Kdo to je Marie Terezie?

Kdo to byl Marie Terezie

Marie Terezie, celým jménem Marie Terezie Valpurga Amálie Kristýna, německy Maria Theresia Walburga Amalia Christiana (13. května 1717, Vídeň – 29. listopadu 1780, Vídeň), z rodu Habsburků byla arcivévodkyně rakouská, královna uherská (oficiálně uherský král, Rex Hungariae), královna česká a markraběnka moravská atd.

Co udělala Marie Terezie

Začala centralizovat, Vídeň se stala sídlem ústředních úřadů, zavedla povinnou školní docházku, vyrůstaly manufaktury, stavěly se nemocnice, starobince, trestní právo bylo sjednoceno v tereziánském zákoníku, zakázala mučení a také zavedla evidenci obyvatel.
Archiv

Kdo je matka Marie Terezie

Alžběta Kristýna Brunšvicko-WolfenbüttelskáMarie Terezie / MatkaAlžběta Kristýna byla brunšvicko-wolfenbüttelskou princeznou z dynastie Welfů a provdanou císařovnou Svaté říše římské, královnou německou, českou, uherskou, chorvatskou, sardinskou, neapolskou a sicilskou.
Byla manželkou Karla VI. a její dcera Marie Terezie se stala první a jedinou ženou na habsburském trůně. Wikipedie

Co zrušila Marie Terezie

Marie Terezie patentem reagovala na selské povstání z roku 1775, podpořené krizí kvůli rozsáhlému hladomoru v letech 1770–1772. Patent stanovil délku robotního pracovního dne na 8 hodin v zimě, 12 hodin v létě, včetně přestávky na oběd. Navíc robotní patent zkrátil robotu pouze na tři dny v týdnu.

Jak se říkalo Marie Terezie

Od narození se však Marii Terezii říkalo Mädi. Mädi si často hrávala se svou stejně starou sestřenicí Marií Valerií, dcerou císařovny Alžběty a zůstaly přítelkyněmi.

Kdy se narodil Marie Terezie

13. května 1717, Hofburg, Vídeň, RakouskoMarie Terezie / Datum narození

Koho si vzala Marie Terezie

František I. Štěpán LotrinskýMarie Terezie / Manžel (sňatek: 1736–1765)František I. Štěpán Lotrinský byl lotrinský vévoda, těšínský kníže, toskánský velkovévoda a císař Svaté říše římské. Se svou manželkou Marií Terezií byl zakladatelem habsbursko-lotrinské dynastie. Wikipedie

Kde zemřela Marie Terezie

29. listopadu 1780, Hofburg, Vídeň, RakouskoMarie Terezie / Úmrtí

Kde je uložena Marie Terezie

Schönbrunn
Adresa Schönbrunner Schloßstraße 47, Hietzing, Rakousko
Nadmořská výška 193 m
Souřadnice 48°11′5,24″ s. š., 16°18′44,17″ v. d.
Wikimedia | © OpenStreetMap