Kdy se má odstrojit stromeček?

Kdy Odstrojujete stromek

Většina lidí odstrojuje stromeček na Tři krále, tj. dnes. Musí se však odstrojit do Hromnic – 2. února.

Kdy je nejlepší koupit vánoční stromeček

Kdy koupit vánoční stromeček Živý vánoční stromeček vydrží několik týdnů, koupit jej tedy můžete už během prvního prosincového týdne. Ideální stav by měl mít stromek koupený co nejdříve před Vánocemi. Nedoporučujeme jej však kupovat úplně na poslední chvíli, protože ty nejlepší stromečky už bývají vyprodané.
Archiv

Proč se zdobí vánoční stromeček

Tradice zdobení vánočních stromků se zrodila v německých městech během 16. století. Nápad možná vyšel ze starogermánských zvyků – o slunovratu si lidé nosívali do domu větvičky nebo stromky, aby uctili boha Odina. Nejprve se tančívalo pod stromy ve volné přírodě, kde byly stromky ozdobeny ovocem, sladkostmi a světly.

Jak dlouho vydrží vánoční stromeček

Jak dlouho vydrží živé vánoční stromky

Při správné péči by většina živých vánočních stromků měla vydržet alespoň pět týdnů nebo déle. To znamená, že pokud ozdobíte vánoční stromek koncem listopadu, měl by bez problémů přežít i po svátcích.

Kdy se ruší vánoční výzdoba

Zapalovali i posvátný oheň, který měl hořet 12 dní. 6. ledna je právě poslední noc, kdy oheň hořel. Pravděpodobně odtud pak vznikl zvyk, že lidé odstrojují stromeček na Tři krále a uklízejí vánoční výzdobu.

Jak nejlépe uchovat vánoční stromek

„Stromek je potřeba skladovat v chladném prostředí nejlépe postavený v nádobě s vodou,“ říká František Valdman, předseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků a doporučuje před tím odříznout konec kmínku. Stromek by kvůli smole, kterou zalil řez, totiž jinak nemohl dobře sát vodu.

Jak vybrat stromek

Zkontrolujte, že je kmen stromku opravdu rovný a větvičky nejsou polámané. Nakonec se ještě ujistěte, že na kmeni není oloupaná kůra, bez ní by totiž stromek nebyl schopen dobře přijímat vodu. Pamatujte na to, že pokud máte rádi stromek bohatě ozdobený, je lepší vybrat takový, který není příliš hustý.

Jakou funkci zástava podle tradic vánoční stromek

Historie. Zavěšování ozdob na větve je starý polský lidový zvyk, který se datuje od slovanských pohanských tradic. Vánoční stromky měly ochranitelskou funkci. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570.

Kdo vymyslel vánoční stromeček

Roku 1812 se první vánoční stromeček rozsvítil v Libni na zámečku Ztracená Varta. S nápadem přišel ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich, který tuto tradici okoukal v sousedním Německu. I když se tradice zdobení vánočního stromečky v Českých zemích natrvalo usídlila až někdy v 19.

Jak dlouho vydrží vánoční stromek bez vody

I živý stromek v květináči, je nutné kropit vodou z rozprašovače. V teplé a suché místnosti by neměl zůstat déle než týden. Pozor, ale změna teploty by měla být pozvolná.

Jak pečovat o vánoční stromek

Všechny druhy vánočních stromků je potřeba dát do mírně vytápěné místnosti, rozbalit a seříznout kmen o zhruba dva centimetry, aby se uvolnily kapiláry. Pak už záleží na vás, jestli máte stojan, do kterého se dá přilít voda, nebo ho necháte bez vláhy. Do zásobníku přilévejte vodu pravidelně, stromek vydrží déle svěží.

Jak se zbavit vánočního stromečku

Pokud není poblíž žádný speciální kontejner, odložte stromek vedle kontejneru na odpad směsný, případně vedle své popelnice. Případně jej postavte nejblíže k místu, odkud je nejčastěji odvážen odpad. Pokud chcete vyhodit stromek umělý, zamiřte s ním rovnou do sběrného dvora.

Kdy schovat vánoční ozdoby

Český zvyk velí vytáhnout vánoční dekorace se začátkem adventu a na Tři krále je zase schovat.

Jak často zalévat vánoční stromek

Pokud ovšem máte v pokoji 20 stupňů Celsia a méně, nebojte se nechat si stromeček doma po celý týden. V žádném případě by ale neměl stát u radiátoru nebo u krbu. Jehličnan byste měli několikrát denně rosit, abyste zvýšili vzdušnou vlhkost. Nezapomeňte ho také zalévat, stačí jednou za dva dny.

Jaký je nejlepší vánoční stromek

Vyberte zdravý vánoční stromek

Smrk, jedle nebo borovice – každý stromek voní jinak. Smrky mají husté větve a vypadají bohatě. Borovice ale zase vydrží delší dobu a hezky provoní byt. Jedlička na rozdíl od smrku tolik nepíchá, hezky voní a pěkně vypadá, ovšem za ni si připlatíte.

Jaký strom na Vánoce

Vánoční stromek: Jaké druhy jsou vhodnéJedle kavkazská (Abies nordmanniana) Nejdostupnějším živým vánočním stromkem je kavkazská jedle, také nazývaná normandská nebo dánská.Smrk ztepilý (Picea abies)Smrk pichlavý (Picea pungens)Stříbrný smrk (Picea pungens 'Glauca')Borovice černá (Pinus nigra)

Kde stál první vánoční stromek

Podle některých zdrojů byla tradice zdobení stromku převzata německými obchodníky a městy z tradice, vzniklé buď v Lotyšské metropoli Rize v roce 1510, případně v Estonském Tallinnu v roce 1441.

Jak se dříve vešel stromek

Ale už dávno před tím bylo zvykem zdobit domácnosti ratolestmi jehličnatých stromů, tzv. chvojkou, což byl vršek jehličnatého stromku, který se věšel nad stůl, ovšem obráceně, tedy špičkou dolů. Byla ozdobena ovocem, tradičním pečivem a šátky.

Jak dlouho se musí aklimatizovat stromeček

Rozhodně nesmíte koupi vánočního stromu v květináči nechat na poslední chvíli. Potřebuje se totiž aklimatizovat alespoň týden na chladnějším místě, aby neutrpěl teplotní šok a nezašel. Asi po 7 dnech v chladu může být umístěn do pokojové teploty.

Jak oživit vánoční stromeček

Na řezu stromku odřízněte asi dva centimetry, díky tomu se ke kmenu dostanou vlhkost a vzduch! Celý stromek pak pokropte dvakrát/třikrát i s jehličím vodou. Stromek následně můžete postavit do stojanu s vodou, pak zůstane déle svěží. Pokud mrzne, kupte v lékárně glycerín, který do vody nalijte, ona pak nezmrzne.

Jak dlouho vydrží stromek v květináči

Stromek v květináči, ať již se jedná o nejčastější smrk pichlavý, nebo douglasku či jedličku, vydrží v teple bez úhony pouze tři dny. Záleží samozřejmě i na teplotě a vlhkosti vzduchu v místnosti. Na chladnějším místě, kde teploty nepřekračují 20°C a vlhkost vzduchu přesahuje 50%, vydrží i týden.

Co delat se stromkem

Pokud se rozhodnete pro cestu odložení do kontejneru, pak je vhodnější vánoční stromek jednoduše odložit vedle kontejneru. Takto vyhozené stromky obvykle končí ve spalovnách, kde jsou energeticky využity. Stromek také ale samozřejmě můžete sami rovnou odvézt do sběrného dvora, spalovny či kompostárny.

Kam se stromkem

Jestliže nemáte možnost stromek jakkoliv využít, zkuste se obrátit na sousedy a známé. Vhodným místem k ekologické likvidaci může být i místní kompostárna, která stromek zdarma zlikviduje a většinou vám ještě výměnou daruje trochu kompostu. Posledním řešením je ponechání stromku vedle popelnice.

Co se děje s vánočními stromky

Vánoční stromek můžete odnést i přímo do sběrného dvora!

Pokud se vám nechce stromek odkládat jen tak ke kontejnerům a nemáte ani zahradu, můžete ho odvést do nejbližšího sběrného dvora a na některých místech v České Republice i do kompostáren.

Kdy vznikl vánoční stromeček

První historicky doložená zmínka pochází z roku 1570 ze severoněmeckých Brém. Z veřejných prostranství začaly vánoční stromky pronikat do domácností až v 17. století.