Kdo může poskytovat sociální poradenství
Informace o sociálních službách a jejich poskytování lze získat např. na městských, případně obecních nebo krajských úřadech (odbory sociálních věcí), v občanských nebo jiných specializovaných poradnách anebo přímo u poskytovatelů sociálních služeb.
Archiv
Kdo muze poskytovat socialni sluzby
Sociální služby lze poskytovat pouze na základě registrace poskytovatele sociálních služeb podle zákona o sociálních službách. Rozhodnutím o registraci získává žadatel oprávnění poskytovat sociální služby. Podle § 3 odst. 3 písm.
Kdo poskytuje sociální péči
Sociální služby poskytují organizace nebo jednotlivci, kteří mají k této činnosti oprávnění (oprávnění k poskytování sociálních služeb), vydané místně příslušným krajským úřadem, a také osoby blízké nebo asistenti sociální péče. Maximální ceny za služby jsou stanoveny prováděcí vyhláškou MPSV č. 505/2006 Sb.
Archiv
Které subjekty se podílejí na poskytování sociálních služeb
V rámci plánování sociálních služeb je už v zákoně o sociálních službách uvedeno, které subjekty se mohou podílet na tvorbě střednědobých plánů rozvoje služeb a přípravě národního plánu jejich rozvoje. Jde o zástupce obcí, krajů, poskytovatelů a osob, kterým se služby poskytují.
Kdo je asistent sociální péče
Asistent sociální péče je jinou fyzickou osobou než osobou blízkou, která může poskytovat péči osobě závislé na péči jiné fyzické osoby. Může jím být pouze fyzická osoba, která je starší 18 let věku a je zdravotně způsobilá (§ 83 odst. 2 zákona o sociálních službách) a neposkytuje tuto péči jako podnikatel.
Jak si zaregistrovat sociální službu
Podmínkou provozování sociálních služeb je registrace krajského úřadu. Ten o ní rozhoduje na základě písemné žádosti. V průběhu jejího schvalování může krajský úřad provést místní šetření. K provozování této služby je nutné uzavřít pojištění profesní odpovědnosti.
Kdo vyplňuje oznámení o poskytovateli pomoci
Tato část by měla být vyplněna, poskytuje-li žadateli sociální služby příslušná instituce, nikoli fyzická osoba. Poskytovatelem pomoci může být v tomto případě jakákoli instituce zapsaná v registru poskytovatelů sociálních služeb. Jedná se například o domovy seniorů či terénní pečovatelskou službu.
Kdo může pečovat o osobu blízkou
Pomoc při zvládání základních životních potřeb, které oprávněná osoba nezvládá, může poskytovat: osoba blízká (rodič, manžel/ka, sourozenec apod.), asistent sociální péče (zdravotně způsobilá fyzická osoba starší 18 let), poskytovatel sociálních služeb (např.
Kdo vydává rozhodnutí o registraci poskytovatele sociální služby
O registraci rozhoduje krajský úřad práce. V případě, že zřizovatelem poskytovatele sociálních služeb je ministerstvo, rozhoduje o registraci toto ministerstvo.
Jak se stát osobním asistentem
Pokud chtějí asistovat, tak stačí vyhledat organizaci, která tuto službu poskytuje. Samozřejmě je k tomu potřeba i vzdělání. Některé organizace potřebný kurz asistenta v sociálních službách poskytují svým lidem zdarma. Tento kurz není nutné mít hotový před tím, než člověk s touto prací začne.
Jak začít podnikat v sociálních službách
Zájemce o poskytování těchto služeb musí nejprve požádat o schválení provozního řádu zařízení sociálních služeb. Příslušný orgán rozhodující o schválení může provést místní šetření v objektu určeném k provozování služby. Podmínkou provozování sociálních služeb je registrace krajského úřadu.
Kdo může podat žádost o příspěvek na péči
Kdo může o příspěvek požádat O příspěvek žádá vždy dotyčná osoba, která potřebuje zvýšenou péči. Samozřejmě s vyplněním žádosti může pomoci rodina či známí, ale údaje na žádosti budou o této osobě, nikoli o pečovateli. V případě nezletilých a nesvéprávných osob vyplňuje a podepisuje žádost zákonný zástupce.
Co je potřeba k žádosti o příspěvek na péči
K žádosti je nutné doložit průkaz totožnosti a formulář Oznámení o poskytovateli pomoci. Oznámení o poskytovateli pomoci si můžete stáhnout a vyplnit tady. V prvním oddílu (A) je nutné identifikovat žadatele o příspěvek na péči. Údaje jsou zde stejné, jako ve formuláři Žádost o příspěvek na péči.
Na co mám nárok při péči o osobu blízkou
Pokud se rozhodnete pečovat o své blízké a současně zůstat v zaměstnání, máte právo na úpravu týdenní pracovní doby. V případě, že se budete péči věnovat na „plný úvazek“, stát vám za každý měsíc péče uhradí zdravotní pojištění. Dále se vám doba péče započítá do důchodového pojištění.
Jak zažádat o péči o osobu blízkou
Formulář péče o osobu blízkou, žádost o příspěvek na péči, je potřeba podat na pobočce Úřadu práce, pod který spadá žadatel, tedy osoba, o kterou je potřeba pečovat, díky svému trvalému bydlišti. Na dané pobočce Úřadu práce jsou k dispozici i všechny formuláře, které je potřeba vyplnit.
Jak se stát poskytovatelem sociálních služeb
Sociální služby lze poskytovat jen na základě oprávnění k poskytování sociálních služeb podle zákona č. 108 / 2006 Sb., o sociálních službách. Toto oprávnění vzniká rozhodnutím o registraci. O registraci rozhoduje krajský úřad práce.
Kdo platí osobního asistenta
Oba typy asistentů platí jejich zaměstnavatel, u asistentů pedagoga je ale zaměstnavatelem škola nebo školské zařízení, zatímco osobní asistenty zaměstnává organizace registrovaná jako poskytovatel sociálních služeb (zpravidla nějaká nezisková nebo příspěvková organizace, centrum sociálních služeb apod.).
Co dělá osobní asistent
Osobní asistent pomáhá klientovi v oblastech, ve kterých potřebuje pomoc druhé osoby, jež zahrnují hygienu, sebeobsluhu, chod domácnosti, kontakt se sociálním prostředím a veškerou pomoc při prosazování zájmů a práv daného člověka.
Kdo může dělat pečovatelku
Pečovatelka, odborně pracovník v sociálních službách, vykonává přímou obslužnou péči, pro jejíž výkon má potřebné vzdělání, jímž je střední vzdělání s maturitou nebo akreditovaný kvalifikační kurz.
Co je oznámení o poskytovateli pomoci
Formulář oznámení o poskytovateli pomoci musí být podán spolu s žádostí o příspěvek na péči. Slouží ke sdělení, kdo žadateli poskytuje nebo bude poskytovat pomoc. Vzhledem k tomu, že dávka je poskytována žadateli na úhradu péče, musí být zřejmé, komu tyto peníze žadatel hradí.
Na co mají nárok pečující osoby
Pokud se rozhodnete pečovat o své blízké a současně zůstat v zaměstnání, máte právo na úpravu týdenní pracovní doby. V případě, že se budete péči věnovat na „plný úvazek“, stát vám za každý měsíc péče uhradí zdravotní pojištění. Dále se vám doba péče započítá do důchodového pojištění.
Kdo může být pečující osoba
Jeden člověk, který je závislý na péči, může mít i více pečujících osob. Pečující osoba může být buď osoba blízká (rodinný příslušník), nebo asistent sociální péče.
Kdy zaniká nárok na příspěvek na péči
Oznámení podáváte i tehdy, když Vás při pobytu doprovází osoba o Vás pečující. Nárok na příspěvek na péči však zaniká až tehdy, zdrží-li se jeho příjemce mimo místo trvalého pobytu 1 celý kalendářní měsíc v kuse anebo více než 1 kalendářní měsíc.
Co je registr poskytovatelů sociálních služeb
Registr poskytovatelů sociálních služeb je informační systém veřejné správy vytvořený a vedený dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách od 1. 1. 2007.
Jaký je rozdíl mezi osobní asistencí a pečovatelskou službou
– Poskytuje se v domácím prostředí ale i všude tam, kde klient/ka pomoc potřebuje. – Je možné ji využívat během celého dne (včetně víkendů a svátků), bez časového omezení. – Péče o klienta/klientku není omezena vyjmenovanými úkony, ale je poskytována při činnostech, které daná osoba potřebuje.