Kdo podává žalobu v trestním řízení?

Kdo je žalobcem v trestním řízení

Ten, kdo podává žalobu, je žalobcem; ten, proti němuž návrh směřuje, je žalovaným. Žalobců stejně jako žalovaných může být i více. Žalobcem či žalovaným být i stát, potom za něj jedná příslušná organizační složka státu, do jejíž působnosti patří projednávaná věc (například ministerstvo).

Co se děje po podání trestního oznámení

Jestliže trestní oznámení podáno bylo, budete zřejmě kontaktováni orgány činnými v trestním řízení, které mají za povinnost prověřit okolnosti důvodně nasvědčujících tomu, že se stal trestný čin. K samotnému dokazování dochází až v řízení před soudem, o kterém, jestliže nastane, budete vyrozuměn.

Který státní zástupce podává odvolání

Odvolání může podat státní zástupce, obžalovaný (příp. jeho obhájce), poškozený či zúčastněná osoba. Státní zástupce může odvoláním napadnout celý rozsudek (a to jak v neprospěch, tak i ve prospěch obžalovaného), obžalovaný jen ty části rozsudku, které se ho dotýkají.

Kdo podává návrh na potrestání

Řízení před soudem ve formě ZŘ před samosoudcem je totiž možné výlučně na základě návrhu na potrestání, který u soudu podává státní zástupce. Návrh na potrestání pak plní dvě základní funkce. Jeho doručením soudu se zahajuje trestní stíhání a zahajuje se jím také řízení před soudem.

Kdo podává žalobu

Obžaloba je rozhodnutí státního zástupce, kterým staví obviněného před soud. Znamená to, že státní zástupce po shromažďování důkazů policií v tzv. přípravném řízení dospěl k závěru, že je dáno důvodné podezření, že obviněný se opravdu dopustil trestné činnosti a proto na něho podává obžalobu.

Co se děje po podání vysvětlení

Když už se k podání vysvětlení dostavíte, policejní orgán vám musí k vaší žádosti sdělit, zda jste předvoláni jako tzv. prověřovaná osoba (podezřelý) nebo jako svědek. Prověřovaná osoba má vždy právo výpověď odmítnout a policejní orgán to musí bez dalšího respektovat.

Jak dlouho trvá vyšetřování trestného činu

Trestní řízení trvá v rozmezí několika měsíců až v řádech let. Vše záleží na tom, jak závažná a rozsáhlá je trestní kauza, kolik svědků bude nutno vyslechnout v přípravném řízení a v řízení před jednotlivými soudy, kolik důkazních materiálů bude nutno zajistit a kolik expertních a odborných posudků vyhotovit.

Jaké fáze má trestní řízení

Z hlediska časového průběhu lze české trestní řízení členit na dvě základní stadia: Přípravné řízení, které zahrnuje prověřování okolností důvodně nasvědčujících tomu, že se stal trestný čin, a vyšetřování, které představuje již vedení trestního stíhání proti konkrétní osobě (obviněnému).

Kdy má cenu podávat odvolání

V případě veřejné školy – tedy takové, kterou zřizuje stát, kraj nebo obec – se můžete také odvolat. Důležité je stihnout to v termínu – do tří pracovních dní ode dne, kdy jste dopis se zamítavou zprávou převzali od pošťačky nebo vyzvedli na poště.

Jak se podává trestní oznámení

Shrnutí: V případě trestního oznámení se obracejte na nejbližší služebnu Policie České republiky (www.policie.cz/kontakty). Můžete se dostavit i na státní zastupitelství (www.justice.cz), v naléhavých případech využijte linku tísňového volání 158.

Jak se podává žaloba

Žaloba nebo návrh na zahájení řízení musí být podán v písemné formě a vlastnoručně podepsán. V případě, že strana nemusí být a není ve sporu zastoupena advokátem, může být žaloba nebo návrh na zahájení soudního řízení podán rovněž ústně – jak již bylo uvedeno k otázce 7 – do protokolu u příslušného okresního soudu.

Kdy se podává žaloba

Žalobu je nutno podle ustanovení § 72 soudního řádu správního podat do dvou měsíců poté, kdy bylo rozhodnutí žadateli oznámeno doručením písemného vyhotovení nebo jiným zákonem stanoveným způsobem, tedy do dvou měsíců od doručení rozhodnutí správního orgánu v posledním stupni, tj.

Jak dlouho může trvat vyšetřování

Zákon vyšetřující orgán zavazuje vyšetřování ukončit do dvou, resp. tří měsíců, jde-li o řízení před okresním soudem, nebo do půl roku, jde-li o řízení před soudem krajským.

Kdy končí vyšetřování

Vyšetřování je fáze přípravného trestního řízení, která začíná zahájením trestního stíhání a ukončena je podáním obžaloby nebo návrhu na schválení dohody o vině a trestu, případně postoupením věci jinému orgánu či zastavením trestního stíhání.

Jak probíhá trestní řízení

Stadia trestního řízenípředběžné projednání obžaloby.hlavní líčenířízení o opravných prostředcích.vykonávací řízení

Co když se nedostanu na SŠ

Co se stane, když se nedostanu na střední školu V případě nepřijetí na SŠ podej odvolání na školy, kam jsi nebyl/a přijat/a. Zároveň se začni dívat po volných místech ve 2. kole přijímacího řízení.

Co když se nedostanu ani na jednu střední školu

Nedostal/a jsem se ani na jednu školuPODEJTE ODVOLÁNÍ NA OBĚ ŠKOLY (do 3 prac. dnů po doručení rozhodnutí o nepřijetí)HLEDEJTE VOLNÁ MÍSTA VE 2. KOLE PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍPOČKEJTE NA VYHOVĚNÍ ODVOLÁNÍPODEJTE ZÁPISOVÝ LÍSTEK (do 10 prac. dnů po vyhlášení výsledků)ZPĚTVZETÍ ZÁPISOVÉHO LÍSTKU.

Jak dlouho může trvat trestní řízení

Trestní řízení trvá v rozmezí několika měsíců až v řádech let. Vše záleží na tom, jak závažná a rozsáhlá je trestní kauza, kolik svědků bude nutno vyslechnout v přípravném řízení a v řízení před jednotlivými soudy, kolik důkazních materiálů bude nutno zajistit a kolik expertních a odborných posudků vyhotovit.

Jak dlouho trvá žaloba

Vymáhání dluhu u soudu na základě uznání dluhu nebo jasné smlouvy o půjčce trvá cca půl roku – 1 rok, pokud nebude podáno odvolání, pokud ano + 1 rok. Postup soudu: Soud vydá platební rozkaz, který doručuje žalovanému do vlastních rukou.

Kdy policie odloží případ

141/1961 Sb., o soudním řízení trestním (trestní řád, dále jen „TŘ“) plyne, že nejde-li ve věci o podezření z trestného činu, státní zástupce nebo policejní orgán věc odloží usnesením, jestliže není na místě vyřídit věc jinak.

Čím končí trestní řízení

Posledním stadiem trestního řízení je řízení vykonávací. Jeho účelem je uskutečnit obsah rozhodnutí, vydaného orgány činnými v trestním řízení (např. výkon rozsudku, jímž byl uložen nepodmíněný trest odnětí svobody). Právní mocí odsuzujícího rozsudku se řízení dostává do posledního stadia – vykonávacího řízení.

Co když se dítě nedostane na žádnou střední školu

Pokud jste se nedostali jen o pár míst pod čarou, můžete se pokusit podat odvolání. Pokud byl rozdíl větší, obraťte se na jiné školy, které mají ještě volná místa v druhém nebo dalším kole. Obvolejte si různé obory a zjistěte si podmínky přijetí. Odvolání je možné podat do tří pracovních dnů od doručení rozhodnutí.

Co dělat když mě nevezmou ani na jednu školu

Doporučujeme kontaktovat ředitele školy a domluvit se s ním na dalším postupu. Pro další kolo přijímacího řízení můžete podat neomezené množství přihlášek. Přihlášku do dalšího kola přijímacího řízení získáte u ředitele střední školy, případně na webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Co když mě nevzali na SŠ

Doporučujeme kontaktovat ředitele školy a domluvit se s ním na dalším postupu. Pro další kolo přijímacího řízení můžete podat neomezené množství přihlášek. Přihlášku do dalšího kola přijímacího řízení získáte u ředitele střední školy, případně na webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Co mám dělat když mě nevzali na žádnou střední školu

Pokud vás na školu nevzali, nezoufejte. Ještě není vše ztraceno. Mnoho škol vyhlašuje druhá (i další) kola přijímaček. V případě veřejné školy – tedy takové, kterou zřizuje stát, kraj nebo obec – se můžete také odvolat.