Jak zemřel kníže Jaromír
Zřejmě nejtragičtější osud ale měl kníže Jaromír (okolo roku 975-1035), bratr slavnějšího Oldřicha. Jeden sourozenec ho nechal jako mladého vykastrovat, druhý později oslepit a nakonec se stal obětí atentátu, když seděl na záchodě.
Kdy vládl Jaromír
Jaromír (975 – 4. listopadu 1035) byl český kníže z rodu Přemyslovců v letech 1003, 1004–1012 a 1033–1034, syn Boleslava II. Pobožného a jeho druhé, neznámé choti, bratr Boleslava III.
Kdo to byl Břetislav
Břetislav I., přezdívaný kronikářem Kosmou „český Achilles“, (mezi 1002 až 1005 – 10. ledna 1055 Chrudim) byl český kníže z dynastie Přemyslovců, který vládl na Moravě asi od roku 1029, v Čechách v letech 1034–1055.
Kdo to byl Oldřich
Oldřich († 9. listopadu 1034) byl český kníže (1012–1033 a 1034) z dynastie Přemyslovců. Byl synem Boleslava II. a zřejmě jeho druhé, neznámé ženy či teoreticky i jeho třetí manželky Emmy Franské.
Co se stalo v roce 1033
Oldřichovu oblibu u obyvatelstva za jeho dobrou vládu dosvědčuje událost, která se stala na podzim roku 1033. Oldřich byl na podzim 1033 zajat císařem říše římské Konrádem II. (vládl 1027-1039) a českým knížetem se stal znovu jeho bratr Jaromír.
Proč český Achilles
Přezdívá se mu „český Achilles,“ a právem. Břetislav I. byl totiž jedním z nejstatečnějších a nejsebevědomějších českých knížat, který od slova pro skutek nechodil daleko.
Jak získal Břetislav Jitku
Břestislav se tedy rozhodl, že ji unese. Vydal se tedy s družinou ke klášteru, kde požádal o přístřeší. Poté vyčkal příležitosti, až šla Jitka na bohoslužby, přiskočil k ní, nasedl na koně a chtěl s ní z kláštera utéci. Klášterní bránu uzavřenou silným řetězem prý překonal jediným úderem meče.
Kdo pripojil moravú
Přesně před tisící lety se stal českým knížetem Oldřich. Zemi vládl dvacet let a nebyla to pro Čechy léta neúspěšná. Odolával vpádům Boleslava Chrabrého, získal Moravu, leckdy vládnul i nezávisle na císaři. Zároveň jeho éra byla i obdobím krutým.
Koho si vzal Břetislav
Jitka (Judita) ze Schweinfurtu (někdy taky Jitka ze Svinibrodu) (před 1003 – 2. srpna 1058) byla manželka Břetislava I. a česká kněžna.
Kdo vladl po smrti Vratislava
Vratislav I. | |
---|---|
Úmrtí | 13. února 921 Praha |
Pohřben | Bazilika svatého Jiří |
Předchůdce | Spytihněv I. |
Nástupce | Svatý Václav (I.) |
Co se stalo v roce 1085
Roku 1085 se Vratislav II. stává prvním českým králem z rodu Přemyslovců a stěhuje se z Pražského hradu na Vyšehrad. Korunu mu uděluje císař Jindřich IV. za věrné služby.
Kdo to byl Břetislav a Jitka
Jitka (Judita) ze Schweinfurtu (někdy taky Jitka ze Svinibrodu) (před 1003 – 2. srpna 1058) byla manželka Břetislava I. a česká kněžna. Jitka před svým sňatkem žila v klášteře, jak bylo pro tehdejší šlechtické a královské dcery poměrně typické a odtamtud byla Břetislavem unesena.
Kdo unesl Jitku
Jitka (Judita) ze Schweinfurtu (někdy taky Jitka ze Svinibrodu) (před 1003 – 2. srpna 1058) byla manželka Břetislava I. a česká kněžna. Jitka před svým sňatkem žila v klášteře, jak bylo pro tehdejší šlechtické a královské dcery poměrně typické a odtamtud byla Břetislavem unesena.
Co znamená jméno Břetislav
Mužské křestní jméno Břetislav je slovanského původu. Je složeno ze dvou slov, z nichž první je staročeské "břečeti" ve významu "hlučet, být hlučný, dělat rámus", druhé má pak význam "slavný". Jméno se tedy dá přeložit jako "být slavný (bojovým) hlukem/rykem". Osobním číslem tohoto jména je devět – Génius.
Jak zemřel Vratislav I
Během své vlády proslul založením Svatojiřské baziliky na Pražském hradě a pokračoval i v budování sítě hradišť ve středních Čechách. Vratislav zemřel 13. února roku 921. Podle kroniky Činy Hunů a Uhrů se tak stalo kvůli maďarskému vpádu do střední Evropy.
Kdo se stal prvním českým králem
Roku 1085 se Vratislav II. stává prvním českým králem z rodu Přemyslovců a stěhuje se z Pražského hradu na Vyšehrad. Korunu mu uděluje císař Jindřich IV.
Co zavedl Břetislav
Břetislav zavedl údělovou soustavu („stařešinský princip“ = seniorát). Vládcem je vždy nejstarší člen přemyslovské dynastie, Morava je rozdělena na úděly (územní celky) určené pro mladší členy rodu. Knížata vládnoucí na Moravě byla podřízena pražskému knížeti.
Jak říkat břetislavovi
Břetislav slaví svátek dne 10.01.
Zní jako zvon do dáli, typický pro toto jméno je právě jeho zvuk. Břetislav je mužským křestním jménem s ženskou variantou ve jménu Břetislava, které se však užívá jen zřídka. Domáckými variantami jména je Břéťa, Břetík, Sláva, Slávek či zdrobněle Břetislávek.
Jak jdou Přemyslovci za sebou
století v Kosmově Kronice Čechů, byl zakladatelem rodu Přemyslovců Přemysl Oráč, pocházející ze Stadic, kterého si vyvolila za manžela Krokova dcera Libuše (v té době ale Stadice ještě neexistovaly). Jejich následníky byli dle pověstí Nezamysl, Mnata, Vojen, Vnislav, Křesomysl, Neklan a Hostivít.
Kdo byl poslední korunovaný český král
Dne 7. září 1836 proběhla na Pražském hradě poslední korunovace. Oním posledním korunovaným českým králem byl Ferdinand zvaný Dobrotivý, český král toho jména pátý, rakouský císař první.
Kdo byl první král
Roku 1085 se Vratislav II. stává prvním českým králem z rodu Přemyslovců a stěhuje se z Pražského hradu na Vyšehrad. Korunu mu uděluje císař Jindřich IV.
Kdo vyvraždil Přemyslovce
Jisté je to, že přemyslovský kníže Boleslav II. rozkaz k vyvraždění příbuzenského rodu nevydal. Byl stižen mrtvicí a nebyl schopen vlády. Faktem zůstává, že v oné době se Vojtěch se velmi nepohodl s "nějakými bojovníky", patrně z rodu Vršovců, na Pražském hradě.
Kdo vladl po Ferdinandu
Ferdinand I. Habsburský | |
---|---|
Pohřben | Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha |
Předchůdce | (jako český král) Ludvík Jagellonský |
Nástupce | Maxmilián II. Habsburský |
Manželka | Anna Jagellonská |
Kdo vládl v Čechách
Na českém královském trůnu vládly dynastie Přemyslovců (1198–1306), Lucemburků (1310–1437), Habsburků (1437–1457), Jagellonců (1471–1526), Habsburků (1526–1780) a Habsburko-Lotrinků (1780–1918). Království oficiálně zaniklo roku 1918 vznikem Československa.
Kdo byl poslední Habsburk
Poslední habsburský císař Karel I. (17. srpna 1887, Rakousko – 1. dubna 1922, Madeira) byl v letech 1916–1918 také poslední český král.