Jak zažádat o péči o osobu blízkou
Formulář péče o osobu blízkou, žádost o příspěvek na péči, je potřeba podat na pobočce Úřadu práce, pod který spadá žadatel, tedy osoba, o kterou je potřeba pečovat, díky svému trvalému bydlišti. Na dané pobočce Úřadu práce jsou k dispozici i všechny formuláře, které je potřeba vyplnit.
Archiv
Kdo se může starat o osobu blízkou
Pomoc při zvládání základních životních potřeb, které oprávněná osoba nezvládá, může poskytovat: osoba blízká (rodič, manžel/ka, sourozenec apod.), asistent sociální péče (zdravotně způsobilá fyzická osoba starší 18 let), poskytovatel sociálních služeb (např.
Archiv
Jak dlouho trvá řízení o příspěvku na péči
Co se týká lhůty pro vyřízení žádosti o příspěvek na péči, pak podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách má úřad 60 dnů na provedení sociálního šetření a vydání rozhodnutí,v případě nutnosti objektivního posouzení má úřad možnost požádat nadřízený orgán o prodloužení této doby.
Jak zažádat o příspěvek na péči o seniora
Žádost se podává na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce, v místě trvalého pobytu žadatele o příspěvek. Ministerstvem předepsaný tiskopis žádosti o příspěvek na péči je k dispozici na internetových stránkách MPSV nebo na kterémkoliv kontaktním pracovišti úřadu práce.
Archiv
Kdo posuzuje příspěvek na péči
Příspěvek na péči se vyplácí měsíčně, a to v kalendářním měsíci, za který náleží. Příspěvek na péči vyplácí krajská pobočka Úřadu práce, která je příslušná k rozhodování o příspěvku.
Na co mají nárok pečující osoby
Pokud se rozhodnete pečovat o své blízké a současně zůstat v zaměstnání, máte právo na úpravu týdenní pracovní doby. V případě, že se budete péči věnovat na „plný úvazek“, stát vám za každý měsíc péče uhradí zdravotní pojištění. Dále se vám doba péče započítá do důchodového pojištění.
Co se posuzuje u příspěvku na péči
Zákon rozlišuje 10 životních potřeb: mobilita orientace komunikace stravování oblékání a obouvání tělesná hygiena výkon fyziologické potřeby péče o zdraví osobní aktivity péče o domácnost Životní potřeby jsou vymezeny výčtem několika přesně daných aktivit.
Jak probíhá řízení o přiznání příspěvku na péči
Na požádání předkládá záznam o sociálním šetření také posuzované osobě. Po obdržení posudku o zdravotním stavu se pokračuje v řízení a žadatel je vyrozuměn o stanovisku posudkového lékaře. Poté je vydáno rozhodnutí. V případě nespokojenosti má žadatel právo na odvolání do 15 dnů od převzetí rozhodnutí.
Co je potřeba k žádosti o příspěvek na péči
K žádosti je nutné doložit průkaz totožnosti a formulář Oznámení o poskytovateli pomoci. Oznámení o poskytovateli pomoci si můžete stáhnout a vyplnit tady. V prvním oddílu (A) je nutné identifikovat žadatele o příspěvek na péči. Údaje jsou zde stejné, jako ve formuláři Žádost o příspěvek na péči.
Kdy zaniká nárok na příspěvek na péči
Oznámení podáváte i tehdy, když Vás při pobytu doprovází osoba o Vás pečující. Nárok na příspěvek na péči však zaniká až tehdy, zdrží-li se jeho příjemce mimo místo trvalého pobytu 1 celý kalendářní měsíc v kuse anebo více než 1 kalendářní měsíc.
Jak probíhá sociální šetření příspěvek na péči
Sociální šetření na místě trvá cca od 30 až do 90 min v závislosti na míře soběstačnosti žadatele, jeho schopnostech a náročnosti péče. Sociální šetření vede sociální pracovnice z Úřadu práce především jako rozhovor s žadatelem. Informace případně může doplnit a uvést na pravou míru pečující osoba.
Co je potřeba k příspěvku na péči
Příspěvek na péči se vyplácí lidem starším 1 roku v dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu. Čili pokud se nachází déle než 12 měsíců ve zdravotním stavu, jenž omezuje jejich schopnosti nezbytné pro základní péči o sebe samé i domácnost. Dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav musí být lékařsky podložený.
Kdo provádí sociální šetření
Sociální šetření provádí sociální pracovník Úřadu práce, pod jehož kontaktní pracoviště žadatel spadá dle trvalého bydliště. Nejčastěji se s žadatelem spojí sociální pracovník telefonicky a domluví společně termín konání sociálního šetření, nemusíte se tedy bát, že by pracovník přišel neohlášen.
Kdo vyplňuje oznámení o poskytovateli pomoci
Tato část by měla být vyplněna, poskytuje-li žadateli sociální služby příslušná instituce, nikoli fyzická osoba. Poskytovatelem pomoci může být v tomto případě jakákoli instituce zapsaná v registru poskytovatelů sociálních služeb. Jedná se například o domovy seniorů či terénní pečovatelskou službu.
Jak probíhá řízení o příspěvek na péči
Žádost se podává na kon- taktní pracoviště Úřadu práce ČR v místě trvalého bydliště žadatele. způsob výplaty příspěvku, doklad o příjmu oprávněné osoby a společně po- suzovaných osob za předchozí kalendářní čtvrtletí, pokud žádá o zvýšení příspěvku (viz zvýšení pří- spěvku na péči).
Kdo vyplnění žádosti o příspěvek na péči
Kdo může o příspěvek požádat O příspěvek žádá vždy dotyčná osoba, která potřebuje zvýšenou péči. Samozřejmě s vyplněním žádosti může pomoci rodina či známí, ale údaje na žádosti budou o této osobě, nikoli o pečovateli. V případě nezletilých a nesvéprávných osob vyplňuje a podepisuje žádost zákonný zástupce.