Kdy jste kdybyste?

Kdy jsi nebo kdybys

Pravopisně správné tvary slov kdybychom, kdybyste, kdybych či kdybys můžeme odvodit od odpovídajících tvarů podmiňovacího způsobu slovesa být. Nesprávné tvary kdyby jsme, kdybysme, kdyby jste, kdyby jsem či kdyby jsi raději nepoužívejte. Nejsou totiž spisovné.
Archiv

Kdy bych a kdybych

Pravopisně správně je pouze tvar kdybychom! Tvary v jednotném a množném čísle jsou následující: kdybych, kdybys, kdyby; kdybychom, kdybyste, kdyby.
Archiv

Co je za slovní druh kdybyste

Složený slovesný tvar podmiňovacího způsobu se skládá z kondicionálového tvaru pomocného slovesa být a příčestí činného.
Archiv

Co je správné aby jste nebo abyste

Odpověď není nikterak složitá: Spojku „aby“ ve tvaru 2. osoby čísla množného píšeme vždy abyste, nikoli aby jste ani abyjste. (Tvar podmiňovacího způsobu byste se „sloučí“ se spojkou aby v jediný výraz.)

Jak se píše kdybyste

množného zp. podmiňovacího (kondicionálu) píšeme vždy „kdybyste“ (kdybyste počkali). Zde pozor na často používanou chybou variantu: slova nelze psát ani odděleně, tvar „kdyby jste“ je nespisovný.

Co kdybysme

Proč tato reklama Podřadicí spojka „kdyby“ má v 1. osobě množného čísla pouze jednu správnou podobu, a sice tvar kdybychom. Ostatní tvary, například kdybysme, kdyby jsme nebo kdybyjsme hodnotíme jako nesprávné.

Co to je kdyby

kdyby spojka · podřadicí

— pokud je či bude splněna podmínka, jejíž splnění mluvčí považuje za nepravděpodobné, ale nikoliv nutně za nemožné ⋄ Co by za to dala, kdyby ji zase jednou přátelsky oslovil!

Čím nahradit jakoby

„Jakoby“ používáme v případech, kdy chceme dosáhnout významu přirovnání nebo zdánlivosti či předstírání. V tomto případě můžeme „jakoby“ nahradit výrazem „zdánlivě“ nebo samostatným „jako“.

Co byste by jste

osoby množného čísla) mohou někteří pisatelé zaváhat: Píše se správně byste, by jste nebo snad byjste Odpověď není složitá: Jediný správný tvar je byste.

Jak se píše BY JSTE

První osoba množného čísla, jejímž jediným spisovným tvarem je bychom, bývá komolena na bysme či by jsme; tvar druhé osoby množného čísla, který zní správně byste, pak řada lidí v dobré víře přetváří na chybné by jste. Spisovné jsou však pouze tvary bychom a byste.

Kdy bysme

Tvar BYSME je v pořádku. Pokud ho používáte v neformálním rozhovoru nebo ve zprávě či e-mailu kamarádům. Není spisovný, ale na to se při přátelském tlachání nehledí. Chtěli bysme přijít už v pět, ale nevím, jestli to stihneme.

Kdy by ses

Rovněž v podmiňovacím způsobu užíváme stažené ses, sis: ty by ses nekoupal, aby sis nečetl, kdyby ses podíval (nikoli by jsi se, kdyby jsi se, aby jsi se).

Kdy jste kdy ste

Jste se používá pokud je to samostatné sloveso (Vy jste… Jako "ste" se používá ve slově "byste".

Jak nahradit slovo kdyby

Kdybyi kdyby.i v tom případě, že by.jako kdyby.jestliže.jestliže však.jestliže, by.jestliže, pak (logická spojka)kdyby.

Co je jako by

Spojku „jako by“ používáme ve významu „jako kdyby“, přičemž její druhá část – „by“ – je součástí slovesného tvaru, tedy podmiňovacího způsobu: „Dítě spí, jako by ho do vody hodili.

Co je jakoby za slovní druh

citoslovceEditovat

„Bydlím teď jakoby se ségrou, jakoby se ke mně nastěhovala, protože jakoby její přítel odjel jakoby pracovat do Anglie.

Co jste nebo co ste

Jste se používá pokud je to samostatné sloveso (Vy jste… Jako "ste" se používá ve slově "byste".

Co znamená bychom

slovesoEditovat

Slovo „bychom“ je aoristem 1. osoby plurálu od slovesa být. Aorist je archaický slovesný tvar, v češtině používaný do 15. století, který ale postupně vymizel.

Kdy se píše si a kdy jsi

Si je tvar zvratného zájmena a pojí se se slovesy. Zpívat si, kreslit si Jsi je tvar slovesa být ve smyslu existovat (2. osoba jednotného čísla).

Jak bychom mohli

Otázky typu „Jak bychom mohli…“ (How might we, HMW) vám pomáhají vést brainstorming. Definují konkrétní příležitosti a úkoly, které se snažíte vyřešit.

Co sis nebo co jsi si

Dalším jevem, ve kterém lidé často chybují, je psaní jsi a si po sobě. Pokud narazíte na tento případ, nahradíte jej tvarem sis. Nejedná se o žádný stažený tvar, ale spisovnou variantu. Pokud tedy budete chtít napsat větu typu „Ty jsi si myslel…“ nebojte se jej nahradit tvarem „Ty sis myslel…“.

Jak psát jsi si

Pokud podmět je TY, zkuste ho změnit na jinou osobu a podívejte se, jestli SI/JSI zmizí. Pokud zůstalo, bude to zase SI. Když zmizelo a nahradilo ho BÝT v jiné osobě, jedná se o JSI. Čekal jsi dlouho

Kde jste nebo kde ste

se souhláskou j), tak i zjednodušenou výslovnost (tj. bez souhlásky j), např. byl [sem] i byl [jsem], pracovali [sme] i pracovali [jsme], kde [ste] byli i kde [jste] byli, všichni [sou] zdraví i všichni [jsou] zdraví. Zejména v pozici po souhlásce je plná výslovnost hodnocena jako zvlášť pečlivá.

Co to je jakoby

„Jakoby“ používáme v případech, kdy chceme dosáhnout významu přirovnání nebo zdánlivosti či předstírání. V tomto případě můžeme „jakoby“ nahradit výrazem „zdánlivě“ nebo samostatným „jako“. Např.: Seděl jakoby přikovaný. = Seděl jako přikovaný (zdálo se, že je přikovaný).

Jak se píše slovo jakoby

“ Tam, kde nemůžeme dosadit „jako kdyby“, uplatníme jednoslovný tvar „jakoby“. „By“ v tomto případě není součástí slovesného tvaru. „Jakoby“ vyjadřuje určitou míru nejasnosti, nejistoty nebo přirovnání či zdánlivost, používá se ve spojení se slovesy v oznamovacím způsobu: „Chová se jakoby dospěle, ale je to ještě dítě.