Kdy dát Andulkam budku?

Kdy hnízdí andulky

Pomalu se začíná probouzet příroda po zimním spánku a v blízké době začnou i ptáci s přípravami k rozmnožování. Andulky i další papoušci a drobní exoti začínají hnízdit již březnu a proto je únor ten správný čas pro přípravu na hnízdění.
Archiv

Kdy pohlavně dospívá andulka

Samička snáší 4 -6 vajec, na kterých sedí 18 – 21 dní. Pohlavně dospívají okolo 4 měsíců.

Kdy vyletí andulka z budky

V odborné literatuře píší, že ji sameček nestřídá, ovšem z vlastních zkušeností vím, že jsou i jedinci, kteří samičce pomáhají se zahříváním vajec. Mláďata se líhnou po 18 až 21 dnech postupně každý druhý den. Zdravá mláďata vylétají z budky asi po 30 dnech, zcela opeřená a schopná létat.

Kam umístit budku pro andulky

Vhodnými lokalitami jsou zahrady, parky, sady, stromořadí atp. Ptáci jsou nejen stromům velmi užiteční, zbavují je parazitů, kteří by jinak poškodili nejen strom, ale časem i naši úrodu ovoce. Pokud máte fasádu, do které se dá a může vrtat, lze připevnit ptačí budku i přímo na dům.
Archiv

Jak se pozná stáří andulky

Stáří andulky poznáte podle ozobí a podle kroužku na duhovce. Ozobí je u mladého zvířete světle zbarvené. Kruh duhovky je sotva viditelný nebo zcela chybí, proto se oko jeví téměř černé. U dospělých andulek je však kroužek duhovky zřetelně viditelný.

Jak dlouho sedí andulky na vejcích

Samička sedí na vejcích zhruba 18 dní, během kterých z budky téměř nevylétá. Sameček často sedí na bidýlku hnízdní budky, krmí samičku a cvrliká jí. Po „vysezení“ vajec se začnou líhnout mláďata v pořadí, v jakém samička vajíčka snesla.

Co andulky nesmí jíst

Pozor si ale u ovoce i zeleniny dejte na pecičky a jadérka, také se vyhněte fazolím, rebarboře, nedávejte jim ani stonky z rajčat nebo houby. Tip: Nejen ovoce, ale také větvičky z ovocných stromů andulkám udělají radost, kromě jich to mohou být také ty z buku, javoru, olše nebo jilmu.

Jak poznat že je andulka spokojená

Jak se pozná, že je andulka spokojená Spokojená andulka dobře jí, zpívá a pořád se něčím zabývá. Přebírá si peří nebo si hraje s hračkami.

Jak má být vybavena klec pro andulky

Na dno klece jako podestýlku můžeme použít dřevité peletky, bukové štěpky, nebo písek s gritem. Každý papoušek si rád hraje, proto je dobré mu do klece umístit vhodnou hračku.

Co potřebuju pro andulku

Andulky chováme ve velké kleci nebo voliéře o minimální délce 1 – 1,5 m a výšce 80 cm. Jelikož andulky létají vodorovně, jsou pro ně kulaté klece nevhodné. Dno klece vyplňte pískem pro ptáky obohaceným vápnem nebo mušlovým štěrkem, který dobře absorbuje a dezinfikuje ptačí trus a obsahuje důležité minerály.

Co mají rádi andulky

Co andulkám prospívá Z ovocných plodů andulkám chutnají jahody, dužniny pomerančů, oloupaná jablíčka, hrozny, rajčata, hrušky nebo višně… Všechny tyto druhy ovoce jsou pro andulky vhodné. Můžete jim také dát ostružiny, meruňky, ananas, banán, kiwi a mango.

Jak naučit mluvit andulku

Andulka se musí při výuce soustředit jen na vás, proto s ní cvičte pouze v době, kdy v místností není nikdo jiný kromě vás. Doporučujeme také zakrýt tři strany klece dekou či jinou textilií. Začněte jen jedním slovem, ideálně jejím jménem. Až ho bude umět vyslovovat dokonale a bude si ho pamatovat, můžete přidat další.

Co mají andulky nejraději

Nejraději mají stébla čerstvé trávy, mladé pampeliškové listy, pochutnají si také na listech bezu nebo ptačince. Přednost dávejte vždy těm místům, která nejsou příliš frekventovaná silničním provozem a kde se zeleň neošetřuje postřiky.

Co mají andulky nejradši

Z ovocných plodů andulkám chutnají jahody, dužniny pomerančů, oloupaná jablíčka, hrozny, rajčata, hrušky nebo višně… Všechny tyto druhy ovoce jsou pro andulky vhodné. Můžete jim také dát ostružiny, meruňky, ananas, banán, kiwi a mango.

Jak uklidnit andulky

Dále dodržujte následující kroky:Kdykoliv budete v blízkosti klece, na andulku mluvte klidným hlasem.Pokládejte ruce do blízkosti klece a pomalu andulku zvykejte.Pomalu se přibližujte k andulce uvnitř klece.Trénujte sezení na prstu.V další části výcviku zkuste andulku sedící na prstě vytáhnout pohybem ruky z klece.

Proč se andulka klepe

Samotný třes není příznakem konkrétního onemocnění. Nepíšeš, kde máš umístěnou klec. Je důležité, aby byla na klidném místě, kde je stálá teplota a hlavně není průvan – na to jsou andulky hodně citlivé a mohou se třást zimou. Zkontroluj tedy, jestli v místě, kde je klec, neproudí chladný vzduch.

Co nesmí andulky

Pozor si ale u ovoce i zeleniny dejte na pecičky a jadérka, také se vyhněte fazolím, rebarboře, nedávejte jim ani stonky z rajčat nebo houby. Tip: Nejen ovoce, ale také větvičky z ovocných stromů andulkám udělají radost, kromě jich to mohou být také ty z buku, javoru, olše nebo jilmu.

Co je pro andulky jedovaté

Pro andulky jsou některé pokojové rostliny jedovaté – např. tchynin jazyk, brambořík, anturie, dieffenbachie, kala či monstera.

Co na dno klece pro andulky

Na dno klece jako podestýlku můžeme použít dřevité peletky, bukové štěpky, nebo písek s gritem.

Jak mluví andulky

Jak už jsme zmínili výše, andulky „pouze“ imitují zvuky, které slyší často a které považují za vaši řeč. Naučí se tedy slova, fráze nebo například i zvuk telefonu nebo přijíždějící sanitky. K tomu ale dojde pouze v případě, že nechováte příliš mnoho andulek (ty mají už své hejno a svou řeč, vás tedy nepotřebují).

Co znamená kdyz andulka stojí na jedne nože

Sedí na bidle na jedné noze

Normální chování, pohodlný postoj, když pták odpočívá. Pokud ale trvale upřednostňuje 1 nohu (při šplhání, chůzi), navštivte veterináře.

Co dát andulce na dno klece

Na dno klece jako podestýlku můžeme použít dřevité peletky, bukové štěpky, nebo písek s gritem.

Jak si získat důvěru andulky

Když ochočujete, mějte andulku samotnou, za žádné přítomnosti jiných ptáků. Jako vůbec první krok je důležité, si získat důvěru andulky. Sedněte si ke kleci, (nebuďte výše jak andulka) a povídejte si s ní. Povídejte si něco jemným hláskem, andulka musí poznat, že nejste nepřítel!