Jak tvarovat smrk
Tvarování smrků:
Provádíme velmi podobně jako tvarování jedlí, ale u botanických druhů jako například Smrk Pančičův-Picea omorika se špatně tvaruje do vejčitého tvaru, ale snažíme se rostlinu tvarovat na úzký habitus, kde je vrchol ukončen špičkou. Růstový vrchol přitom můžeme zastříhávat nad tažným pupenem.
Jak daleko od plotu sázet smrky
Do živých plotů nepoužívejte borovice.Túje patří na pietní místa. Pokud jde o túje, považuji je za rostliny vhodné pro místa piety.Vzdálenost výsadby. Smrky sázíme na 50 až 60 cm, nejlépe do trojsponu, řežeme je individuálně, než se porost zapojí.Hořčík do půdy.
Jak stříhat Habry po zasazení
Po etablování čerstvě zasazených habrů v zahradě, bude dalším úkolem zkrátit dlouhé nerozvětvené výhonky zhruba na polovinu pomocí zahradnických nůžek GARDENA. V opačném případě roste habr směrem nahoru a ven příliš rychle, takže se může zdát v centrální části řídký.
Kdy je vhodné stříhat živý plot
Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim. V těchto ročních obdobích není ani příliš teplo ani příliš chladno, takže zastřižené větvě a výhonky mohou ideálně dorůst. Případně se nabízí tvarování v červnu.
Kdy tvarovat smrk
Další zahradním oblíbencem je smrk. Ten je nejvhodnější prořezávat na jaře před rašením a na podzim.
Kdy tvarovat jehličnany
Celé jarní období: od poloviny dubna, kdy jehličnany začínají nápadně rašit světle zelenými vrcholíky větévek, až do začátku června, je vhodnou dobou pro první úpravu tvarů pěstovaných jehličnanů. Druhým vhodným obdobím pro tvarování jehličnanů je až začátek podzimu, tedy v měsíci září každoročně.
Kdy stříhat stříbrný smrk
Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat. Důležité je si pamatovat, že smrk nedokáže obrazit ze staršího dřeva.
Kdy se stříhá habr
Řez provádíme jednou až dvakrát ročně. Poprvé řežeme koncem června. Druhý řez je možný na podzim. Habr velmi dobře snáší i hluboké zmlazení, popřípadě řez až na pařez, provede-li se začátkem vegetačního klidu.
Kdy se mají stříhat túje
Túje je ideální stříhat alespoň dvakrát do roka. První období nastává v červnu, kdy se odstraní převážně přečnívající výhonky. Druhý a větší řez se provádí na podzim. Tehdy je potřeba určit finální tvar rostlin a zabránit jejich rozrůstání nechtěnými směry.
Jak Zmladit živý plot
Zmlazení živých plotů
To přichází v úvahu například u dřišťálu nebo ptačího zobu. Obzvláště mnoho času na to, aby po omlazení mohl opět hezky růst, potřebuje zimostráz. Stálezelené rostliny stříhejte brzy v létě, opadavé druhy živých plotů byste měli stříhat hned na začátku jara.
Jak řezat živé ploty
Čím stříhat živé ploty
Zahradnické nůžky použijte pro zastřihávání malých výhonků. Pro práci ve výškách si pomůžete teleskopickými nůžkami. Nemusíte tak na štafle. Pro silnější větve si pořiďte motorové benzinové, elektrické nebo akumulátorové nůžky, vhodné pro stříhání živého plotu.
Jak zachránit usychající smrk
Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.
Jak stříhat smrk
Na smrk se víc hodí nůžky
Odstraňujeme jimi část větve, třeba i delší, a to tak, že větev sestřihneme nad některým z nižších větvení. Rozvětvené tenčí větvičky reagují na krácení intenzivnějším prorůstáním. Stávají se postupně dominantními, koncovými.
Jak může být vysoký smrk
Dorůstá výšky až 50 m. Jehlice jsou 10–25 mm dlouhé, 1 mm široké, na průřezu čtyřhranné a na konci zašpičatělé. Rozmnožovací orgány jsou jako u ostatních nahosemenných rostlin šišticovité.
Kdy se stříhá pámelník
Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.
Kdy se stříhají Bobkovišně
Bobkovišně je nutné stříhat dvakrát ročně, a to konkrétně v březnu či dubnu a poté ještě jednou v září. Oba dva řezy pomáhají rostliny udržovat v požadovaném tvaru, zbavují je starých a nemocných větví a navíc podporují nový růst.
Jak škodí túje
Její nevýhodou je poměrně nepříjemný zápach a jedovatost. Jedovaté jsou všechny části a u citlivých lidí mohou , při kontaktu, způsobovat i puchýře. Tato jedovatost ale nemá účinky na rostliny. Nedostatek plodů na ovocných stromech způsobuje spíše zastínění v její blízkosti.
Jak často stříhat túje
Živý plot z tůjí vyžaduje řez alespoň dvakrát ročně – na samém sklonku zimy a koncem června.
Kdy stříhat živý plot z habru
Snadno zmlazuje z kořenů a má ohromnou regenerační schopnost. Řez provádíme jednou až dvakrát ročně. Poprvé řežeme koncem června. Druhý řez je možný na podzim.
Kdy stříhat živý plot z tújí
Túje je ideální stříhat alespoň dvakrát do roka. První období nastává v červnu, kdy se odstraní převážně přečnívající výhonky. Druhý a větší řez se provádí na podzim. Tehdy je potřeba určit finální tvar rostlin a zabránit jejich rozrůstání nechtěnými směry.
Kdy Strihat habr po výsadbě
Poprvé řežeme koncem června. Druhý řez je možný na podzim. Habr velmi dobře snáší i hluboké zmlazení, popřípadě řez až na pařez, provede-li se začátkem vegetačního klidu. Ve větších výsadbách se těžko obejdeme bez elektrických nůžek na živé ploty, menší výsadby či živé ploty můžeme stříhat i ručním nářadím.
Proč usychá smrk
Poškození je způsobené mšicí smrkovou, u které došlo patrně vlivem teplé zimy k masivnímu přemnožení. Mšice sají mízu a tím poškozují strom. Jak se projevuje Napadení začíná od spodních pater směrem ke špičce stromu a od vnitřku stromu k vnějším částem větví.
Proč schne stříbrný smrk
Žloutnou po tisících. Invaze mšice smrkové má za následek plošné usychání smrku pichlavého, lidově stříbrného.
Jak dlouho se dožije smrk
Dožívá se 350-400 let. Nejvyšší smrk byl změřen v r. 1864 na Šumavě. Měl výšku 68,9 m, tloušťku 168 cm, věk 585 let a byl zdravý.
Jak dlouho žije smrk
V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů. Strom žije dál a dožívá se až 400 let.