parkovat jen tehdy, pokud mají ve městě trvalé bydliště, do zón vjíždějí opakovaně a mají vyřízené povolení dané městské části nebo odboru dopravy, ke kterému patří i zapsání SPZ vozidla do registračního systému.
Jak se kontroluje modrá zóna
Parkování v zónách kontrolují monitorovací auta společnosti Eltodo, která projíždějí ulicemi. Díky skenerům na střeše vozu evidují značky na každé straně ulice. Příslušné orgány se tak dozvědí, zda řidič má parkování zaplacené, nebo ne.
Kdo řeší špatné parkování
Policie České republiky jako povinný subjekt podle § 2 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb., předmětnou žádost posoudila a sdělila žadateli, že v rámci působnosti Policie České republiky nic nebrání možnosti podat oznámení formou využití linky 158.
Jak casto jezdí auto s kamerami
Provoz aut odpovídá platnosti parkovacích zón – v některých městských částech jezdí jen od pondělí do pátku od osmi do 20 hodin, například v Praze 1 ale nepřetržitě od pondělí do neděle.
Kde žádat o parkovací místo
Vyhrazené parkovací místo
O to je třeba zažádat na obci s rozšířenou působností na odboru dopravy. K vyhrazenému místu se vztahuje více poplatků – za povolení ke zřízení, za užívání místa a za vyznačení (namalování místa).
Jak získat parkovací kartu
Zájemci stačí přijít na výdejní místo v příslušné městské části a přinést si pouze občanský průkaz a velký technický průkaz. Platit je možné v hotovosti, kartou i převodem z účtu.
Jak musí být označeno vyhrazené parkoviště
Jak musí být vyhrazené parkoviště označeno
Za vyhrazené parkoviště lze považovat pouze takové parkoviště, které je označeno svislou dopravní značkou č. IP 12 „Vyhrazené parkoviště“, vodorovnou dopravní značkou č. V 10e „Vyhrazené parkoviště“, případně jejich kombinací.
Co se stane kdyz Nezaplatim parkování
Za špatné parkování můžete dostat blokovou pokutu až 2 000 Kč a dočkat se můžete i nasazení botičky, která vám zabrání v odjetí. V případě, že svůj vůz neoprávněně zaparkujete na místě vyhrazeném pro invalidy, pokuta může být až 2 500 Kč na místě nebo 10 000 Kč ve správním řízení.
Kdo muze parkovat v obytné zóně
V obytné zóně smí řidič jet rychlostí nejvýše 20 km/h, přitom musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči chodcům, které nesmí ohrozit. V případě nutnosti musí zastavit vozidlo. Stání je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště. V obytné zóně a pěší zóně musí chodci umožnit vozidlům jízdu.