Kdy zpracovat PBŘ
Shrnutí současných podmínek PBŘ
133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, je možné do 1. prosince 2023 požárně bezpečnostní řešení u staveb I. a II. kategorie zpracovávat podle dosavadní zažité praxe.
Archiv
Kdo může zpracovávat dokumentaci požární ochrany
Dokumentaci požární ochrany mohou zpracovávat pouze osoby s odbornou způsobilostí na úseku požární ochrany dle § 11 odst. 1 a 2 zákona o požární ochraně 2) (odborně způsobilá osoba nebo technik požární ochrany).
Co má obsahovat PBŘ
Základní požadavky na PBŘSeznam podkladů – nutné pro zpracování návrhu PBŘ stavby.Konstrukce stavby – charakteristika stavby z hlediska její konstrukce, výšky, účelu použití, umístění apod.Požární úseky – rozdělení stavby na jednotlivé požární úseky.Požární a ekonomická rizika – určení stupně požární bezpečnosti.
Archiv
Co je to PBR
Legislativa, zpracovatelé a požadavky na obsah. Požárně bezpečnostní řešení, zkráceně PBŘ, je nedílnou součástí každé projektové dokumentace stavby, u které to stanoví stavební zákon.
Archiv
Kdo schvaluje požárně bezpečnostní řešení
Projednání PBŘ stavby
je nejdříve předloženo příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje, který v rámci výkonu státního požárního dozoru v souladu se zákonem o PO posoudí předložené podklady a vydá stanovisko, které je podkladem k dalšímu řízení podle zvláštních předpisů tj. stavebního zákona.
Co je požárně bezpečnostní zařízení
Požárně bezpečnostní zařízení (dále i "PBZ") a opatření jsou technická nebo organizační opatření ke snížení intenzity případného požáru a ke snížení rizika ztrát způsobených požárem ve stavebním objektu nebo jeho části.
Kdo zpracovává dokumentaci zdolávání požáru
DZP zpracovává technik požární ochrany nebo osoba odborně způsobilá v PO (požární ochrana). DZP ke schválení orgánu státního požárního dozoru ale předkládá právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba, a to vždy ve dvou vyhotoveních!
Kdo vede dokumentaci po
Zpravidla zpracovává a vede dokumentaci PO odborně způsobilá osoba nebo technik požární ochrany, pokud není stanoveno jinak. Součástí dokumentace je vždy uvedení místo a rozsahu její účinnosti, datum zpracování nebo provedení záznamu, jméno a odborná způsobilost zpracovatele, popřípadě osoby, která dokumentaci vede.
Kdo může provádět kontrolu hasicích přístrojů
Na základě Vyhlášky MV č. 246/2001 Sb. smí opravy a periodické a tlakové zkoušky hasicích přístrojů provádět pouze odborná osoba v náležitě (dle výrobce) vybavené dílně.
Kdy je nutné zpracovat požárně bezpečnostní řešení
a) a c) zákona o požární ochraně pouze u staveb kategorie II a III. Požárně bezpečnostní řešení je podle § 40 odst. 2 zákona o požární ochraně nutné zpracovávat u staveb kategorie I, II a III. Pro stavby kategorie 0 tento dokument nemusí být, s ohledem na jejich minimální rizikovost, zpracován.
Co je zařízení dálkového přenosu
Slouží k automatickému přenosu informací o stavu objektů zabezpečených protipožárními poplachovými systémy EPS do místa, odkud je organizován zásah.
Co nejčastěji ovládá zařízení pro odvod kouře a teplá
Ventilátory sloužící pro nucený odvod horkých plynů se hodnotí podle teplot horkých plynů, které vznikají při požáru a klasifikují se do tříd výrobků F 200, F 300, F 400, F 600 a F 842. Například označení ventilátoru F 300 zanmená, že ventilátorem mohou odtékat horké plyny teploty do 300 °C po dobu 60 minut.
Co je dokumentace zdolávání požárů
Dokumentaci zdolávání požárů tvoří operativní plán zdolávání požárů a operativní karta zdolávání požárů, které upravují zásady rychlého a účinného zdolávání požárů a záchrany osob, zvířat a majetku v objektech právnických osob a podnikajících fyzických osob.
Co dělá preventista po
Požární preventista je fyzická osoba, které absolvovala kurz odborné přípravy preventivních požárních hlídek. Zpravidla se jedná zároveň i o člena takové hlídky. Mezi jeho hlavní povinnosti patří dohled nad dodržováním požárně bezpečnostních předpisů a uskutečnění prvních zásahů při vypuknutí požáru.
Kdo musí mít požární knihu
Požární kniha je povinná součást dokumentace požární ochrany pro všechny právnické a podnikající fyzické osoby.
Kdo může provádět kontrolu požárních dveří
To nově stanoví, že veškeré kontroly provozuschopnosti (revize) požárně bezpečnostních zařízení může provádět také každá Osoba odborně způsobilá (OZO) nebo Technik požární ochrany (TPO). Tuto kvalifikaci získá fyzická osoba složením příslušné zkoušky u Ministerstva vnitra a získáním příslušného oprávnění.
Jak často se kontroluji hasicí přístroje
Současná platná legislativa ČR požaduje, aby v rámci zajištění bezvadné funkce, byla na všech hasicích přístrojích (dále jen HP) v pravidelných intervalech prováděna minimálně jedenkrát ročně kontrola.
Kdo může zpracovat požárně bezpečnostní řešení
PBŘ zpracovává pouze fyzická osoba, která získala oprávnění podle zákona č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů.
Co je to EPS
Elektrická požární signalizace (EPS) je vyhrazené požárně bezpečnostní zařízení (Elektronická požární signalizace), které zajišťuje pomocí hlásičů včasnou signalizaci požáru. Signály z hlásičů požáru jsou přijímány ústřednou EPS.
Co je nejdříve nutné provést po přijetí signálu o vzniku požáru ústřednou EPS
Řešením tohoto stavu je například připojení otevíracího mechanismu vstupních dveří jako ovládaného zařízení EPS, kdy po aktivaci ústředny EPS do režimu požáru je vyslán signál, který nejdříve zajistí otevření dveří a teprve následně jsou spuštěny ventilátory odsávání zařízení pro odvětrání kouře a tepla, přičemž nemůže …
Co je to neutrální rovina
Neutrální rovina
Pokud kouř není rozviřován např. přetlakovou ventilací, vytváří se zpravidla poměrně ostré rozhraní mezi horní zakouřenou včástí místnosti a její spodní nezakouřenou částí a toto rozhraní nazýváme "neutrální rovina" (obrázek č. ).
Co je zkratka ZOKT
Zařízení odvodu tepla a kouře slouží pro ochranu osob při náhlém vzniku požáru. Odvody pomáhají hasičům při zásahu, snižují teploty a zamezují škodám na majetku. Zařízení usměrňuje požár a odvádí teplo a kouř mimo budovu.
Co jsou složité podmínky pro zásah
Za složité podmínky pro zásah považují činnosti, u kterých nejsou běžné podmínky pro zásah, a to za okolností, kdy jsou tyto činnosti provozovány: v dispozičně složitých a nepřehledných objektech, v nichž hrozí, zejména vzhledem k předpokladu silného zakouření, ztráta orientace osob (např.
Co je to Dzp
Dokumentace požární ochrany – DZP v legislativě České republiky. Povinnost zpracovávat, vést a aktualizovat dokumentaci požární ochrany (dále jen „DZP“) najdeme v zákoně [1], který se datuje od roku 1985, ale samozřejmě jak docházelo ke změnám ve společnosti i tento základní právní předpis na tyto změny reagoval.
Kdo může provádět preventivní požární prohlídky
Provádět preventivní požární prohlídku může pouze technik PO, osoba odborně způsobilá v PO a preventista PO. Další osoby nejsou oprávněny preventivní požární prohlídky provádět. Preventivní požární prohlídky se provádí opakovaně: bez zvýšeného požárního nebezpečí 1x za 12 měsíců.