Kdo může provádět veřejnosprávní kontrolu
Správce kapitoly státního rozpočtu je oprávněn u svých podřízených organizací vykonávat veřejnosprávní kontrolu předběžnou, průběžnou a následnou. Proces výkonu této kontroly je upraven zákonem o finanční kontrole (§ 11 a 13) a kontrolním řádem.
Archiv
Kdo kontroluje příspěvkové organizace
Řídicí kontrolu provádí ředitel jako příkazce operace a zaměstnanci příspěvkové organizace pověření ředitelem2 příspěvkové organizace v rozsahu svého pověření. 2. V příspěvkové organizaci je sloučena funkce správce rozpočtu a hlavního účetního podle ustanovení § 26 odst. 3 zákona o finanční kontrole.
Co je finanční kontrola
Finanční kontrola skutečností rozhodných pro hospodaření s veřejnými prostředky zejména při vynakládání veřejných výdajů včetně veřejné finanční podpory u kontrolovaných osob, a to před jejich poskytnutím, v průběhu jejich použití a následně po jejich použití, včetně auditu podle přímo použitelných předpisů Evropských …
Kdo může být správce rozpočtu
3.1.2 Správce rozpočtu a hlavní účetní
Dle ustanovení § 26 odst. 1 písm. b) zákona o finanční kontrole může být funkcí správce rozpočtu pověřen vedoucí nebo i řadový zaměstnanec orgánu veřejné správy, který je odpovědný za správu rozpočtu orgánu veřejné správy.
Jak probíhá kontrola z finančního úřadu
Na co má právo finanční úřad
V průběhu kontroly je oprávněn si vyžádat různé dokumenty, které pak používá jako důkazní prostředky k ověření plnění daňových povinností kontrolovaného subjektu. Zejména se jedná o účetnictví, ale mohou jimi být i smlouvy apod. Správce daně může dále provádět i tzv. místní šetření.
Co je veřejnosprávní
Veřejnosprávní kontrolu můžeme definovat jako finanční kontrolu skutečností rozhodných pro hospodaření s veřejnými prostředky, zejména při vynakládání veřejných výdajů, včetně veřejné finanční podpory u kontrolovaných osob.
Kdo kontroluje FKSP
Ministerstvu práce a sociálních věci.
Kdy použít limitovaný příslib
Použije se v případě že není znám věřitel a výše výdaje u konkrétní výdajové operace. Dále se musí jednat o málo rizikové operace, které vyplývají z běžných provozních potřeb. Schvaluje se jako souhrnný limit výdajů na danou věc v daném období.
Co kontroluje finanční úřad
Prostřednictvím daňové kontroly finanční úřad prověřuje plnění vašich daňových povinností, tvrzení daně nebo okolnosti rozhodné pro správné stanovení daně. Podnět, kvůli kterému si správce daně vybere právě vás, může vyplynout například z nesrovnalosti během kontroly vašeho daňového přiznání nebo z analýzy dalších dat.
Jak dlouho může finanční úřad kontrolovat
Daňová kontrola je zpravidla prováděna zpětně a může být zahájena po dobu, kdy je možné daň doměřit. Lhůta tedy činí zpravidla tři roky od konce lhůty pro podání přiznání, může ale být prodloužena některými úkony správce či poplatníka.
Jak probíhá kontrola finančního úřadu
Na co se připravit
Daňová kontrola se vždy vztahuje k jedné dani a konkrétnímu období (například k dani z přidané hodnoty za období leden 2023). Předtím, než správce daně zahájí daňovou kontrolu, provádí tzv. vyhledávací činnost, kdy vyhledává důkazní prostředky a zjišťuje plnění daňových povinností podnikatele.
Co když jsem nepodal daňové přiznání
Co se stane, když přiznání nepodáte
Jestliže se vás daňové přiznání týká, a i přesto jej vůbec nepodáte, počítejte s tím, že vás k podání přiznání finanční úřad vyzve. Ve výzvě vám určí i náhradní termín. Pokud svou povinnost přesto nesplníte, hrozí vám pokuta až 300 tisíc korun.
Jak se bránit proti daňové kontrole
Pokud provádíte kontrolu bez asistence odborníka a máte dojem, že správce daně překračuje své pravomoce, má daňový subjekt určité nástroje, jak se bránit. Univerzálním prostředkem obrany je podání stížnosti ve smyslu § 261 DŘ proti postupu úřední osoby.
Co je kontrolní úkon
Posledním kontrolním úkonem dle kontrolního řádu je takový úkon, po jehož provedení kontrolující disponuje veškerými podklady a zjištěními potřebnými pro vyhotovení protokolu o kontrole, a od kterého kontrolovaná osoba může oprávněně očekávat, že jí ve lhůtě stanovené zákonem bude doručen protokol o kontrole.
Co je vnitřní kontrolní systém
Pojem vnitřní kontrolní systém je v této příručce chápán široce, jak ho chápou mezinárodní standardy COSO1, tedy jako souhrn všech nástrojů, procesů, postupů a opatření, které jsou zavedeny v orgánu veřejné správy k ošetření rizik, která ohrožují dosahování cílů a plnění úkolů orgánu veřejné správy.
Kdo rozhoduje o čerpání FKSP
114/2002 Sb. (dále jen „vyhláška o FKSP“). O přídělu do tohoto fondu a o jeho čerpání rozhoduje zaměstnavatel spolu s odborovou organizací.
Co je to FKSP
Za zkratkou FKSP se skrývá fond kulturních a sociálních potřeb. Tím disponují všechny státní a příspěvkové organizace a používají ho pro blaho svých zaměstnanců. Na Slevomatu ho nyní můžete využít v kategorii Cestování u vyznačených nabídek.
Co je individuální příslib
Jedná se o záznam o provedení předběžné řídicí kontroly před vznikem závazku. Schvaluje ho příkazce operace a správce rozpočtu. Použije se v případě že je znám věřitel a výše výdaje u konkrétní výdajové operace.
Co je to řidiči kontrola
Řídící kontrola je souhrn organizovaných, formalizovaných a stálých nástrojů (procesů), které byly vybrány a zavedeny do užívání vedoucími zaměstnanci na všech úrovních řízení za účelem dosažení stanovených cílů orgánu veřejné správy a minimalizace výskytu rizika.
Kdo kontroluje faktury
Prostřednictvím daňové kontroly finanční úřad prověřuje plnění vašich daňových povinností, tvrzení daně nebo okolnosti rozhodné pro správné stanovení daně.
Jak často chodí kontrola z finančního úřadu
Kontrola z finančního úřadu může přijít kdykoliv, a čím líp na ni budete připravení, tím líp z ní také nakonec vyjdete. Proto jsme pro vás sepsali vše, co byste o kontrole z „berňáku“ měli vědět. Ještě před tím, než nezvaná návštěva skutečně dorazí.
Co kontroluje finanční kontrola
Prostřednictvím daňové kontroly finanční úřad prověřuje plnění vašich daňových povinností, tvrzení daně nebo okolnosti rozhodné pro správné stanovení daně. Podnět, kvůli kterému si správce daně vybere právě vás, může vyplynout například z nesrovnalosti během kontroly vašeho daňového přiznání nebo z analýzy dalších dat.
Jaká částka se nemusí danit
Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.
Kdo mi pomůže s daňovým přiznáním
Kdo Vám může daňové přiznání udělat O daňové přiznání si žádáte zaměstnavatele, u kterého jste pracovali k 31.12.2018. Pokud jste v tu chvíli nikde nepracovali, můžete si daňové přiznání udělat sami – popřípadě využít daňového poradce, nebo účetní, která se tomu věnuje.
Kdo kontroluje daňové přiznání
Daňová kontrola se provádí u daňového subjektu nebo na místě, kde je to vzhledem k účelu kontroly nejvhodnější. Správce daně předmět daňové kontroly prověřuje ve vymezeném rozsahu. Rozsah daňové kontroly lze v jejím průběhu rozšířit nebo zúžit doručením oznámení o změně rozsahu daňové kontroly.