Kdo povoluje jímku?

Kdo kontroluje septik

Kontrola žumpy a jímky

Každý majitel žumpy má povinnost odpadní vody vyvážet a uchovávat doklady o vývozu až 2 roky zpětně. Kontrolu tohoto procesu provádí vodoprávním úřad a odbor životního prostředí. Za nedodržení podmínek hrozí majiteli žumpy pokuta, kterou lze uložit opakovaně.

Jak povolit septik

Pro realizaci septiku a osazení pískového filtru potřebujete stavební povolení a stejně tak hodláte-li odpadní vodu vypouštět, musíte zažádat vodoprávní úřad o povolení. Septikem se míní vodní dílo a vztahuje se na něj vodní zákon č. 254/2001 Sb.
Archiv

Kam umístit jímku

Podle příslušné vyhlášky (č. 137/1998 Sb.) lze jímku umístit pouze tam, kde není možné napojení na kanalizaci nebo využití domácí čistírny, jímka nesmí být opatřena odtokem, musí být odvětraná a přístupná pro vybírání obsahu.

Jak funguje jímka

Jímka neboli žumpa je tvořena jednou velkou nádrží a přítokovou rourou, odtok naopak chybí. Cokoliv do jímky přiteče (např. voda z pračky), to v ní také zůstane. Proto ji musíte nechat pravidelně vyvážet.

Jak daleko septik od domu

Vzdálenosti mezi žumpou a sousední budovou stanovuje ČSN 75 6081 „žumpy“. Odstupová vzdálenost vnější stěny žumpy od vnější stěny budovy musí být nejméně 1 m.

Jak povolit jímku

Jímka i septik svým charakterem spadají do oblasti vodohospodářského zákona – oblast vypouštění a likvidace odpadních vod (§ 38, odst. 6). Proto je nutné si před instalací podzemní jímky anebo septiku vyřídit povolení k instalaci na příslušném úřadě – nejčastěji stavební úřad, odbor životního prostředí.

Co s vodou ze septiku

Nejjednodušším zařízením je bezodtoková vodotěsná jímka –žumpa, která však na rozdíl od septiku nebo domovní čistírny splaškovou vodu nečistí, ale pouze shromažďuje. Z jímky se pak odpadová voda fekálním vozem vyváží do nejbližší čistírny odpadních vod.

Jak často se vyváží jímka

K používání septiku musíte mít stavební povolení a povolení k vypouštění odpadních vod. Každý majitel má také povinnost vyvážet septik, tu stanoví vodoprávní úřad. Nejčastěji se septik vyváží jednou až dvakrát do roka – záleží na velikosti nádrže a množství vody, které odvádí.

Jaký je rozdíl mezi jímkou a Septikem

rozdíl: Jímka nečistí, septik ano

Zatímco septik se skládá z několika komor (běžně tři), kterými voda postupně protéká, a alespoň mechanicky se čistí, tak v případě jímky se odpadní vody pouze akumulují.

Jak velkou odpadní jímku

K rodinným domům se standardně doporučují jímky o objemu 8 až 15 m³, k rekreačním objektům pak stačí menší nádrže o objemu 3 až 8 m³.

Jak často vyvážet jímku

Každý majitel má také povinnost vyvážet septik, tu stanoví vodoprávní úřad. Nejčastěji se septik vyváží jednou až dvakrát do roka – záleží na velikosti nádrže a množství vody, které odvádí. Poté si nezapomeňte uschovat potvrzení o pravidelném vývozu septiku pro případ kontroly.

Jak poznat plný septik

Jak poznat, že je septik plný

V případě, že vám septik zapáchá i když je zavřený, něco není v pořádku. Další indikací je slabý odtok přímo v domácnosti. Pokud se tento jev vyskytuje u více odtoků, bude problém v septiku. Plný septik také poznáte, tak že přetéká a kolem poklopů jsou kaluže hnědé vody.

Jak často se musí vyvážet septik

Jak často septik vyvážet K používání septiku musíte mít stavební povolení a povolení k vypouštění odpadních vod. Každý majitel má také povinnost vyvážet septik, tu stanoví vodoprávní úřad. Nejčastěji se septik vyváží jednou až dvakrát do roka – záleží na velikosti nádrže a množství vody, které odvádí.

Jak poznat že je plný septik

Jak poznat, že je septik plný

V případě, že vám septik zapáchá i když je zavřený, něco není v pořádku. Další indikací je slabý odtok přímo v domácnosti. Pokud se tento jev vyskytuje u více odtoků, bude problém v septiku. Plný septik také poznáte, tak že přetéká a kolem poklopů jsou kaluže hnědé vody.

Jak velkou jímku

Velikost jímky

To záleží zejména na počtu osob, které ji budou používat, a na vaší představě o četnosti vývozu žumpy. K rodinným domům se standardně doporučují jímky o objemu 8 až 15 m³, k rekreačním objektům pak stačí menší nádrže o objemu 3 až 8 m³. Jak často budete takovou jímku vyvážet, vám napoví již zmíněný graf.

Co je jímka na vodu

Jímka je pak nádrž na dešťovou vodu, která slouží k akumulaci a následně k využití dešťové vody pro zálivku, mytí aut, splachování WC, atd. Velikost jímky se řídí velikostí plochy střech nebo předpokládanou spotřebou vody.

Jak dlouho vydrží jímka

Základní princip fungování jímky

Zbylý odpad budete muset nechat vyvézt minimálně 4x za rok, a to z toho důvodu, že splašky v jímce začnou postupně zahnívat a silně zapáchat. Jak často budete muset nádrž vyvážet, záleží na její velikosti a četnosti využívání rekreačního objektu.

Čím rozpustit septik

Žumpex je určen pro žumpy, septiky, jímky, čistírny odpadních vod i suchá WC. Intenzivně odstraňuje zápach a rozpouští tvrdé krusty i mnohaleté usazeniny ze stěn potrubí, kterým protéká. Dále rozkládá kal a výrazně tak prodlužuje intervaly odvozu fekálií.

Co to je septik

Septik (někdy také nazývaný senkrubna, senkrovna či miskrubna) je nádrž na částečné čištění odpadní vody pomocí mechanických a biologických procesů. Septik bývá často součástí domů, které nejsou napojeny na kanalizaci.

Jak Obetonovat jímku

Naše plastové jímky mají po obvodu 5 cm / tl. zpevňující žebra a tak stačí jímku ošalovat z prken a vylít betonem cca: 6 cm / tl. Množství betonu závisí na velikosti jímky. Do svislých výztuh po obvodu se dají lehce udělat otvory (vrtačkou vyvrtat) a do nich vložit armaturovací dráty vhodné k obetonování.

Co nepatří do septiku

Do septiku nepatří ani žádné hygienické potřeby kromě toaletního papíru. Podobně jako tuk působí na bakterie i zahradní a úklidové chemikálie a lepidla, ale také agresivní WC a koupelnové čističe. Bakterie do septiku vám také pročistí vodu. Tu pak můžete bez obav použít například na zalévání zahrady.

Co nasypat do septiku

Bioseptik bakterie do žump a septiků 100g

Biologický přípravek určený k rozkladu organických nečistot v žumpách a septicích. V každém gramu přípravku se nachází 5 bilionů bakterií, které dokáží efektivně rozložit veškerý organický odpad.

Co je to žumpa

Žumpa je izolovaná bezodtoková nádrž určená k zachycování odpadních vod z domácnosti. Žumpa se využívá v místech, kde není vybudován kanalizační systém, popřípadě není možné napojení na zavedenou stokovou síť s čističkou odpadních vod.

Jak zasypat jímku

Usazení jímek

Vykopeme jámu pro jímku. Šířka a délka jámy byměla být z každé strany o 0,5m větší, než jsou rozměry jímky. Na dně výkopu nasypeme písek, vytvoříme 30 až 40cm pískové lože. Na pískové lože usadíme jímku nebo septik.

Jak udělat jímku

Jelikož není žumpa (bezodtoková jímka) vodní dílo, postačí vám stavbu žumpy pouze ohlásit stavebnímu úřadu. V § 104 odst. 1 písm. b je uvedeno, že podzemní stavby (které nejsou vodním dílem) do 300 m2 zastavěné plochy a hloubky 3 m vyžadují pouze ohlášení stavby.