Kdy může řidič přejet plnou čáru
Podélná čára souvislá – „je zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění, odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci nebo vjíždění na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci. “
Archiv
Kam můžu přes podélnou čáru souvislou odbočit
Více § 16 Objíždění. Dále smíme podélnou čáru souvislou přejet při odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci (garáž, dvorek, tábořiště apod.). Řídíme se ustanoveními o odbočování. Při odbočování vlevo musíme dát přednost v jízdě protijedoucím vozidlům atd.
Co znamená dvojitá plná čára
Ovšem je mezi nimi rozdíl. Bílou čáru souvislou smí řidič přejet ve dvou případech. Za prvé když objíždí nějakou překážku a za druhé v případě, že vyjíždí mimo pozemní komunikaci, například do domovního dvora na soukromý pozemek a podobně. Dvojitou bílou čáru souvislou pak smí řidič přejet pouze když objíždí překážku.
Archiv
Kdy se smí předjíždět
Silniční zákon o předjíždění
Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu.
Jak předjíždět cyklisty
Dle zákona je nutné při rychlosti od 30 km/h cyklistu předjíždět ve vzdálenosti nejméně 1,5 metru – od řídítek kola po zpětné zrcátko vozidla. Pokud jedete do 30 km/h, pak stačí vzdálenost pouhého 1 metru. Tyto výpočty nejsou náhodné.
Kde se nesmí předjíždět
Předjíždění je zakázáno na přechodu pro chodce a na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi. Vzdálenost, ve které řidič nesmí předjíždět před nimi, není přesně stanovena, jde ale o to, aby řidič, který předjíždí, dokončil celý manévr předjíždění ještě předtím, než vjede na přechod nebo přejezd.
Co znamená plná čára na silnici
Plná čára (V1a) – Vodorovné značení je zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění, odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci nebo vjíždění na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci.
Kdy můžu předjet cyklistů
Ano. Na tuto situaci zákon myslí a cyklistu je možné předjet i přes plnou čáru uprostřed vozovky. Důležité je předjíždět v momentě, kdy dostatečně vidíte před sebe a neohrozíte manévrem ostatní účastníky silničního provozu.
Kdy řidič nesmí předjíždět
11080021: Řidič nesmí předjíždět: na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi. bezprostředně za přechodem pro chodce nebo za přejezdem pro cyklisty. na křižovatce s řízeným provozem.
Kdy můžu předjíždět z práva
§ 17 Předjíždění
Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu.
Jak daleko jet od cyklisty
Je proto nutné dodržovat boční odstup 1,5 m od cyklisty. Oproti tomu vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, který je vyznačený svislým dopravním značením a na vozovce zpravidla červeně podbarveným obrázkem kola, je určen pouze cyklistům, motoristé do něj nesmí vjíždět (s výjimkou objíždění překážky či při parkování).
Co ruší zákaz předjíždění
Předjíždění může zakázat svislá dopravní značka B 21a „Zákaz předjíždění“, zákaz končí u značky B 21b „Konec zákazu předjíždění“. Zákaz předjíždění ruší rovněž křižovatka, případně značka B 26 „Konec všech zákazů“. Značka B 21a může být ještě doplněna dodatkovou tabulkou, například „Předjíždění traktorů povoleno“.
Jak předjíždět cyklistu
Předjíždění cyklistů na plné čáře
Podle vyhlášky Ministerstva dopravy č. 509/2021 Sb. Je nově výslovně povolené předjet cyklistu na plné čáře. Pozor však na úseky, kde je zákaz předjíždění stanoven dopravní značkou „zákaz předjíždění B 21A“.
Jak předjíždění cyklistu na plné Care
Případ, kdy může auto předjet cyklistu na plné čářeJe-li silnice dostatečně široká tak, že dokážete cyklistu předjet v rámci jednoho jízdního pruhu a udržet si od něj povinný bezpečný odstup, můžete.Je-li silnice úzká, musíte jet za cyklistou až do úseku, kde bude možné ho bezpečně předjet v souladu s předpisy.
Kdy se smí řidič otáčet
Při otáčení na dostatečně široké silnici dejte znamení o změně směru jízdy vlevo, najeďte co nejblíže levé straně jízdního pruhu, dejte přednost vozidlům v protisměru a těm, co vás případně předjíždí, a můžete se otočit. Pokud je ale mezi pruhy plná čára, otáčet se zde nesmí.
Kde je zákaz předjíždění
S těmito předpisy nebude možné, aby kamiony vážící více než 7,5 tuny předjížděly na dálnicích a rychlostních silnicích. Toto omezení platilo v této zemi již dříve, ale pouze na 250 kilometrovém úseku. Nyní se zákaz předjíždění zavádí na všech dálnicích a rychlostních silnicích.
Na které silnice nesmí cyklisté
Kam nesmí cyklista Dálnice, silnice pro motorová vozidla, cesta označená značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, případně „Zákaz vjezdu všech vozidel“. Cyklisté nesmí rovněž na chodník: ten je vyhrazen výlučně chodcům.
Kdy má cyklista přednost
Novinky v zákoně o provozu na pozemních komunikacích přinesly jasnější pravidla pro cyklisty. Na křižovatkách, kde souběžně vede cyklostezka, mají nově vždy přednost. To platí i na přejezdu pro kola mimo křižovatky.
Kdy končí omezení rychlosti
č. 30/2001 Sb., podle kterého: „Zákaz, omezení nebo příkaz vyplývající ze svislé dopravní značky končí na vzdálenější hranici nejbližší křižovatky, pokud není dříve ukončen jinak. “
Kdy končí znacky
Pravidlo křižovatky
Zvláštní pravidlo platí pro všechny křižovatky. Ty obecně ukončují platnost každé zákazové značky a všech omezení, které křižovatce předcházely. Pokud má omezení či zákaz platit i po křižovatce, musí za ní být opět tato značka nebo značení umístěno.
Kdy nesmim předjet cyklistu
Pravidla pro to, kdy se cyklisté předjíždět nesmí, jsou velmi jednoduchá: Pokud řidič není schopen bezpečně předjet a zároveň u toho dodržet vzdálenost 1,5 metru.
Kde se nesmí couvat
na nepřehledných nebo jinak nebezpečných místech, například v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti, před nepřehledným vrcholem stoupání pozemní komunikace, na něm a za ním, na křižovatce s řízeným provozem a v její těsné blízkosti, na přechodu pro chodce, na přejezdu pro cyklisty, na železničním přejezdu a v …
Kdo má přednost při couvání
Ten kdo vyjíždí z parkovacího místa, couváním nebo popředu, musí dát přednost tomu kdo projíždí okolo. Kdyby tedy došlo k nehodě, pak bude vinen ten, kdo z parkovacího místa vyjížděl.
Kdy se nesmí předjíždět
11080021: Řidič nesmí předjíždět: na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi. bezprostředně za přechodem pro chodce nebo za přejezdem pro cyklisty. na křižovatce s řízeným provozem.
Co je nedovolené předjíždění
Přestupek „Nedovolené předjíždění“ bývá považován za jeden z nejzávažnějších. Je definován tak, že řidič „při řízení vozidla předjíždí vozidlo v případech, kdy je to obecnou, místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno. “