Kdy se píše jaké u?

Kde se píše Krouzkovane u

Ů respektive ů (kroužkované u, nebo u s kroužkem) je grafém používaný v české abecedě, který slouží spolu s ú k zaznamenání dlouhé zavřené zadní zaokrouhlené samohlásky ([uː]). Pro prodloužení u se používá pouze uvnitř slova, zatímco na počátku se používá čárkované u, a to i v případě, že je použita předpona.

Jak se píše kroužek nad u

U S KROUŽKEM PŘES ASCII KÓDY

Postup je velmi triviální. Nejprve stiskneme levý Alt. Poté na numerické klávesnici vyťukáme číslo 133 pro ů, respektive 0217 pro Ů. Nakonec pustíme levý Alt, čímž dojde k zápisu.

Proč se nad U píše kroužek

Výsledkem je tedy dlouhá samohláska [ú], pro kterou se ustálilo značení s kroužkem nad písmenem (ů), a vy už jistě tušíte, že onen kroužek je vlastně jakýmsi "reliktem" či pozůstatkem samohlásky ó či dvojhlásky uo, které našemu dlouhému ů předcházely. Značení s ů se v pravopise plně prosadilo přibližně od poloviny 16.

Proč je u a u

Původní dlouhé [ú] zapisované jako ú se tak v domácích slovech ve spisovném jazyce zachovalo pouze na začátku slova, tj. v jediné pozici, kde nemohlo stát původní staročeské [ó], z nějž se vyvinulo [uo] a pak [ú] zapisované dnes jako ů.

Kde se píše u

Písmeno ů píšeme zpravidla uprostřed a na konci slova. Písmeno ú se objevuje na začátku slova (příp. po předponě).

Kde se vzalo u

Z tohoto Ó se postupně vlivem hláskového vývoje stala dvojhláska UO (vuol, ptákuov). A tuto dvojhlásku následně postihla zmíněná monoftongizace – z UO zbylo jen U s prodlouženou výslovností. A vešlo ve zvyk tento vývoj zachytit v písmu tak, že se O přesunulo ve zmenšené podobě nad U, čímž vzniklo Ů.

Jak se píše u

Pro napsání Ú stiskněte před stisknutím u Caps Lock nebo podržte Shift. Pokud byste chtěli využít kódu ASCII, pak opět stačí podržet levý Alt + vyťukat na numerické klávesnici čísla 0, 2, 5, 0. Pro velké Ú je kód ASCII 0, 2, 1, 8.

Jak vzniklo u

uo > ů. Kroužek nad u, který dnes vnímáme jako diakritické znaménko, tedy původně reprezentoval o‑ový element zanikající dvojhlásky [uo]. Po dokončení změny [uo] > [ú] pak písmeno ů začalo označovat hlásku [ú] pocházející z této zaniklé dvojhlásky.