Kdo nosi velikonoční vajíčka v Německu?

Jak se slaví Velikonoce v Německu

V mnohých německých domácnostech lze spatřit stromeček, na který se věší krásně zdobená vejce. Na spoustě míst se pořádají tradiční jarní trhy, na kterých se dá nakoupit spousta dekoračních předmětů, květin, proutěných košů nebo sladkostí. Dalším zajímavým zvykem je pálení suchých vánočních stromů.

Jak se slaví Velikonoce v zahraničí

Velikonoce se slaví téměř na celém světě v podobném duchu jako u nás. K nábožensky založených zemích jsou oslavy připomínkou znovuzrození ježíše Krista, v zemích ateistických především vítáním jara. Zvyky a tradice vycházejí z dávných kulturních zvyklostí, pověr a pranostik, pomlázka a vajíčka ale nechybí snad nikde…

Kdo Schovava velikonoční vajíčka

Příběh vypráví, že velikonoční zajíček schovává barevná vajíčka pro hodné děti, které je poté hledají o Velikonoční neděli. Některé děti vyráběly na zahradách hnízda, v nichž měl zajíček nechat svá vajíčka a dokonce zde nechávaly mrkve, aby se měl zajíček čeho najíst.

Kdy se hledají velikonoční vajíčka

Zvyk Easter Egg Hunt znamená lov nebo hledání velikonočních vajíček. Koná se na Velikonoční pondělí. Rodiče obvykle ukryjí na různých místech zahrady či bytu uvařená, umělohmotná nebo čokoládová vajíčka nejrůznějších velikostí. Děti pak vyrážejí na jejich lov.

Jaký je v Německu nejoblíbenější velikonoční zvyk

Jedním z nejhezčích velikonočních zvyků v Německu jsou takzvané Velikonoční jízdy Lužických Srbů. Muži ve fracích s cylindry a v nádherně nazdobených krojích vyjíždějí do širokého okolí zvěstovat zprávu o zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Do Budyšína za nimi každoročně přijíždějí také turisté z České republiky.

Jak se u nás slaví Velikonoce

Velikonoce se v České republice soustředí na dva dny – neděli a pondělí. Velikonoční neděle se nese ve znamení radosti a veselí nad zmrtvýchvstáním Ježíše Krista. V kostelech se konají slavnostní bohoslužby, světí se velikonoční pokrmy (beránek, mazanec, vejce, chléb a víno) a doma se hoduje.

Jak se slaví Velikonoce u nás

Velikonoce se v České republice soustředí na dva dny – neděli a pondělí. Velikonoční neděle se nese ve znamení radosti a veselí nad zmrtvýchvstáním Ježíše Krista. V kostelech se konají slavnostní bohoslužby, světí se velikonoční pokrmy (beránek, mazanec, vejce, chléb a víno) a doma se hoduje.

Které země neslaví Velikonoce

V Mongolsku žije pouhé jedno procento křesťanů, velikonoční svátky se proto v této zemi spíše neslaví a nepatří ani mezi státní svátky.

Proč se barví velikonoční vajíčka

Jako symbol životadárné síly a zrození navíc zobrazuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K jeho oběti se váže i zvyk velikonoční vejce barvit – podle nejstarších dochovaných záznamů se totiž tato vejce barvila načerveno, což byla připomínka prolité Kristovy krve.

Proč se barví kraslice

Od dob raného křesťanství jsou kraslice v křesťanské tradici nedílně spojeny s Velikonocemi, kde symbolizují plodnost a znovuzrození.

Kdo schovává vajíčka

Velikonoční zajíc

Jako ten, kdo přináší a schovává vajíčka, se objevil až v 17. století. V 19. století se začal objevovat nejen jako postava obrázkových knih, ale také ho objevil čokoládový a hračkářský průmysl, který z něj vytvořil symbolickou velikonoční postavu.

Kdy na Velikonoce nesmi viset pradlo

Křesťanský svět si připomíná příchod Ježíše Krista. Boží hod byl v minulosti dnem, kdy se setkávaly rodiny a děti navštěvovaly své kmotry. Dodnes se k němu pojí také lidové tradice.

Jak se slaví Velikonoce v Anglii

Velikonoce v Británii se nesou ve znamení čokoládových zajíců a vajec. Nejznámějším velikonočním zvykem je Hon za velikonočními vajíčky (Easter egg hunt). Na velikonoční neděli ráno děti hledají v domě a na zahradě čokoládová vajíčka, která jim tam ukryl velikonoční zajíc.

Co se nesmí delat na Velikonoce

Je zapovězena velká část prací – nesmí se hýbat se zemí a dělat na poli a na zahradě, péct, prát a zametat, ale ani půjčovat, darovávat a vynášet věci z domu, či přijímat dary.

Co se nesmí dělat na velikonoční neděli

Chodilo se s velkým hlukem po vesnici, děti s řehtačkami honily Jidáše. Nemělo se pracovat na polích (hýbat se zemí), nemělo se prát prádlo.

Jak se slaví Velikonoce v Rusku

Sdílení jídla o Velikonocích má v Rusku dlouhou tradici. Po snídani lidé navštěvují přátele a sousedy, vyměňují si vajíčka a velikonoční pečivo. Běžnou praxí je také navštěvovat hřbitovy a přinášet na hroby vajíčka, chléb a pivo, aby si zesnulí blízcí také užili hostinu.

Jak obarvit velikonoční vajíčka

Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji. Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.

Proč se malují velikonoční vajíčka

Velikonoční kraslice je natvrdo uvařené nebo vyfouknuté prázdné vejce, ozdobené různými výtvarnými technikami. Od dob raného křesťanství jsou kraslice v křesťanské tradici nedílně spojeny s Velikonocemi, kde symbolizují plodnost a znovuzrození.

Jaká je tradiční barva obarvených vajec kraslic

V symbolice se výrazně uplatňovala červená barva. Od ní je i nejčastěji odvozován původ slova kraslice (ze staroslovanského krasnyj, krasniti). Červenou kraslici si dívka nechávala pro hocha, na kterého si tajně myslela. Vejce darované z lásky muselo být nejen červené, ale také plné.

Proč se dávají velikonoční vajíčka

Jako symbol životadárné síly a zrození navíc zobrazuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K jeho oběti se váže i zvyk velikonoční vejce barvit – podle nejstarších dochovaných záznamů se totiž tato vejce barvila načerveno, což byla připomínka prolité Kristovy krve.

Proč nemá viset prádlo na Štědrý den

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků musí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Jak se slaví Velikonoce na Ukrajině

Zatímco pravoslavné Velikonoce probíhají na Ukrajině v duchu připomínání si ukřižování a z mrtvých vstání Ježíše Krista, stále mezi lidmi přetrvává mnoho předkřesťanských pohanských tradic. Zahrnují vzpomínku na zesnulé, ´vítání jara i přání hojnosti a bohaté úrody.

Kdy se nesmí prát prádlo na Velikonoce

Prádlo v Kristově krvi

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.

Kdy nesmí viset prádlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.