Kdy se dává čárka před nebo
Základní poučka zní: pokud je spojka nebo užita ve významu slučovacím, čárku před ní nepíšeme, pokud je ve významu vylučovacím, čárku píšeme. Ne vždy je ovšem lehké rozpoznat, o který význam jde. Typickými slučovacími spojkami jsou a, i: koupím jablka a (i) hrušky, tzn. obojí.
Archiv
Jak se píše buď a nebo
Vždy píšeme před spojkami nebo a anebo čárku tehdy, jsou-li součástí zdvojených spojovacích výrazů buď – nebo, buď – anebo: Do připraveného černého rámečku hlavního okna programu nakonec obrázky buď postupně, nebo najednou přetáhněte myší.
Archiv
Jak správně psát čárky
Při psaní čárky je nutno si ujasnit:jaké jsou jednotlivé věty v souvětí,jaká je mezi nimi závislost (tzn.jaký je vztah mezi větami (slučovací – pak se čárka nepíše před spojkami A, I, ANI, NEBO, ČI; jakýkoli jiný vztah – pak se čárka obvykle píše),ujistit se, jestli není v souvětí nějaká věta vedlejší vložená.
Archiv
Jak se píše nebolí
Ve spisovném jazyce je užívána pouze podoba spojky souřadicí neboli, která plní funkci významově identifikační a můžeme ji nahradit slovem „čili“. Před touto spojkou se tedy čárka nepíše. Správně je tedy jen varianta neboli.
Kde se dělají čárky
Kde se čárka PÍŠEBezespoječné větné členy (Mám čas v sobotu, v úterý, v pátek.)Větné členy v jiném poměru než slučovacím (Viděl matku, a dokonce i otce.)Dvojité spojovací výrazy (jak-tak, buď-nebo,…)Dodatečně připojené větné členy (Přišel jen kvůli penězům, jak jinak.)
Kde se píše čárka ve větě
Kde se čárka PÍŠE:
Bezespoječné větné členy (Mám čas v sobotu, v úterý, v pátek.) Větné členy v jiném poměru než slučovacím (Viděl matku, a dokonce i otce.) Dvojité spojovací výrazy (jak-tak, buď-nebo,…) (Měl bys přinést jednak dárek, jednak kytku.)
Co se týče čárky
Co se týče Vaší věty, správně je JÍM. Před prvním NEBO bude čárka, neboť se jedná o dvě takřka protichůdná tvrzení, což je podtrženo výrazem NAOPAK.
Kdy se dělají čárky
Kde se čárka PÍŠE
Dvojité spojovací výrazy (jak-tak, buď-nebo,…) (Měl bys přinést jednak dárek, jednak kytku.) Dodatečně připojené větné členy (Přišel jen kvůli penězům, jak jinak.) Oslovení, vysvětlivky, citoslovce (Vidíš, Karle, zase jsem měl pravdu já.)
Jaké písmeno se píše za dvojtečkou
Následuje‑li po dvojtečce větný celek, je možné ho začít jak malým, tak velkým počátečním písmenem. Následuje‑li celek nevětný, píšeme obvykle písmeno malé.
Jak se píše Bude li
Například bude-li, půjde-li, ukáže-li apod. Nemá tedy být spojovník (nikoliv pomlčka!)
Jak se píše mimo jiné
V tomto případě je pravopisně správná pouze varianta mimo jiné, psána jako dvě samostatná slova. K psaní dohromady nás může chybně navádět představa, že se jedná o tzv. příslovečnou spřežku, tento výraz však spřežkou není.
Jak tak psaní čárek
Čárku píšeme, jsou-li ve větě použity dvojice spojovacích výrazů. jak – tak, nejen – ale i, i – i, jednak – jednak atd. Příklad: V obchodě měli jak rajčata, tak papriku.
Kdy se píše čárka ve větě jednoduché
Větné členy oddělujeme čárkou, když nejsou spojeny spojkami A, I, ANI, NEBO, ČI ve významu slučovacím. Pokud jsou tedy v jiném významovém poměru než slučovacím, oddělujeme je čárkami. Můžeme ho z věty vypustit, proto je oddělen čárkami. Kočka, běžící ustrašeně přes silnici, rychle vběhla do zahrady.
Co se píše za středníkem
Stejně jako další interpunkční znaménka se připojuje natěsno k předcházejícímu slovu (zkratce, značce), za ním následuje mezera.
Jaké písmeno se píše za středníkem
Středníkem oddělujeme položky které tvoří nevětné celky. Po středníku se neuvádí velké písmeno a pokud věta tvořící seznam (nebo jeho konec) za seznamem nepokračuje, musí být poslední položka ukončena tečkou.
Jak se správně píše Praha východ
[1] Praha-západ, Praha-východ, Brno-venkov, Ostrava-město atd. píšeme vždy se spojovací čárkou, spojovníkem.
Jak se píše Zdalipak
“ „Zdali (či „zdalipak“) je rovněž částice, která uvozuje přímou otázku zjišťovací – a také v tomto případě se píše dohromady, třeba: „Zdali(pak) už jsi zaplatil účet za telefon
Jak se píše zkratka pán
Zkratky zpravidla slouží pro všechny tvary zkracovaných výrazů v různém pádě i čísle, např. p. = pan, paní, sl. = slečna, s., str.
Co je to zkratka mj
U zkratky mj. (mimo jiné) není podobných omezení třeba, protože předložka mimo se pojí jen se 4. pádem.
Jak se píše nejen že
Nejen, že nepřijela, ale dokonce se ani neozvala. Hraje závodně volejbal, ale i fotbal a házenou. Nejenže vyhrála všechny závody, ale dokonce se dostala i na Olympiádu!
Jak se píše nejen Ale i
Čárku píšeme, jsou-li ve větě použity dvojice spojovacích výrazů. jak – tak, nejen – ale i, i – i, jednak – jednak atd.
Jak se píše tečka s čárkou
Středník má zastoupení v základní ASCII tabulce, kde má hodnotu 59 (3b hexa). Při českém rozložení klávesnice se středník nalézá pod klávesou [Esc]. Při anglickém rozložení se nalézá napravo od klávesy [L]. Nemůžeme-li středník v daném rozložení klávesnice nalézt, můžeme ho zadat přes kombinaci kláves ALT + 59.
Jaké písmeno se píše za pomlčkou
Takový případ může nastat tehdy, pokud za pomlčkou stojí vlastní jméno nebo název, tedy slova, která by sama o sobě začínala velkým písmenem. Vámi uvedené příklady se dle dostupných pravidel píší s písmenem malým.
Jak se píše Střední Čechy
Jinak je tomu například o oficiálních názvů krajů jako Středočeský kraj, Plzeňská kraj apod. Názvy začínající na přídavné jméno střední však často s velkým písmenem píšeme (region Střední Čechy,Střední Morava).
Jak se správně píše Socha svobody
Socha Svobody anglicky Statue of Liberty, oficiálně: Liberty Enlightening the World (Svoboda osvěcující svět), kolosální socha na ostrově Liberty Island v horní části newyorského zálivu v USA, připomínající přátelství národů Spojených států a Francie.