Kdo platí kontrolu spalinových cest?

Kdo může provádět kontrolu spalinové cesty

Čištění a kontrola spalinové cesty

Čištění nebo kontrolu spalinové cesty nemůže provádět kdokoliv, ale musí jít o osobu, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví (dále jen „oprávněná osoba“).
Archiv

Kdo má platit revizi kotle

Provozní revize a servisní prohlídky hradí vlastník nemovitosti. V případě, že bydlíte v pronájmu, jehož součástí je plynový spotřebič, záleží na podmínkách, se kterými jste souhlasili při podpisu nájemní smlouvy. Pokud není ve smlouvě uvedeno jinak, považují se revize a čištění kotle za součást běžné údržby bytu.

Kdo platí revize v bytě

Obecně platí, že pokud nájemní smlouva nestanoví jinak, veškeré revize a kontroly spadají do kategorie běžné údržby. Tu provádí sám nájemce, ve vlastní režii a na vlastní náklady. Je tak zodpovědný i za všechny kontroly a revize elektrických a plynových zařízení v nájemním bytě.
Archiv

Jak často se provádí revize spalinových cest

U sezónního vytápění stačí kontrola 1× ročně. Jestliže se spalinová cesta (spotřebič, kouřovod, komín) využívá celoročně, je třeba provádět kontrolu 2× ročně.
Archiv

Kdo kontroluje revize komínů

Revizi a kontrolu a čištění komínů provádí pouze specialista, tedy kominík. Pozvat bychom si ho měli v každém případě po ukončení stavby nebo rekonstrukce, než poprvé zatopíme, aby provedl revizi. Čištění a kontrola komínu závisí na četnosti vytápění, tedy na tom, zda topíme celoročně, v zimní sezoně anebo jen občas.

Kdo provádí kontrolu komínů

Revizi komínů může provádět pouze specialista, kdy zpravidla jde o kominíka. Cena za revizi se pohybuje v rozmezí od 1000 do 2500 korun v závislosti na spalinové cestě a lokalitě. Kontroly je nutné provádět ve stanovených intervalech. Ceny se liší podle lokality a většinou se pohybují od 300 do 1000 korun.

Kdo je nájemce a kdo nájemník

Jak už jsme zmínili, nájem je vztah mezi vlastníkem bytu neboli pronajímatelem a nájemcem. Tento typ závazku vzniká uzavřením nájemní smlouvy. Pronajímatel přenechává nájemci dům, byt nebo jeho část k dočasnému užívání a nájemce platí nájemné za možnost užívat prostory.

Jak často se dělá revize

Pravidelná revize je vyžadována každé 3 roky. V soukromých prostorách nájemníků či vlastníků bytových jednotek (či rodinného domu) není revize vyžadována. Nájemník nebo vlastník bytu či rodinného domu by ji měl ale ve vlastním zájmu také provádět jednou za 3 roky.

Co hradí nájemník v bytě

89/2012 Sb. stojí, že nájemce v pronajatém bytě hradí pouze běžnou údržbu a drobné opravy, které souvisejí s užíváním bytu. V odst. 1 stejného paragrafu však je, že pronajimatel musí byt nebo dům po dobu nájmu udržovat ve stavu způsobilém k užívání.

Co platí majitel bytu

Vládní nařízení – kdo hradí běžnou údržbu Občanský zákoník ukládá pronajímateli, aby udržoval pronajatý byt ve stavu způsobilém k užívání. Ovšem zároveň stanoví, že je to nájemce, kdo v bytě provádí a hradí běžnou údržbu a drobné opravy.

Kdo kontroluje revize komínu

Revizi a kontrolu a čištění komínů provádí pouze specialista, tedy kominík. Pozvat bychom si ho měli v každém případě po ukončení stavby nebo rekonstrukce, než poprvé zatopíme, aby provedl revizi. Čištění a kontrola komínu závisí na četnosti vytápění, tedy na tom, zda topíme celoročně, v zimní sezoně anebo jen občas.

Co musí splňovat komín

Požadavky na komín pro plynové spotřebiče jsou jasné: musí být těsný a odolný. Těsný tak, aby ho kondenzát (zkondenzovaná vodní pára), který vzniká při ochlazení spalin v průduchu komínu, nemohl poškodit. Velkou pozornost je třeba věnovat i komínům pro spotřebiče na tuhá paliva.

Jak často se musí provádět revize komínu

Obecně však platí, že kontrolu komínu musí kominík provést alespoň jednou ročně. Zkontrolovat pak musí zejména komíny připojené na kotle s tuhými palivy, ve kterých vzniká velké množství sazí a popílku.

Jak dlouho platí revize komínu

Kdy se provádí pouze kontrola

Kontrola komínů by se měla provádět dle zákona minimálně jedenkrát za rok, s ohledem na to, jak často topíme. Na základě kontroly kominík zjistí technický stav spalinové cesty, i to, zda odpovídá požadavkům a bezpečnostním předpisům.

Jak často se musí dělat revize komínu

Dle zákona je nutné, aby kominík provedl kontrolu všech komínů alespoň jednou ročně. Kontroly je možné provádět v jakémkoliv ročním období, doporučuje se však provádět ji před začátkem topné sezóny na konci léta. Kominíka si ale domluvte dopředu. Je jich nedostatek a v tomto období mají obvykle dost napilno.

Co všechno musí platit nájemník

Pokud pronajímatel nezahrne do nájemní smlouvy ujednání o službách, hradí nájemce takzvané nezbytné služby stanovené občanským zákoníkem. Zahrnujeme mezi ně dodávku vody, svoz komunálního odpadu, osvětlení a úklid společných částí domu. Dále poplatky za čištění komínu, provoz výtahu.

Co platí nájemník a co majitel

Pronajímatel může po nájemci požadovat placení služeb, které nájemce spotřebuje a má z nich okamžitý prospěch, jako jsou náklady na vodu, komunální odpad, úklid společných prostor, osvětlení, čištění komínu a provoz výtahu.

Kdo zajišťuje revize elektrických spotřebičů

Revize zajišťuje provozovatel

Revize nepřipevněných elektrických spotřebičů zajišťuje jejich provozovatel (či dlouhodobý uživatel), a to vždy při předpokládané nebo zjištěné závadě, a také pravidelně v daných lhůtách (viz tabulka níže). Dále revize provádí opravář vždy po provedené opravě.

Co potřebuji k revizi

Revizní technik elektro musí být držitelem osvědčení s §9 (Pracovníci pro provádění revizí) dle vyhlášky 50/1978 Sb. a zároveň oprávnění pro provádění revizí, která vydává TIČR (Technická Inspekce ČR) na základě předložených dokumentů (délka praxe, vzdělání, zdravotní stav) a vykování písemné a ústní zkoušky.

Kdo platí malování v nájemním bytě

Podle nařízení vlády je nájemce povinen provádět v bytě běžnou údržbu a drobné opravy. Čímž se myslí udržování a čištění bytu včetně zařízení a vybavení, které se provádí obvykle pokud byt užíváte, zejména tedy malování, tapetování, oprava omítek, čištění podlah, obkladů stěn, ale i čištění zanesených obkladů.

Kdo plati opravu mycky

V ustanovení § 4 písm. g) vládního nařízení se hovoří o drobných opravách kuchyňských sporáků, pečících trub, vařičů, atd., z toho bychom analogicky dovodili, že i myčka nádobí spadá pod tuto kategorii drobných oprav, a proto je povinen opravu tohoto spotřebiče platit nájemce.

Jak hluboké základy na komín

Pokud se rozhodujete pro stavebnicový komínový systém (nejčastěji ve složení tvárnice+izolace+vložka), je pod tento nutné připravit základ o rozměru 500x500mm, do zámrzné hloubky. Pokud stavíte komín dvouprůduchový, rozměr základu by měl být alespoň 500x1000mm.

Jak vysoko má být komín nad střechou

Podle platné normy má končit komín min. 65 cm nad hřebenem střechy.

Jak poznat špatný tah komína

V komíně je špatný tah, když:

teplotní rozdíl je moc malý, např. když je komín špatně izolovaný

Co je potřeba k revizi komínu

Pro kladnou revizi, například pro kolaudaci, je nutné od majitele stavby zajistit tyto dokumenty:Typ a označení výrobku (komínu) nejdůležitější u nového systémového komínu.CE prohlášení o shoděProjekt a jeho dodržení – technologický postup.Jméno stavaře (stavební firmy), která komín stavěla.