Kdy může želva ven?

Kdy muze být želva venku

Jakmile nehrozí přízemní mrazíky, je vhodné mít želvy trvale venku a není potřeba je přenášet na noc dovnitř. Dospělé želvy lze mít ve výběhu od března do srpna a zbytek roku mohou být uložené k zimnímu spánku. Malá mláďata zimují kratší dobu, a mezitím je musíte umístit do terária.
Archiv

Jak poznat že je želva spokojená

Pokud je želva pod lampičkou, pak se tímto pohybem nahřívá. Zdvihá se totiž co nejblíže ke světlu, aby se mohla hezky prohřát. Pokud se želva projevuje tímto způsobem, je naprosto spokojená a cítí se v bezpečí.

Kdy dát vodní želvy domů

Nechejte želvu ve výběhu až do doby, kdy denní teploty klesnou trvale pod 20 °C. To bývá většinou v 1. polovině října. Pokud bude předpověď hlásit noční mrazíky, zavřete ji do domečku, nebo ji na noc přemístěte do chladného místa v domě.
Archiv

Proč se želvy zahrabávají

Suchozemské želvy proto s vodou velmi dobře hospodaří – většinu jí získávají z potravy. Za suchého a teplého počasí se zahrabávají do substrátu alespoň tak, aby měkké části těla byly co nejvíce ve vlhku pod povrchem půdy.

Jak udělat výběh pro želvy

Nejčastější variantou je výběh palisádový, pak také zděný, nebo výběh zbudovaný z klád či vyřazených telegrafních sloupů. Klády je třeba zapustit do země a ještě je upevnit nejlépe pomocí kamenů. Pevný základ je nezbytný, jelikož želvy se rády podhrabávají, takže bychom o ně mohli přijít. Důležité je také umístění.

Jak dlouho vydrží pod vodou želva

Běžně 10-15 min, v nouzi a v klidu i 2 hod. a při zimování, kdy je aktivita na nule, tak celou zimu.

Jak uklidnit želvu

Pokud želvu koupete, vkládejte ji do vody velice pomalu. Buďte celou dobu její koupele poblíž, aby na vás viděla. Pomůže jí to se ve vodě uvolnit a uklidnit.

Co znamená když želva píská

Pravděpodobně má něco v nosních dírkách. Zkuste ho vykoupat a popřípadě vyčistit nosní dírky. Nejlépe tupou stranou větší jehly na šití.

Co potřebuje želva v teráriu

Terárium má být shora alespoň z poloviny otevřeno, aby byla zajištěna výměna vzduchu. Může mít tedy podobu akvária s výškou asi 20- 25 cm , jehož nejméně 3 strany budou neprůhledné. Terárium může také tvořit dřevěná podlážka potažená linoleem a neprůhledná ohrádka ze dřeva ošetřeného proti vlhkosti.

Co potřebuji pro želvu

Želva potřebuje i prostor, kde se může schovat, proto jí v teráriu vytvořte bezpečnou skrýš z kamenů nebo kůry, dřevěný domek nebo použijte umělou jeskyni pro plazy. Želva ocení i kořeny nebo ploché kameny, o které si může brousit drápy. Do terária můžete také přidat hromádku sena.

Jak slyší želvy

I když se zdá, že želva postrádá snad všechny smysly, je to omyl. Má výborně vyvinutý čich, který ji spolehlivě dovede jak k potravě, tak k pohlavně žádoucímu partnerovi, a také zrak, především do dálky. Překvapivě želva i slyší, byť mnohem lépe rozeznává hlubší tóny, takže se vyplatí mluvit na ně hlubším hlasem.

Jak najít na zahradě želvu

Ideální je jižní svah. Ale pozor – ač mají želvy slunce rády, musí mít i možnost se někde v letních parných dnech schovat, proto je třeba na pozemku vytvořit i stinný chladnější koutek. Pokud je to možné, zkuste najít místo, které je dostatečně vlahé a daří se v něm bylinám.

Kam dát želvu

Terárium vhodné pro suchozemskou želvu je umístěné nejlépe na stole ve výšce 60- 80 cm nad zemí. Umístění u země často znamená nižší teplotu a průvan, který zvířata nesnášejí. Terárium má být shora alespoň z poloviny otevřeno, aby byla zajištěna výměna vzduchu.

Jak dlouho může želva bez jídla

Dospělný jedinci vydrží bez potravy, 14 dnů, ale mláďata nemohou dlouho hladovět.

Jak dýchá želva pod vodou

Stejně jako všichni obratlovci, kteří opět zamířili do vody, se ani želvy nevzdaly dýchání vzdušného kyslíku, ale některé přesto došly dál než velryby: vodní želvy získávají další kyslík z vody pomocí takzvaných análních vaků, hustě protkaných krevními cévami.

Jak se pozná že má želva nedostatek vápníku

Vápník se jim může dodávat již v kupované potravě, nemusíte mít strach, že by se jím želva předávkovala. Přebytečné množství tělem totiž přirozeně vyloučí. Nedostatek vápníku může časem vést k měknutí krunýře, nerovnoměrnému růstu, případně k deformaci čelisti zvířete.

Jak zabít želvu

„ Malou říční želvu zabijeme tím způsobem, že přidržíme žhavé železo ke hřbetní skořápce, želva vystrčí hlavu a nohy, načež hlavu rychle usekneme. Nebo vhodíme želvu do vařící vody. Zabitou dobře vypereme a vaříme ve slané vodě tak dlouho, až se skořápky lehce dají odstraniti.

Jak často čistit terárium želvě

Čištění terária by mělo probíhat každý den. Každý den bychom měli želvě vyčistit misky, vyhodit starou potravu, výkaly apod. Kompletní vyčištění želvária provádíme zhruba každý měsíc.

Co nesmí jíst želva

Nevyhovující zdroje vápníku: rajče, broskev, salát, okurka, jahody, brokolice, meruňky, růžičková kapusta, květák, chřest, řepa, banán, švestky. Tyto potraviny se musí vždy poprášit doplňkem vápníku a neměly by sloužit jako hlavní zdroj krmení.

Jak je rychlá želva

Želva je symbol pomalého zvířete, to však platí jen pro suchozemské druhy. Urazí průměrně 200- 500 m za hodinu. Naproti tomu mořské želvy jsou hbité-plavou rychlostí až 35 km/h .

Jak udělat venkovní výběh pro želvu

Nejčastější variantou je výběh palisádový, pak také zděný, nebo výběh zbudovaný z klád či vyřazených telegrafních sloupů. Klády je třeba zapustit do země a ještě je upevnit nejlépe pomocí kamenů. Pevný základ je nezbytný, jelikož želvy se rády podhrabávají, takže bychom o ně mohli přijít. Důležité je také umístění.

Co dát do terária pro želvu

Použijte substrát z kokosových vláken, písek, hobliny nebo dřevěnou vlnu. Nejvhodnější je smísit písek v poměru 1:1 se zeminou, přičemž tento substrát pohlcuje vlhkost a želva se v něm může přehrabovat. Do zbylé části umístěte zmíněné hobliny, které tolik nepráší.

Jaké ovoce může želva

Ovoce dáváme jen občas jako pamlsek kvůli vyššímu obsahu cukru. Vhodný je meloun, borůvky a jablka. Jako zpestření ocení květy lučních rostlin, přidávat můžeme také jemnější seno. Granulemi pro suchozemské želvy můžeme přikrmovat jednou za čas, nicméně pro želvu je nejvhodnější její přirozená potrava.

Co je kloaka u želvy

Ano, je to kloaka čili vývod pohlavního, trávicího a vylučovacího ústrojí. Technicky vzato se jedná o pozadí, které želvy dokážou používat i takto nečekaným způsobem. Ovšem ani takovéto vychytávky přírody nemají neomezenou působnost.

Jak poznat že je želva mrtvá

Postup jak to zjistit je následující – vezmeme želvu do svislé polohy hlavou nahoru a systematicky ji překlápíme střídavě doprava a doleva ve smyslu kyvadla. Pokud hlava želvě blimbá uvolněně a kopíruje pohyb ze strany na stranu, jde pravděpodobně opět o uhynulou želvu nebo jedince těsně před úhynem.