Kdo založil Tróju?

Kdo založil Tróju

Za hlavního objevitele bájného města Trója je považován německý obchodník a amatérský archeolog Heinrich Schliemann, který Tróji zasvětil celý svůj život.

Jak to bylo s Trojou

Řekové se do války vypravili poté, co syn trójského krále Paris unesl Helenu, manželku spartského krále Meneláa. Nejslavnějším řeckým bojovníkem byl Achilles, vůdcem Trójanů Hektór. Řekové nakonec zvítězili pomocí lsti, kdy obyvatelům Tróje darovali dřevěného koně (trójský kůň neboli danajský dar).

Kdo je to h Schliemann

Heinrich Schliemann, celým jménem Johann Ludwig Heinrich Julius Schliemann (6. ledna 1822, Neubukow – 26. prosince 1890, Neapol), byl německý podnikatel, obchodník a archeolog. Pátral na severozápadě Malé Asie a podle popisů krajiny v Homérově eposu Ilias (Iliada) nalezl legendární město Trója a později i Mykény.

Kdy se objevila Trója

Během archeologických prací bylo odkryto celkem devět stavebních fází města, kdy nové vyrostlo na troskách toho předchozího. Homérova Trója se označuje jako VIIa a její existenci lze datovat do doby bronzové mezi lety 1300 – 1190 před Kristem, což koresponduje s tradičně udávanými daty antických autorů.

Kdo vládne v Řecku

Řecko

Řecká republika Ελληνική Δημοκρατία (Ellinikí Dimokratía)
Prezidentka Katerina Sakellaropulosová
Předseda vlády Kyriakos Mitsotakis
Měna euro (EUR)
HDP/obyv. (PPP) 31 821 USD (44. na světě, 2021)

Kdo byl v trojském koni

Trójský kůň je v řecké mytologii předposlední akt deset let trvající trójské války. Byl to dar, který v sobě ukrýval skupinu vojáků. Skupinka obléhajících Řeků (kteří se u Homéra nazývají Achájové, Danaové) pod vedením Odysseovým se ukryla do velkého dřevěného koně a zbytek odplul do úkrytu.

Kdo dobyl Tróju

Když i Paris padl, chtěla Helena domů a pomáhala Řekům. Dobili Tróju mstí – předstírali, že boje vzdali a odtáhli a na břehu nechali Trójanům dřevěného koně. Uvnitř však byli schovaní Řekové v čele s Odysseem a ti Tróju dobyli.

Kdo rozpoutal trojskou válku

Helena je v řecké mytologii dcera nejvyššího boha Dia a jeho milenky Lédy. Helena byla prohlášena a uznávána jako nejkrásnější z žen. Trojskou válku, kterou žárlivý spartský král rozpoutal kvůli své uprchlé ženě, popisují starověcí historikové jako nejdůležitější konflikt všech dob.

Jak byla objevena Trója

K homérské Tróji se nedokopal, určil ale její polohu

V říjnu 1871 zahájil devětačtyřicetiletý Schliemann na kopci Hisarlik v západním Turecku vykopávky. Za několik let oznámil, že ve třetí vrstvě odspodu objevil legendární Tróju.

Kdo stál v čele Athén

Politické zřízení v Athénách prošlo složitým vývojem. Původně vládla aristokracie (v čele stál král, vládli archonti (úředníci) a areopag (rada starších)). Ti sídlili na Akropoli (viz foto).

Kdy bylo založeno Řecko

3. února 1830Řecko / Založení

Kdo dobyl Troju

Když i Paris padl, chtěla Helena domů a pomáhala Řekům. Dobili Tróju mstí – předstírali, že boje vzdali a odtáhli a na břehu nechali Trójanům dřevěného koně. Uvnitř však byli schovaní Řekové v čele s Odysseem a ti Tróju dobyli.

Kdo vymyslel trojského koně

Tehdy navrhl Odysseus, aby se pokusili Tróju dobýt lstí. Navrhl postavit velkého dřevěného koně, v němž se ukryjí vybraní bojovníci. Tohoto koně potom dostat za nedobytné hradby města. Je třeba říci, že za autora nápadu bývá považován také věštec Kalchás či věštec Prylis (jemu tu myšlenku vnukla sama Athéna).

Kdo bojoval v Tróji

Děj se odehrává v okolí Tróji. V příběhu spolu bojují dva národy: Achájové (Řekové – včetně Sparty a Mykén) a Trójané (Obyvatelé severozápadu Malé Asie). Spor mezi nimi vznikne, když syn Trójského krále unese Helenu, nejkrásnější ženu na světě.

Kde se rozkládala Trója

Katastrální území Troja má rozlohu 5,43 km2. Leží na pravém břehu řeky Vltavy a na přilehlém kopci (Bohnické plošině) na severu Prahy. Dolní část Troji v údolí Vltavy tvoří samosprávnou městskou část Praha-Troja a patří do obvodu Praha 7, horní část na Bohnické plošině patří k městské části Praha 8 a obvodu Praha 8.

Jaký kmen založil Spartu

Původně šlo o achajské město, avšak zřejmě na konci 12. století př. n. l. vpadly do Lakónie kmeny Dórů ze severu. Dórové učinili ze Sparty své hlavní město a zhruba do poloviny 8.

Kdy vznikla polis

Archaické období (800 – 500 před Kristem)

V archaickém období byl dokončen rozpad rodové společnosti, v 8. století před Kristem zaniká království a vládne aristokracie. Počátkem tohoto období vznikl typ státu zvaný polis.

Kdo vytvořil Řecko

–3. tisíciletí př. n. l. do Řecka pronikly první řecké kmeny – Achájové, kteří vytvořili mykénskou kulturu. Později se v Řecku usadily další řecké kmeny, Dórové, Iónové, Aiólové, Epiróti a Makedonci, které se spojily s původním obyvatelstvem, a tak se vytvořil starověký řecký národ.

Odkud pochází Řekové

Řekové mají původ v starověkých řeckých kmenech Achájů, Dórů a Iónů, kteří se usadili v Řecku a Malé Asii. Ve starověku se Řekové tak také nazývali Achájové nebo Danaové, jak je doloženo již u Homéra. Danaové a Achájové (případně Argejští) jsou všichni Řekové, kteří bojovali u Tróje.

Kdo vymyslel trójského koně

Tehdy navrhl Odysseus, aby se pokusili Tróju dobýt lstí. Navrhl postavit velkého dřevěného koně, v němž se ukryjí vybraní bojovníci. Tohoto koně potom dostat za nedobytné hradby města. Je třeba říci, že za autora nápadu bývá považován také věštec Kalchás či věštec Prylis (jemu tu myšlenku vnukla sama Athéna).

Kam v Tróje

Troja kromě zachovalé přírody může nabídnout celou řadou atrakcí – najdete zde Trojský zámek, zoologickou zahradu, a botanickou zahradu s tropickým skleníkem Fata Morgana. Nad areálem botanické zahrady se nachází stráň s loukou a vyšplháte-li až nahoru k lesu, naskytne se vám nádherný panoramatický pohled na Prahu.

Kdo se staral o Recke Chramy

Parthenón (Παρθενών, řec. chrám panen) byl hlavním chrámem antických Athén zasvěceným bohyni Athéně Parthenos (Panenské). Byl vystavěn v letech 447–438 př. n. l. na athénské Akropoli, kde můžeme jeho pozůstatky spatřit dodnes.

Kdo vyhrál v peloponéské válce

Peloponéská válka probíhala v letech 431 př. n. l. až 404 př. n. l. mezi athénským námořním spolkem, vedeným Athénami, a peloponéským spolkem, jehož vedoucím státem byla Sparta. Válka byla přerušena několika příměřími a skončila vítězstvím Sparty.

Kdo byl nejvyšší vládce bohů

Zeus (starověký řecký Ζεύς [Zeús]; moderní řecký Δίας [Dias]; skloňování Dia, Diovi, Die, Diem) je nejvyšší z bohů řecké mytologie.

Jak se zilo v Řecku

Při jídle leželi Řekové na lehátku z jedné strany vyvýšeném, což převzali z Mezopotámie a Egypta. Po uložení na lehátko si umyli ruce, jelikož neznali příbory a jedli rukama, které si mezi sousty otírali do chlebové střídky a tu pak házeli psům.