Kdo obeplul mys Dobré naděje?

Kdo doplul k Mysu Dobré naděje

Roku 1487 doplul Bartolomeo Diaz k Mysu Dobré Naděje a tím objevil nejjižnější bod Afriky. Plavby Portugalcům usnadňoval i řetězec obchodních stanic vybudovaných podél celého pobřeží Afriky, a v Rudém moři a Perském zálivu.
Archiv

Kdo jako první obeplul mys Dobré naděje

Prvním Evropanem, který obeplul mys Dobré naděje, byl portugalský mořeplavec Bartolomeo Dias v roce 1488. Ten tomuto místu dal název „mys Bouří“ (Cabo das Tormentas). Později portugalský král Jan II. přejmenoval mys na „mys Dobré naděje“ (Cabo da Boa Esperança), protože otevíral „nadějnou“ cestu do východních moří.

Co obeplul Bartolomeo Diaz

Bartolomeu Dias, také Bartolomeo Diaz (asi 1450 – 29. května 1500 u mysu Dobré naděje), byl portugalský mořeplavec, který jako první obeplul mys Dobré naděje.

Kdo jako první obeplul Afriku

Vasco de Gama (1449-1524), Portugalec), lodi Sao Gabriel, Sao Raphael a Berrio. V letech 1497-1498 poprvé obeplul Afriku a našel námořní cestu do Indie.
ArchivPodobné

Kdo objevil Bourlivy mys

Portugalec, plavil se v letech 1477–1478 kolem západní Afriky, objevil ústí řeky Kongo a jižní mys, který nazval Bouřlivý.

V jakém roce objevil Kolumbus Ameriku

1492 Den, kdy Kolumbus objevil Ameriku. I když hnidopichové řeknou, že Ameriku objevili grónští Vikingové o pár století dřív, teprve až čin italského dobrodruha ve službách Španělů z roku 1492 znamenal přelom.

Co to je mys

Mys je obvykle skalnatý výběžek pevniny do moře nebo oceánu, často bývá ze tří stran obklopen vodou.

Kdo se první dostal do Indie

Vasco da Gama [vašku da gama] (1469 Sines – 24. prosince 1524 Kóčin, Indie) byl jeden z nejvýznamnějších portugalských mořeplavců a objevitelů, od roku 1519 hrabě z Vidigueiry. Byl prvním Evropanem, který se dostal do Indie po moři (1498).

Kdo obeplul celý svět

Až výprava portugalského mořeplavce ve španělských službách Fernaa de Magalhaese přinesla definitivní a nezvratitelný důkaz o tom, že mají pravdu – jako první obeplula planetu. Sám Magalhaes (známý též jako Ferdinand Magellan či Fernando de Magallanes) zpět do Evropy nedorazil, neboť byl zabit na Filipínách.

Kdo doplul do Indie

V letech 1487 – 88 Bartolomeo Diaz dosáhl mysu Bouří (přejmenován na mys Dobré naděje). O deset let později (1497 – 98) Vasco da Gama doplul na Indické pobřeží (město Kalikut). Podařilo se mu navázat obchodní spojení (hlavní zájem byl o koření).

Kdo doplul do Ameriky

Kryštof Kolumbus dorazil k břehům dnešní Ameriky 12. října 1492, ale nestal se prvním Evropanem, který vstoupil na její půdu. První byl Leif Eriksson už v roce 1000.

Odkud vyplul Kolumbus

Kolumbova výprava s karavelami Niňa, Pinta a Santa María vyplula z andaluského přístavu Palos de la Frontera půl hodiny před východem slunce v pátek 3. srpna 1492.

Jak poznat že je v domě myš

Jak poznat, že máte myši v domě Zjistit, že máte v domě hlodavce, o které nestojíte, může chvilku trvat. Jakmile ale zaznamenáte nezvykle ohlodané potraviny nebo díry v krabicích s luštěninami, je správný čas mít se na pozoru. Pozorujte, zda jsou kousance na izolacích, trubkách a podobně, hledejte také myší trus.

Kdy jsou myši aktivni

Myš domácí je aktivní hlavně v noci a přes den se úzkostlivě schovává. Odhalíte ji takto: zápach myšiny: pro myši domácí je typický silný zápach moči, kterou jsou cítit (nejsilnější je v uzavřeném prostoru jako je půda)

Co udelal Vasco da Gama

Byl prvním Evropanem, který se dostal do Indie po moři (1498). Součet vzdáleností překonaných při první, průlomové plavbě učinil z této expedice nejdelší oceánskou plavbu, jakou kdy do té doby podnikl.

Jak dlouho trvala cesta kolem světa

Celá cesta trvala tři roky a 27 dní; pro zajímavost: současným světovým rekordmanem v nejrychlejší plavbě lodí kolem světa je od ledna 2017 francouzský jachtař Francis Joyon, jenž zeměkouli obeplul v trimaranu za 40 dní, 23 hodin, 30 minut a 30 sekund.

Kdy byla Obepluta země

Před půl tisíciletím, dne 20. září 1519, vyplul portugalský mořeplavec Fernão de Magalhães na cestu, při níž jeho loď jako první obeplula Zeměkouli.

Kdo objevil Ameriku Vikingové

Leif Eriksson, ve staré severštině Leifr Eiríksson, zmiňovaný též jako Leif den Lykkelige (a v českém překladu Leif Šťastný) (někdy mezi 970 a 980 Island nebo Grónsko – cca 1020 neznámo kde) byl norský Viking, patrně první evropský objevitel Ameriky.

Na co zemřel Kolumbus

Leží ostatky slavného mořeplavce v Seville, Santo Domingu nebo snad na Kubě Roku 1506 zemřel po těžké nemoci ve španělském Valladolidu Kryštof Kolumbus, muž, který roku 1492 pro Evropu našel Nový svět.

Kdo ve skutečnosti objevil Ameriku

Kryštof Kolumbus dorazil k břehům dnešní Ameriky 12. října 1492, ale nestal se prvním Evropanem, který vstoupil na její půdu. První byl Leif Eriksson už v roce 1000. Otázkou tak je, co letos máme slavit.

Kdo před Kolumbem doplul do Ameriky

Tradičním datem objevení Ameriky Evropany je rok 1492, kdy k břehům tohoto světadílu pod španělskými vlajkami přirazila flotila vedená Kryštofem Kolumbem. Z Evropy však s velkou pravděpodobností vstoupil na americkou půdu jako první Viking Leif Erikson kolem roku 1000.

Co nesnáší myší

Podle babských rad údajně myš nevleze tam, kde ucítí vůni bylinek, jako jsou heřmánek, máta, vratič, levandule či řebříček. Nevoní jí ani česnek, nebo dokonce listy ořešáku.

Co nemaji radí myší

Myši prý nepůjdou tam, odkud ucítí heřmánek, řebříček, mátu, listy ořešáku, vratič a česnek. Dokážou je prý odradit i klasické přípravky proti molům, takže jestli nechcete po bytě a sklepích věšet svazky bylinek, můžete je nahradit vonnými tyčkami či bločky proti molům.

Co nesnáší myš

Pokud nic nepomáhá a vy už si nevíte rady, obraťte se na rady našich babiček a vyzkoušejte jejich triky. Podle babských rad údajně myš nevleze tam, kde ucítí vůni bylinek, jako jsou heřmánek, máta, vratič, levandule či řebříček.

Jak poznat pohlaví u myši

Rozeznat pohlaví u myšky není nic složitého. Rozdíl je ve velikosti takzvané "hrázky" což je prostor mezi řitním otvorem a pohlavním ústrojím zvířete.