Kdy se přesazují bonsaje
Přesazení bonsají
Přesazujeme až tehdy, když je celá miska zaplněna kořeny. Ostrým nožem se snažíme vyjmout celý kořenový bal z misky. Poté zkrátíme kořeny asi o 1/4. Na dno větší misky nasypeme drenáž (kamínky, oblázky, písek), na ni nasypeme zeminu, položíme kořenový bal bonsaje a dosypeme zeminou.
Kdy tvarovat bonsaje
Pokojové bonsaje se mohou řezat, stříhat, zaštipovat, drátovat a někdy i přesazovat v libovolnou roční dobu. Ovšem nejlepší čas pro hlavní zásahy na rostlině je březen nebo duben.
Jak často zalévat bonsaje
Protože bonsaje mají malé misky, je vhodné, aby se zalévaly denně celé jaro, léto i podzim. Na zimu zálivku omezíme. Stejně jako vodu, potřebují rostliny ke svému zdravému růstu i hnojivo. Protože v misce na bonsaje je převážně kořenový bal a velmi málo zeminy, je nutné bonsaje pravidelně hnojit.
Co dělat když opadává bonsai
Pokud u bonsají dochází k opadávání listů, je to většinou způsobeno nedostatkem vláhy. Rostlina se shozením listů brání proti vypařování vody. Jestli roslinka žije zjistíte malým řezem. Pokud je zelený, stačí rostlinu zalít s bonsaj elixírem.
Jak se starat o bonsaje
Zaléváme odstátou vodou. Dáváme pozor na přelévání, kdy dochází k uhnívání kořenů. Dáváme si velký pozor na umístění bonsaje, pozor na ostré sluníčko, sálající topení apod., které bonsai vysuší mnohem rychleji. Obecně platí, čím více světla, tím lépe.
Jak pěstovat venkovní bonsaje
Nejlepší je zalévat shora za použití kropicí konve nebo hadicí s jemným rozprašovačem. Hnojení je také důležitou součástí správného vývoje bonsají. Nepřihnojované bonsaje mohou sice přežívat, ale nebudou příliš prospívat. Venkovní bonsaje přihnojujeme od jara do srpna, před zimou hnojení vynecháme.
Jak se stříhají bonsaje
U druhů bonsají, které jsou porostlé malými lístky, zkracujeme mladé výhony do obrysu stromku. Bonsaje s většími listy zaštipujeme hlouběji a to o 2- 3 lístky, než je požadovaný tvar koruny. Nutností je odstraňování zaschlých a starých větví, které dřevinu zbytečně vysilují a nepůsobí esteticky.
Jak dlouho vydrží bonsai bez vody
Bez vody není života. To, že je akutní potřeba bonsai zalít poznáme podle svěšených listů, podle barvy povrchu zeminy, podle vytvoření mezery mezi zeminou a miskou.
Kdy kvete bonsai
Hlavní doba kvetení je únor až květen.
Jaký drát na bonsaje
Pro tvarování se nejčastěji používají dva typy drátů a to drát hliníkový, který je z důvodu jeho sříbrné barvy eloxován na hnědou a potom drát měděný. Měděný drát je pevný ,lépe drží tvar ,ale obtížněji se z rostlin sundavá. měkký a nutno používat větší průměry nebo dráty zdvojovat.
Jak nejlépe hnojit bonsaje
Obvykle hnojíme jednou za 14 dní speciálně určeným hnojivem na bonsaje. V naší nabídce naleznete mnoho druhů od BIO hnojiv, až po profesionální hnojiva významných značek. Pravidelné hnojení bonsají je z důvodu toho, že bonsai misky jsou malé a velmi rychle ze substrátu mizí živiny.
Jak Drátovat bonsai
Při drátování stromku většina pěstitelů postupuje od spodu nahoru ,nejprve drátuje kmen, poté kosterní větve a naposledy jemné větvení. Pro tvarování kmene je nutné vybrat drát správné síly. Délka drátu by měla být cca 1,3-1,4 násobkem délky tvarované větve . Drát se na větev namotává vždy pod úhlem cca 45 st.
Jak dlouho žije bonsai
„Bonsaje mohou žít stovky let. Záleží na tom, zda zahradník dokáže předat svou rostlinu dalšímu následovníkovi.
Jak se správně starat o bonsai
Zaléváme odstátou vodou. Dáváme pozor na přelévání, kdy dochází k uhnívání kořenů. Dáváme si velký pozor na umístění bonsaje, pozor na ostré sluníčko, sálající topení apod., které bonsai vysuší mnohem rychleji. Obecně platí, čím více světla, tím lépe.
Jak zalévat bonsai
Zalévání bonsají
Bonsaje rostou většinou v mělkých miskách, proto je ve vegetační době potřeba je často zalévat. Většina potřebuje zálivku alespoň 1x denně. Voda je nejlepší dešťová, lze ale použít i jen odstátou.